Eriçok Zirve Tırmanışı…
Yavuz Kalyoncu

Eriçok Zirve Tırmanışı…

Bu içerik 198 kez okundu.
Reklam

Eriçok Zirve Tırmanışı…
Ordu merkezden, sıfır rakımdan yükselerek iki binli, üç binli yaylalara, yaylaların tepelerine zirvelerine yürüyüş yapmak, tırmanmak her fırsattazevk alarak yaptığım bir iştir. Genelde Zirve tırmanışları zordur, daima risk taşır, Yalnız yapılmaması gerekir.Deniz seviyesinden yükseldikçe azalan beş şey vardır: Her yüz metrede bir derece sıcaklık, nem, bitki örtüsü, oksijen ve basınç. Artanlarda, vahşi hayvan tehlikesi, soğuğa bağlı üşüme, siste kaybolma, yolu kaybetme, azalan oksijene bağlı nefes alamama, paniğe bağlı kriz geçirme, sağlık şartlarının değişmesi tansiyon kalp vs. üşüme nöbetleri, yoğunlaşma olamama, dikkat dağınıklığı, doğru karar verememe, reflekslerde azalma, hayal görme, yorgunluğa bağlı güç kaybı ve tükenmişlik sendromu gibi olumsuz durumların ortaya çıkması.
Bu durumlarla karşılaşan dağcıların hikâyelerini hep okurum. 8850 metre yükseklikteki Everest zirvesine tırmanış yapan her dört dağcıdan birinin öldüğünü dağcılık merakı olanlar bilirler. Ona rağmen şu anki aklım ve imkânlarım gençliğimde olsaydı kesin denemek isterdim.
Dağlar ruhu özgürleştirir. Fırsat buldukça sağlığınızı tehlikeye atmadan mutlaka yaylaya çıkın, kendinize zaman ayırın, şehrin gürültüsünden, kalabalık ortamından uzaklaşın temiz havayı ciğerlerinize çekin. Şehirde aldığınız derin nefeslerde gözle görülmeyen parçacık halindeki toz zerrecikleri, dağlarda bulunmaz, ciğerleriniz bayram eder, hele birde konaklama yeri bulur üç beş gün kaldınız mı değmeyin keyfinize.
En çok sevdiğim en kolay ve zevkli tırmanışlardan birini, sevgili dostum Levent Karlıbel ile Eriçok zirvesine 30.Temmuz Cumartesi yaptım. Bir hafta öncesi bir yeşilce dönüşü önce karşıdan izleyip planını yaptığımız Eriçok tepesini tüm güzelliği ile karşıdan seyrettik. Levent zirveyi gözüne kestirdi. Karşıdan kolay görünüyordu. Zorluğunu bildiğim için sessiz kaldım. Yaşanılarak öğrenilecekti’’ İstersen kararı sonra ver’’ Dedim.

y-P1320337 - Kopya
Eteklerinde kurulan Kızılağaç obasını himayesine almış gibi duruyordu. Obada yaşayıp ta zirvesine çıkmamış olanları düşündüm. Orduda yaşayıp, Boztepe ye, Çambaşı’na çıkmamış olanların olduğu gibi.
Cumartesi buluşup yola çıktık, tırmanış öncesi planları yapmış zirvede ihtiyacımız olan her şeyi alıp sırt çantalarımıza yerleştirdik. Tırmanış için birbirimize başarılar diledik. Tırmanışta birbirine güven çok önemlidir. Yukarıda saydığım olumsuzluklar ekibinize güven duyduğunuz zaman psikolojik olarak sizi terk eder, negatif düşünceler pozitife dönüşür.

y-P1320457

Çambaşı mezarlık boğazından yeşilce yoluna saptıktan sonra, Zile obasını geçip, tarihi kümbet mezarlığının kenarından tırmanış yoluna girdik. Tırmanış öncesi, yüksek rakıma uyum çok önemlidir. Durup, arabayla gidiş yolumuzun keşfini yaptık, su içip temiz havayla ciğerlerimizi doldurduk.
İnsan vücudu mucizelerle dolu, Yüksek rakımda azalan oksijen ve basınç, nefes almamızı zorlaştırdığı için, beynimizin talimatıyla kanda hücrelere oksijen taşıyan alyuvarların sayısı hızla artarak Oksijen dengesini sağlıyor. Zaman geçirerek vücudumuz bu imkânı verdik. İkimizde kendimizi iyi hissediyorduk. Ben Eriçok tepesine daha önce, tavşan ve keklik avlamak amaçlı iki kez tırmanmıştım. Levent heyecanlı ama sakindi. Araca binip yaklaşık iki yüz metre kırtıl otları üzerindeki araba izlerini takip ederek yükseldik. İzler bitmiş arazi daha dik hale gelmişti. Levent bir elli metre daha taşların üstünden kırk beş derece eğim kuralına uyarak arabayı zorladı. Artık ilerlemenin doğru olmayacağına karar verip durduk. Arabadan indiğimizde dışardaki soğuğun farkına vardık. Ayni anda birbirimize bakarak güldük dediklerim teker teker gerçekleşiyordu. Üzerimize montlarımızı giyip sırt çantalarımızı aldık. Aracın üzerine telefon numaralarımız ve isimlerimizi yazarak, tırmanışa başladık. Hafif esen rüzgârla birlikte bir anda etrafı sis kapladı.2300 Rakımlı Eriçok tepesi, bize hoş geldin yaptı. Sisin arkasından, güneş kendini gösteriyordu. Eriçok tepesi yapı olarak düzenli bir ivme ile yükselenbir tepeydi. Bildiğim için sol tarafa fazla yaklaşmadan yükselmeye devam ettik. Dağılıp tekrar yoğunlaşan sisten fırsat bulup yukardan Kızılağaç Obasını görebiliyorduk.

y-P1320470

Sis farklılıklarla bizi yokluyordu. Bu sefer iliklerimize kadar kendini hissettiren bir rüzgâr ve soğukla birlikte ince bir çise bizi ıslattı. Çantadan şapkalarımızı çıkarttık. Görüş zorlaşmıştı. Arazi son zirvenin işareti olarak, dikleşmeye başladı.Son elli metreye gelmiştik. Zirvenin işareti Volkanik taşlar, son engelli parkurumuzdu. Taşların üstüne basarak düşmeden yavaş ilerleyerek iki molada zirveye varmıştık. Nefes almada hiç zorluk yaşamadan, Bir saat yirmi dakikada zirvede idik.

y-P1320463

Bir metre seksen santim eninde örülü taşlardan oluşan duvar tüm ihtişamı ile duruyordu. Sisle birlikte esen rüzgârdan üşürken, temmuz sonunda soğuktan üşümenin farklılığını yaşadık. ‘’Anlatsak çoğu kimse inanmaz ‘’dedi Levent. Telefonla arayan birkaç arkadaşına anlatıp zevkle gülüyordu.

y-eriçok

Yüksek rakımda vücudumuz, mutluluk hormonu olan, Endorfin salgılar, yaşadığımız heyecanla salgıladığımız ikinci hormon olanAdrenalinde uyarıcı etkisi yapar. Zirve sarhoşluğu ve güzel duygular içindeydik. Koltuk şeklindeki taşlara oturup dinlendik. Eriçok’ta yaşandığı bilinen uzun kızlar hikâyesini ikimizde biliyorduk.
’’Binlerce yıl önce dört kardeşten eri çok olan biri bu tepede yerleşmiş. Çevreyi istilaya gelen savaşçı bir kabile kaleyi muhasara altına alıp teslim olmaya zorlamış, erlerinin çokluğuna güvenen bey teslim olmayıp savaşmayı tercih etmiş. Bir müddet sonra, su sıkıntısı baş gösterince gecenin ayazından istifade on iki savaşçı ile iki uzun saçlı kızı su alması için arkaya şimdiki kıyıyurt obasına göndermiş. Düşman erlerinin arasından sızıp suyu almayı başaran on iki er ve iki uzun saçlı kız dönüş yolunda fark edilirler. Erler çarpışmaya başlarlar kızlara’’ siz kaçın biz sizi koruruz’’ Diyerek çarpışarak şehit olurlar su kapları ellerinde kaçan kızlarda; Allaha’’ Allahım canımızı al, bizi sağ teslim etme’’ Diye yalvarmışlar. Derler ki toprak yarılmış ve iki uzun kız toprağın içine gömülmüşler. Saçları toprağın dışında kalmış’’ .
Zirve bu geçmişi ile daha bir anlamlıydı.Bolca fotoğraf çektik.Beraberimizde getirdiğimiz Şanlı bayrağımızı da zirveye diktik.

y-Untitled-1

Sorunsuz tamamladığımız tırmanıştan ikimizde mutlu olmuştuk. Avrupa İnsanı bu tırmanışları yapmak için milyon dolarlar harcayıp, farklı ülkelere gidiyorlar. Örnek olması dileğiyle…

y-P1320467

Haftaya Ordunun en yüksek tepesi olan (2930) Göndeliç için planlarımız yaptık. Bekle bizi Göndeliç.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"