YAYLALAR-82 -KABALAK OBASI
Yavuz Kalyoncu

YAYLALAR-82 -KABALAK OBASI

Bu içerik 221 kez okundu.
Reklam

Çambaşı’na giderken eski yürüme yoldan veya yeni yoldan her şekilde uğramadan geçemeyeceğiniz;  yol kenarında kurulu, Ulubey Doğulu Mahallesi’nden Gençeloğlu, Duranoğlu ve Kıraçoğlu sülalelerinin yayla yaptıkları, tepelerin arasında kalmış şirin bir oba.

Çambaşı’na yaklaştığınızı gösteren yolun solunda, sırtın başına kurulmuş Hevrek  Obası’ndan sonra önünüzdeki ilk virajdan sağa döndüğünüzde  içinden geçtiğiniz oba Kabalak Obası’dır.

Turnalık’tan 7 km’lik mesafede olan Kabalak Obası yüksek yaylalara giden sürü sahiplerinin konaklama noktalarından biridir. Eski orman haritalarında da gösterildiği gibi ana yolun kenarında, viraja girmeden, Hevrek Obası’na bakan tarafta 5-6 yatağı yan yana serebilecek büyüklükte yoldan geçen kervanların keçe ile kapatıp gecelediği bir mağaranın bulunması yüzünden bu bölgeye Kabalak ini adını vermişler.Yoldan görülmeyen ine ulaşmak için kayalardan Hevrek Obası tarafından aşağı inmek gerekmektedir. Eskinin Karagöl’e giden çobanlarından öğrendiğim mağaranın ön tarafı yama olup koyunun yatak yapmasına uygun olduğu için halen  bilen çobanlar tarafından kullanıldığını öğrendim.

Turnalık’tan Çambaşı’na kadar yolun 1km altı ve üstündeki  alanların turizm merkezi ilan edilmesi, Kabalak Obası’nın da bu merkez içinde kalması obaya hareketlilik kattı. Önce  hayvan sulama amacıyla yapımına başlanılan gölet 1998’de  bitirildi, Oba daha da güzelleşmiş oldu. Doğan ve batan güneşin sudaki yansımaları oba halkını bile romantikleştirdi. Göletten sonra obalılar, eski evlerini yıkarak yerlerine mimari olarak birbirleriyle ayni güzellikte evler yaptırdılar.

Daha sonra Çambaşı kayak tesislerinin yapımı için yer tespiti yapılıp Kabalak Obası’nın belirlenmesi obayı daha da cazip hale getirdi. 2012 yılında yapımına başlanan kayak tesisi için 35 m eninde, 5000 m uzunluğunda iki adet pist yapılıp, iki adet Telesiyej kurulması ve dağcı evi mimarisinde 8 yapının yapılacak olması artı sağlık ocağı, çevre düzenlemesi derken Kabalak Obası turizm merkezi oldu.

Kabalak Obası etrafında Sırganlı Oba, Ordulu Obası, Ulubey Obası, Susuz Obası ve Hevrek Obaları bulunmaktadır. Obanın içinden, Sırganlı Oba’dan, Susuz’dan ve Çambaşı’ndan gelen zayıf derelerin suları ile beslenen gölette su ürünlerince bırakılan aynalı sazanların sabahın erken saatlerinde suda sıçramalarını görmek için bir tavşan avı öncesi göl kenarında durup sabahın sessizliğinde gölde sıçrayıp suya kuyruk vuran balıkların şakırtılarını dinledik. Ay ışığında yakamoz yapmalarını seyrettik.
Gölde bol miktarda bulunan sazan balıkları amatör balıkçıların ilgisini çekmekte ancak koruma altında oldukları için avlanmalarına izin verilmemektedir. Obada gölet kenarında evi olan benim gibi rahvan at meraklısı Durano Hamdi Ağabey’in oğlunun tuttuğu 14 kiloluk sazan balığının görüntülerini Çay TV kameraları çekip yayınlamıştı.

Çevre obalara yollar da Kabalak’tan ayrılır. Kayak tesislerine gelmeden sağa yukarı çıkan yoldan 2 km sonra  Ordulu Obası’na, sonra Kızılcataş Obası’na ve ikinci Kaleboynu Obası’na gidersiniz. Göleti geçince sola döndüğünüzde de  Hevrek Obası sapağı bulunuyor.

Obalar eskiden hayvancılık yapmak için ticari amaçla kullanılırdı özellikle koyun sahipleri tercih ederdi. Şimdi durum farklı Kabalak Obası’nda koyunculuk yapan hiçbir aile yok. Bundan sonrada olacağını sanmıyorum. Çünkü Kabalak Obası; Göleti ile amatör balıkçılar için, kayak tesisi ile kış turizmi için yapılacak yeni projelerle de turizmciler için cazibe merkezi olmaya aday.
İsimlerinden, özelliklerinden, güzelliklerinden bir şey kaybetmeden bugüne kadar gelmiş obalarımızı sevelim, değerini bilelim, bizden öncekilerin yaptığı gibi, aslına uygun olarak koruyalım. Sevgi karşılığı olmayan bir ödüldür.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"