Ordu’nun ZİRVE-İ KEBİR-İ GÖNDELİÇ TEPESİ…
Yavuz Kalyoncu

Ordu’nun ZİRVE-İ KEBİR-İ GÖNDELİÇ TEPESİ…

Bu içerik 470 kez okundu.
Reklam

Eski Türkler insanların olduğu gibi, dağlarında ruhu olduğuna inanırlarmış. Merakınız arttıkça zirvelerde yaşayan iyi ruhlar, önünüzdeki engelleri kaldırır, en ümitsiz anda size yardım eder, tüm cömertliğini gösterip merak ettiklerinizi sizlere sunarmış.
Eriçok zirve tırmanışı ile bir hedefe varmanın, en tepede olmanın mutluluğunu yaşamıştık. İnsanın hedefinin bitmesi yaşamasının anlamının bitmesidir. Seneler insan vücudunda deriyi yaşlandırır, kırıştırıp buruşturur, ama hedefi, idealleri yaşama arzusu biten insanın ruhu buruşur, her şeyi ile gerçekten yaşlanır. Onun içindir ki, İnsanlar hayatları boyunca genç kalmak için, hep kendilerine yeni hedefler koyarlar. Yükselmek, ilerlemek isterler.

Hedefe varanlar için, yeni hedef arama bir ihtiyaçtır. Bir kere zirve tırmanışı yapan herkesi, büyülü ve ulaşılmaz dağlar kendine çeker. Dağın tepesinde ne var diye sormak çok anlamsızdır. Zirveye çıkıp ta oradan eli boş denen hiç olmamıştır.
Yeni hedefi biz daha önceden belirlemiş; Ordunun en yüksek tepesi olan GÖNDELİÇ’e tırmanmayı kafamıza koymuştuk.göndeliç4

Göndeliç Tepesi (rakım 2930)Ordu’nun Zirve-i Kebir-i (En yüksek tepesi)
Hep yanlış bilinir, Ordunun en yüksek tepesi olarak, Giresun sınırları içinde olan Karagöl’den bahsedilir. Ordulu dağcılar, avcılar, doğaseverler hep Karagöl’ü tercih ederler. Neden Karagöl?
Beş kere çıktığım Karagöl’ün tercih edilmesi için, bence birinci neden, Ordu’dan gelenler için çıkılması kolay olması. Öyle ki Giresunlu dağcılar bile Karagöl tırmanışını Ordu’ya gelip buradan yapıyorlar. Arabanızla İnboynu Obasına oradan da 200 metre yükseğe Aygır gölüne çıkabiliyorsunuz. İkinci neden daha yüksek olması (3275 m.) Göndeliç’ten 345 mt daha yüksek. Üçüncü neden, üzerinde beş ayrı göl olması ve en önemli neden de, Ordu’dan yaylaya doğru giderken yaz başı üzerinde beyaz kar örtüsü ile duran, en uzak tek tepe olması.
Biz Ordu zirvesi yapmak istedik ve bu sefer, Göndeliç’i seçtik. Ordu’nun en yüksek tepesine tırmanan sayılı insan arasına girmek, Karagöl’e göre, tırmanışı daha zor olanı yapmayı tercih ettik. Tüm hazırlıkları tamamladık. Ekibe okulu tatile girdiği için aramıza katılan heyecanlı genç dağcı Leven’tin oğlu Atahan’ı da katmıştık. Göndeliç bizi çağırıyordu.
Erzincan yöresinde gerçekleştirdiğimiz av gezilerinde, gördüğüm yüksek dağlardan çok etkilenmiş özellikle Munzur dağı beni büyülemişti. Yöre insanının da, dağlara saygı gösterip, dağları şahit göstermesini çok manidar bulmuştum. Bir Türk aşiret gelininin dağdan bahsederken başını kapattığına şahit oldum. “Mülfet dağı şahidim olsun ki” , “Keşiş dağı kefilimdir” , “Munzura secde ederim ki” gibi sözler duydum. Merak ettim, Eski Türklerde yaşanan Şamanizm inanışına bir göz gezdirdim. Şamanlarda dua ederlerken dağlardan medet umarlar, dağlara yalvarırlarmış. Orhun kitabelerinde Ötüken dağı için; “Mübarek Ötüken dağı” diye bahsedilmektedir.
Eski Türkler İnsanların olduğu gibi, dağlarında ruhu olduğuna inanırlarmış. Merakınız arttıkça zirvelerde yaşayan iyi ruhlar, önünüzdeki engelleri kaldırır, en ümitsiz anda yardım eder, size tüm cömertliğini gösterip merak ettiklerinizi sunarmış.
Ayrıca dağlar Kuran’da Peygamberlerin tefekküre çekildikleri yer olarak gösterilmekte.
Kuran-ı Kerim Neml Suresi: “Sen dağları görürsün de yerinde durur mu sanırsın. Oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürürler. Bu Allah’ın bir sanatıdır. Şüphesiz ki O yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır. Kim iyilikle gelirse, ona daha iyisi verilir ve onlar o gün korkudan da emin kalırlar.”

P1320495

Yıkılan Aşut Obasında(2500 m.) Soğuk suyun başında piknik.

06.08.2016 Cumartesi günü, Eriçok tırmanışından bir hafta sonra. Önceden kararlaştırdığımız gibi buluşup yola çıktık. Ekibe; Atahan’la birlikte araç kullanmakta tecrübeli şoförümüz İmdat da katılmıştı.
Herkes heyecanlıydı. Göndeliç tepesine iki yoldan tırmanış yapılıyordu. İlki daha kolay olan; Horlak boğazından, Kurban Puarı ve Evren Kaya üzerinden yapılan tırmanış diğeri, Aşut Obası yanından yapılan tırmanıştı. Orta Oba güzergâhı üzerinden gidilen yolun çok bozuk olduğunu bildiğim için, ikinci ve daha zor olan yolu tercih ettik. Aslında Kurban Puarı tarihi önemi olan bir yerdi. Eski Türklerden kalma bir gelenek, eskiden kurbanlar hep yüksek yerlerde kesilir. Dağlara zirvelere dönüp dualar edilirmiş. Bu geleneği yıllardır yöre obalarda yaşayanlar (Orta Oba-Değirmenbaşı-Yelimkara-Soğanözü-Horlak–Yeni Oba –Dereyurthalkı, halen devam ettiriyor, adaklarını bu suyu bol alanda kesip pişiriyor, ibadet ediyorlar.

göndeliç2

2300 mt Kurban Puarı.

Çambaşı içinden Alıcın deresi boyunca ilerleyip, ırmak kenarında doğal maden suyundan içtik. Keyiş köprüden sağa dönerek, Kayabaşı, Armutkolu yoluna saptık. Kayabaşı Obası sapağından sola, Değirmenbaşı yazan tarafa dönüp üç kilometre gittikten sonra, Konacık (Başağrı) yol sapağından tekrar sola devam ederek, Faldacanın Voyvoda mahallesi sapağından Aşut yoluna saptık. Halaoğlu Halil Çakırın evinin yanından yukarı yükselmeye başladık. İlerde, toprak yol ikiye ayrılıyordu biri Mesudiye’nin Herközü’ne giden yoldu. Sola devam edip 500 metre ilerde soğuk suyun başında arabayı bırakıp, Yüksek rakıma uyum sağlamak için ilk molamızı verdik.

P1320493

Aşutta soğuk suyun başı. Atahan petekteki sayılı taşlar çıkartırken.

Terk edilmiş, yıkıntıları kalmış evlerin yanındaki kırk gözeler mıntıkasında, Yaklaşık yarım saat dinlenip soğuk sudan içip karnımızı doyurduk. Suyun soğukluğunu anlatan bir deneyi Atahan’a anlattım, peteğin içine atılan 14 tek bir çift taşı kimsenin çıkartmayı başaramadığını söyleyince Atahan taş toplayıp peteğe attı ve hemen denemeye başladı. Son çift taşa kadar her şey yolunda gitti sonra parmaklar duyarlılığını yitirip taşı tutamaz hale geldi. Eli kıpkırmızı olmuştu. Yöre hakkında bilinmesi gerekenleri anlatınca tarihi doku daha anlam kazanmıştı.
Sağımızda solumuzda her taraftan su kaynıyordu, bu sular 2500 mt yükseklikten aşağılara akıp derelere karışıp, taşlardan kayalardan atlayarak, kıvrım kıvrım kıvrılarak kilometrelerce yol kat edip Karadeniz’e ulaşıyordu. Sis bir bastırıp bir acıyordu, açıldığında gideceğimiz yolumuz gözükmüştü. Toparlandık. Sırt çantalarımızı yüklenip yola koyulduk.
Tırmanışta kural kendini fazla yormadan yöresel tabirle alkuru; yan gidip dönüp tekrar yan giderek her seferinde biraz daha fazla yükselmektir. Orduca bu kelimeleri sıkça söyledikçe, ilk defa duyan Atahan’ın komiğine gidip Levent’e soruyordu. Bende öğrensin diye özellikle bu tür yöreselleri arka arkaya kullanıp tırmanışı zevkli hale getiriyordum.

P1320504

Her zirvede bulunan, Volkanik Taşlar.

İrili ufaklı farklı zirvelerle karşılaştık her zirve öncesi, volkanik parça taşlardan oluşan kayalıklar yürümemizi yavaşlatıyordu. Zorluğu zamanla anlaşılmasın diye çıkışta saate baktırmamıştım. Ama iki saate yakın dinlenerek yürümüştük. Bu zaman zarfında en yorulduğumuz anda sis acıyor görsel bir zenginlik sunup bizlere, fotoğraf çekme şansı tanıyıp tekrar kapanıyordu.

P1320505

Sisin kalkmasını fırsat bile Atahan Telefondan gelen mesajlarını kontrol ediyor.
Yükseldikçe sıcaklık azalmaya başlamış, sisle gelen çise ve rüzgâr üşütmeye başlamıştı. Her zirvede çobanların taşlardan yaptığı işaret direkleri ortamı daha gizemli hale getiriyordu. Levent teknik olarak yapılışını kontrol etti. Öyle sıra işi kolay yıkılan cinsten olmadığını, baya emek harcandığını söyledi.

Bu tepelere çobanlar haricinde kimselerin çıkmadığını da düşününce zirveler daha bir anlamlı oluyorlardı. İnanılmaz bir şekilde 2600 mt. yükseklikte yüzeyde soğuk sulardan mini dereler oluşuyordu. Kırtıl otları arasından çıkan sarı, beyaz, turuncu mavi otlar sis kalktığında görsel bir şölen sunuyorlardı.
Yalnızlığın paylaşıldığı zirvelerde yoğun sise rağmen, azmi ve kararlılığı tavan yapmış dört doğa dostu, tırmanışı kolay Karagöl hayranlarına inat, Ordunun en yüksek tepesi olan Göndeliç’in zirvesine çıkmak üzereydik. Son zirve öncesi yine volkanik taşlar önümüzü kesmişti. Sisde dağılmış tüm büyüsü ve cazibesi ile zirve kendini göstermişti.

P1320501

Zirve öncesi son mola

İnsan kendine bir hedef koyunca başka bir şey düşünemiyor. Dördümüz de ayni şekilde zirveyi hedeflemiş, hiç konuşmadan ilerliyorduk. Arka arkaya ayni yoldan gitmektense farklı yerlerden ayni noktaya çıkmaya çalışıyorduk. Nihayet hedefe bir taş atımı mesafedeydik. Oksijen ve basıncın azlığı ilerlememizi yavaşlatıyordu. Deniz kenarındaki gibi hızlı tempolu yürüyemiyorduk. Dinlenme ihtiyacı hissediyorduk. Hepimiz ayni anda zirvedeydik bakışlarımızdaki huzur ve mutluluk çok şey anlatıyordu.

P1320513 - Kopya

Göndeliç 2930 mt.Zirve-i Kebir. Otomatik çekim.
Artık anı yaşıyorduk. Zaman durmuştu. Allah tekrar nasip etmiş yıllar sonra tekrar, Ordu’nun en yükseğine çıkmıştım. Azmin zaferini yaşıyorduk. Şanlı bayrağımızı her zirve tırmanışı sonrası yaptığımız gibi en yükseğe diktik. Ordu’da yaşayıp ta buraları rüyalarında bile göremeyecek yüz binlerce insanı düşündüm. Şanlıydık.

P1320515

Levent ve Atahan’ın zirve mutluluğu.

Kaybolma, vahşi hayvan saldırısı ve terörist korkusu ile salgılanan Adrenalin hormonuyla, zirvede olmanın ve başarmanın mutluluğu ile salgılanan Endorfin hormonunun birleşmesi, suratımıza öylesine yansımış ki daha sonra fotoğrafa bakınca anladım. Tarifi imkânsız duygulardı. Hani derler ya; Anlatılmaz yaşanır…

gööndeliç 1
Zirve Hatırası.2930.mt.(İmdat Demirci-Yavuz Kalyoncu-Levent Karlıbel)
Eski Türklerin inancına saygı duyarak, Göndeliç in ruhunun bize yardımcı olduğunu düşündük. Sis dağılmış dönüş yolumuzu da bize gösteriyordu. Değişik yönlerden farklı fotoğraflar çektik. Aşağıları görmemizi sis engelliyordu. Gösterildiği kadar görebildik aşağıları.

P1320507

Dönüş başladı arka yüzden, Ordunun son köyü olan Mesudiye’nin Karacaören tarafına bakan taraftan kolay inişten güney batı istikametine inip, kuzeye dönecektik. Güneş inişte kızdırmaya başlamıştı. Yerdeki renkli farklı çiçekleri gördük. İmdat çoktan toplamaya başlamıştı. Yalnızca belirli bölgelerde olan, o yöreye ait olan çiçeklere Endemik bitki ve çiçek denir. Bunlarda o cinsten farklı çiçeklerdi. İncelemek için çiçek bilimcilerin gerçekten özel olarak gelmesi gereken bir yer.

P1320521

Levent Karlıbel, Endemik mor çiçeklerden toplarken.

P1320525

Dönüşte sis bize bir müddet izin verdi. İnişte ikinci zirveden sonra volkanik taşlar tekrar başlayınca, önce dağılarak serbest inişte olan bizler tekrar sis bastırınca bir araya gelmiştik. Hedefe yaklaştıkça insandaki gevşeme hakkında hatırlatmalar yaparak, eksilen konsantrasyonu tekrar sağladım. Dağcılıkta en önemli kurallar arasındadır. Attığınız her adımda değişiklikleri fark edeceksiniz, otun üzerindeki çiğ damlasını, bastığın taşın çıkarttığı farklı sesi hareketini, etrafındaki sessizliği ve en ufak bir sesi yaşayacak anlam katacaksın. Hedefe ulaşmak kolay olmuyor, çıkışımızı hatırlayın diye kısa bir dikkat toplaması yaptım. O ara telefonlar çekmeye başlamıştı. Telefonda arabanın konumunu sabitleyen Atahan’la Levent artan sisle birlikte cihaza bakarak yön bulmaya çalıştılar. Navigasyon özellikli konum gösteren program çalışmıyordu. O ara telefonla arayanlara şaka ile karışık geçici olarak kayıp olduğumuzu, inişe geçtiğimizi anlattık. En kötü ihtimalle arabayı pas geçip aşağıdaki Değirmenbaşı ve orta obaya inerdik. Panik yapmadan düzenli bir şekilde artan sisin içinde inmeye devam ettik.
Ayaklarımızın altında sulak yerler artmıştı. Bu iyiye işaretti. Arabayı bıraktığımız yere yakın olmalıydık. O ara dağın iyi niyetli ruhunun davranışına yorduğumuz bir olay gerçekleşti ve sis iki-üç dakikalığına aralandı, uzaktan araba gözükmüştü. Morallerimiz tazelendi. Tempomuz arttı az sonra arabanın yanındaydık.

kk

Araca kavuşma anı.

İnanılmaz bir şekilde sis tekrar çıktı sanki görevini yapmış olmanın mesajını veriyordu. Bütün güzelliklerini bize göstertmiş, şimdide art niyetli insanlara karşı kendini korumaya almıştı. Hava kararmak üzereydi ve bizim zirve tırmanışımız başarıyla sonuçlanmıştı.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!