ORDU'DAN RAFTİNG ATAĞI

ORDU'DAN RAFTİNG ATAĞI
Bu içerik 0 kez okundu.

Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, Ordu Valisi Tuncay Sonel'in daveti üzerine Ordu'ya gelerek çeşitli incelemelerde bulunurken, Ordu için kolları sıvadıklarını söyledi.

Vali Sonel istedi, su sporları başlıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde basının karşısına çıkan Başkan Yardımcı, Ordu’yu su sporlarının merkezi yapmak için incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Yardımcı, Ordu’ya yeni atanan Tuncay Sonel’in sporun içinden geldiğini belirterek, Ordu için büyük şans olduğunu dile getirdi. Yardımcı, Ordu’ya kısa zaman içinde müjdeli bir haber vereceklerini ifade etti.

Keşif yapıldı

Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı, Vali Tuncay Sonel’i makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından sırasıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Ordu Spor İl Müdürü Mustafa Genç ile bir araya gelen heyet ayağının tozu ile nehir ve parkur keşfine başladı. Yardımcı ve beraberindeki Rafting Teknik Kurul Başkanı Erdoğan Buçan, Milli Takımlar Sorumlusu Baş Antrenör Savaş İzmiri ve Türkiye Rafting Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Salih Navdar’dan oluşan heyet Ordu şehir merkezinin doğusundan Karadeniz'e dökülen Melet Irmağında su debisi, nehir yatağı, parkur keşfi ve yapılacak olası bir etkinlik için uygun şartlar değerlendirildi. Heyet; 160 km uzunluğu ile Ordu'nun en büyük ve en uzun nehri Melet’te yapılan incelemelerin ardından peşi sıra Dolaman, Civil Deresi, Turnasuyu çayı ve Apdal Deresi keşifleri yapılacak.

"Müjdelerimiz olacak"

Başkan Fikret Yardımcı; "Ordu'nun çok önemli bir şansı var. Vali Tuncay Sonel'in Ordu'da olması çok önemli. Rafting hem sportif hem de turizm ayağı olan bir spor dalı. 6 ay sonra projelerimiz olgunlaştığında çok güzel müjdeler vereceğiz. Eylem projelerimizi hazırlıyoruz. Bir müjde geliyor. Ordu, dünyada su sporlarının merkezi olma yolunda hızlıca ilerliyor. Saha çalışmasına devam ediyoruz. Melet Irmağı'nda su sporu yapıldığını 4-5 botla göstereceğiz. Küçük dokunuşlarla oluşturulan yapay parkurlarla yılın 12 ayı su sporu yapılabilir. Rafting yapılan yerden havaalanına sadece 10 dakika. Dünyada böyle bir yer yok. Havaalanına indiğiniz zaman denize kavuştuğunuz dünyanın tek rafting parkuru. Bu özellikler saymakla bitmez. Ordu'nun mükemmel yaylaları da yanında" dedi.

"Ordu için kolları sıvadık"

'Rize'de günde 15 bin kişi rafting yapıyor. Yıllık oranda baktığınızda belki de Karadeniz'de böyle bir fabrika yok' diyen Yardımcı, sözlerini şöyle tamamladı; "Rafting sporu, otellerin doluluk oranını da artırıyor. Ordu'ya rafting sporunu eklemek, turizm bakış açışını çok değiştirecek. 600 milyon dolarlık pasta payından Ordu'muzunda faydalanması için çalışmalar yapacağız. Sporda başarınız yoksa söylediklerinizde masada kalıyor. Rafting sporunda dünyada birinciyiz. Brezilya'nın 25 yıllık rekorunu egale ettik. 360 altın madalyayla dünya klasmanında birinciyiz. Sporda kazanırsanız turizmde sesiniz yüksek çıkıyor. Ordu'da bir tane Türkiye rafting şampiyonu yaparsak, şampiyonayı nehre hapsetmiyoruz. Açılışlar, kortejler yapıyoruz. Spor yaparken çocuklarımıza ahlakı verirken, o şehrin pancarını, horonunu neyi varsa dünyaya tanıtmak istiyoruz. Spor ve sporun yansımasını o şehrin tümüne yansıtmak istiyoruz. Ordu'muz için kolları sıvadık. Valimiz bizleri davet etti. Ordu beklemesin dedik. Ordu'nun dereleri yukarı akar mı bilinmez ama sporunun yukarı akacağız kesin. Ordu'nun sularını hem sportif hem de turizm olarak yöneteceğiz."

Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç ise Ordu'da rafting sporunun geliştirilmesine öncü olan Ordu Valisi Tuncay Sonel ve Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcı'ya teşekkür etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor