Şair, Bestekar, bağlama ve ses sanatçısı; ŞENER GÖK.
Yavuz Kalyoncu

Şair, Bestekar, bağlama ve ses sanatçısı; ŞENER GÖK.

Bu içerik 181 kez okundu.
Reklam

Kelimelerle tanıtmakta zorlandığım çok yönlü bir üstat; Şener Gök. Ordu için bir şans böylesine dolu bir insana sahibiz. Müziğe bağlanıp, Müziği ile Ordu Ezgilerini yaşatan, toplumsal konularda hassas olup bunlarla ilgili şiiryazan, onları besteleyen, yöresel derlemeler yapan üretken yaratıcı Ordu aşığı bir Saz Ustası.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (4)

Bilhassa saz ustası dedim, çünkü müzik aletlerinin genel adına saz deniyor. Şener Gök hocamızda yaylı sazlar haricinde her türlü sazı çalıyor. Asıl çaldığı çalarken, konuşturduğu enstrüman bağlama. Bağlamayı eline aldığı zaman kendiside onu dinleyenler de kendilerinden geçiyorlar.Hem sazın tellerinden nameler döktürüp, hem de söyleyebilen sanatçılardan.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (1)

Üstadı Kendi adıyla kurduğu, Şener Gök Sanat Evinde ziyaret edip sohbet ettim. Ordunun kültürünü yansıtan objelerle dolu sanat evinde her türlü müzik aleti var. Zaman zaman ağırladığı misafirleri için özel döşediği geniş salonu da nostaljik bir köy evi tarzında döşemiş Sanat evinin her odası sürprizlerle dolu. Girişte yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı almış olduğu ödülleri sergilediği bir köşeyi gururla gösterdi.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (9)

Şener Gök 1954 Ordu Uzun Musa doğumlu. Doğduğu köyde okul olmadığı için, komşu köy Yağızlı’da İlk Okulu okumuş. Köyünde müzikle uğraşan bağlama, klarnet, kemençe çalabilen aile büyükleri ve komşuları olduğu için, müziğe karşı ilgisi küçük yaşta başlamış. Sesinin güzelliğini fark eden Öğretmenleri Sabri Güler ve İzzet Özçelik her fırsatta ‘’ Gel bakalım Şener asıl bir türkü diyerek ‘’ Türkü söyleterek cesaretlendirip okul korularına almışlar. Orta Okulda branşı Türkçe olmasına rağmen Müzik derslerine giren Öğretmen Musa Süreyya Efe da ayni şekilde okul korosunda görev vermiş. Daha sonra, Perşembe Öğretmen Okulunu kazanınca burada flüt, mandolin çalarken bağlama çalmayıda öğrenmiş. Okulun Müzik Öğretmeni Turgut Ertaş’ın katkılarıyla hem çalıp hem söylemeye başlamış.

1972 yılında Öğretmen Okulundan mezun olunca. Sınıf Öğretmeni olarak sırasıyla Ordunun Yeşilyurt, Bayramlı ve Uzun Musa köylerinde çalışmış. Daha sonra küçüklüğünden beri arzu ettiği Müzik Öğretmeni olmak için Açık Öğretim Fakültesini bitirip Müzik öğretmeni olmuş, öğretmenliğinin son yıllarında, Müzik derslerine girip.1998 yılında Emekli olmuş.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (6)

‘’Emeklilikten bu güne yaptıklarını anlatırmısın ?’’ dedim.’’Topluluk karşısında yıllardır sahne almanın verdiği rahatlıkla anlatmaya başladı.’’Müzik insanların beslenme ihtiyacından sonraki ilk icadıdır. Türk insanı sanata çok yatkın, sanatçıya da çok değer veriyorlar. Öğretmenlik yıllarımda kazanmış olduğum, müzikle ilgili bilgi ve becerilerimi bir şekilde insanlara öğretmem gerektiğimi düşünerek hep kurmayı düşündüğüm bu sanat evini kurdum. Yıllardır Orduda kurulan Türk Halk müziği korolarına bağlama çalarak katkıda bulundum, Solo olarak Türküler söyledim. Her zaman iyi çalıp söyleyenleri kendime örnek alarak daima daha iyisini çalıp söylemeyi kendime ilke edindim. Ordu ve Perşembe Halk Eğitim Müdürlükleri bünyesinde kurulan korolarda şeflik ve hocalık yaptım. Yine Ordu Musiki Cemiyeti Türk Halk Müziği korosunda iki yıl şeflik ve hocalık yaptım.1987 yılında TRT’nin açtığı ön dinleme sınavını kazanarak bant ve program yapma hakkını kazandım, Türkiye Radyo ve Televizyonlarında programlarım yayınlandı. Araştırma ve derleme çalışmalarına yıllardır devam ediyorum. Birçok türkü ve sözsüz oyun havalarını derleyip notaya aldım. 1996 yılında kurulan Ordu Belediyesi Konservatuarında Türk Halk Müziği Bölüm Başkanlığı görevine getirildim. Repertuar solfej, bağlama dersleri veriyorum, 2013 ten sonra beste çalışmalarına başladım.Karadenizde hiç bir kuruma ve derneğe bağlı olmadan faaliyet gösteren halk müziği topluluğu olan Şener Gök Halk Ezgileri topluluğunu kurdum. Söz ve müziği bana ait on bestem var.Terörle ilgili yaptığım çalışma ulusal basında ve sosyal medyada çok beğenildi. Yirmi beş anonim derlemem var. En beğenilenleri Boztepenin başında, Sarhoş karşılaması, Şu Akkuşun Gürgenleri, Öğretmenlik yıllarımdan bu güne kadar yüzlerce insana bağlama çalmasını öğrettim. Öğretmenin verdiği mutluluğu öğretenler bilir.’’ Dedi Mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Geleneksel Türk Müziğinin temsilcilerinden olan Şener Gök. Ordunun kültür Sanat elçisidir. Orduya değişik ülkelerden gelenyabancı, müzik severler ilgililerin yönlendirmeleriyle Şener Hocayı ziyaret edip, Hocanın kendi imkanlarıyla kurduğu,Ordu kültürünü yansıtan kilimlerle döşeyip değişik eşyalarla süslediği, Müzik Sanat evini gezip, Türk Müziğinin emsalsiz parçalarını ve hocanın yaptığı besteleri dinlerler. Şener Gök Hoca yabancı müzikseverlere, Türk Halk müziğinin tanıtımını en iyi şekilde yapar.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (5)

Ayni Şekilde Türkiye Radyo Televizyonu Türkü çekim ekibi ve daha onlarca çekim ekipleri de Orduya geldiklerinde Şener Hocanın kurduğu, kendi yetiştirdiği halk ezgileri topluluğunu dinleyip kayda alırlar.

Şener Hocanın yetiştirdiği onlarca müzik öğretmeni vardır. Onlarla gurur duyan Şener Gök tatillerde bir araya geldiklerinde çalıp söyleyerek haklı gururunu yaşayıp konserlerde verir.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (8)

Ordunun sesidir, Ordunun sazıdır.   ‘’ Milli Eğitimde ki hizmetimi tamamladıktan sonra hep aklımda olan Sanat Evi kurma proje’mi gerçekleştirmek için kolları sıvadım. Bu daireyi Sanat evi haline getirdim’’ diyen sanatçımızla sohbet ederkenvaktin nasıl geçtiğini anlamadım. Yüzlerin güldüğü sazların çalındığı Şener Gök hocamızın söylediği bir akşam Sanat evinde buluşmak üzere sözleşip, teşekkür ederek ayrıldık.

Bir başarı öyküsüne şahit oldum. Ordulu olarak gururlandım.

Yavuz Kalyoncu-Şenel Gök (10)

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!