PİLİÇ NECMİ
Yavuz Kalyoncu

PİLİÇ NECMİ

Bu içerik 264 kez okundu.
Reklam

 

1966-67 Ordu amatör lig şampiyonu Ordu Gücü’nün son kadrosu müsabaka öncesi. Ayaktakiler sağ başta Dıgı Memet-Dabi Turgut-Tahsin Kargı-(Kuru)Hayri Ertürk-Ali Aydoğdu-Bahtiyar Tente-(Piliç)Necmi Akgül-(Dilik)Yener Çelik-(Singer)Alaittin Şahin- Emre Güler- Mustafa Kalyoncu(Bşk)-Oturanlar:.., (Şarlo)Talip Akçevre-İmamo Atila-Şaban- Atila-(Ayva)Şevket Öztürk-Adnan Çelik-Murat Atacan- Mustafa Çelik.
PİLİÇ NECMİ(Akgül): 1946 doğumlu Piliç Necmi küçük yaşlarda evlerinin önünde kendinden büyük abilerle oynarken futbol topu ile tanışır. O yıllarda futbol sevgisi gençler arasında çok yaygındır. Okul sonrası, okul arası, tatil günlerde en büyük ilgi futboldur. Piliç Necmi de onların arasındadır. Dayısı tarafından Piliç diye sevildiğinden ismi öyle kalır. Yıllar sonra dayısına sorar “Dayı halen Piliç mi diyeceksin bana?” diye. Dayısı, “Artık Horoz oldun” der, gülüşürler.

2

Ordu Gücü sezon açılışı: Ayaktakiler Mustafa Kalyoncu-Yener Çeliğin Abisi-?-Yener-Talip-Ali-?-?-?-Hayri-Tahsin Kargı. Oturanlar: Atila-Şevket-?-Bay Hamdinin kardeşi-Necmi-Murat-?-Abdullah-Bayram Vayni.
Necmi abiyi soru cevap şeklinde konuştururken heyecandan o günleri yaşamaya gözünde canlandırmaya başlamıştı, göz bebekleri büyüyüp küçülüyor, Bazen ayağa kalkıp oturuyor, bazı şeyleri anlatırken sakın bunları yazma diyordu. “Bu günkü stadyumun etrafı hep toprak sahaydı. Kıran kırana maçlar yapılırdı toprak zeminde. Dikişli içi şişme topların dış derisi yağan yağmurla kaygan hale gelip, taş gibi sertleşirdi, birde şişirilen memeli kısmın dikişli yeri denk gelince havadan gelen topa kafa attın mı, insanın aklı şaşardı. Topa vurduktan sonra bir müddet başını tutan çok olurdu. Yağmurda çamurda kayıp yuvarlanır, üstümüz başımız çamur çorak olurdu. Şimdi formasını kirletmeden, terlemeden milyonları cebe indirenler var.

3

Deplasmanlı Grup maçları Ordu Karması: Ayaktakiler soldan sağa: Yener-Necmi-Ali-Ertan-Talip. Oturanlar-Erol-İsmet- Murat-Şevket-Bahtiyar- Hayri.(Samsunu 2-0 yendikleri Müsabaka)

4

Biz o yıllarda hamam paramızı kim verirse onun takımında oynardık. Maçtan sonra o çamur çorağı hamamdan başka bir yerde temizleyemezdik ki. 1962 yılında bu günkü stadın ilk saha drenajı yapıldı. 1963’de Yener Çelik PTT’ye gitti ben Ordu Gücü’nde futbola başladım. O sene şampiyon olduk.

Ordu Gücüne yeni transferler.(Çamur) Şevket Öztürk-Atila-Ali Aydoğan-Bahtiyar Tente-Çetin İşcan-(Piliç)Necmi Akgül-Enis Çol-Murat Atacan.

1964-65 sezonunda Yolaç, süper transferler yaptı. Samsun’dan, Dansöz Aydın’ı getirdiler. Tek başına takımdı. Çanga’yı, (Malak)Ertan Kalay’ı, Keçiköylü İhsan’ı, Arap Güner’i, Kovboy Telat’ı, Fatsalı Şener’i aldılar, o yılda onlar şampiyon oldu. 1965-66’da tekrar Biz şampiyon olduk. 1967’de Orduspor kuruldu.

5

Kaleci (Şarlo)Talip- (Kuru)Hayri-Ali-(Piliç)Necmi-Bahtiyar- Adnan-(Dilik)Yener.
Oturanlar: İmamo Atila-Giresunlu-(Ayva)Şevket-Şaban- Murat.

1967’de Orduspor kurulunca sırayla iyi futbolcularla teker teker görüşüldü. Bana da o hafta Sinoplu bir aracı vasıtasıyla Erzincan Şekerspor’dan 700 liraya transfer teklifi gelmişti. Benim gönlüm ise Orduspor’daydı. Teklifi bekledim. Görüşmede 400 lira verebiliriz dediklerinde; Şarlo Talip, Ayva Şevket ve Deli Mustafa ile birlikte 700 lira veren; Erzincan Şekerspor’a gittik.

6

Deli Mustafa ile Piliç Necmi.

Erzincan’da bir yıl oynadıktan sonra askerlik kararı çıktı, Ordu’ya geri dönüp askere gidene kadar, Esnafspor’da futbol oynadı. Esnafspor o yıl amatörde şampiyon oldu.

7

Şampiyon Esnaf spor. Ayaktakiler: Göbek Metin-Ali-(Piliç)Necmi-Erbil-…-Seyfi-….
Oturanlar: Rami-Apdullah-Ömer-Arif-Turgay-…-Muzaffer.

Askerde Havagücü’nde, Ordu’dan arkadaşı Orhan Sağesen’le beraber futbola devam etti. Askerlik sonrası futboldan kopmadı. 1973 yılında seminerlere katılıp Antrenörlük belgesi aldı. 1980 yılında Bursa Uludağ’da Antrenörlük tekâmül belgesi seminerinİ tamamladı. Lise diploması olmadığı için kursu bitirmesine rağmen belgesini alamadı. Alaaddin Benal’ın kulüp başkanlığı dönemde İdmanyurdu’nda daha sonra da Esnafspor ve Soyaspor’da da antrenörlük yaptı. Soyaspor’u Karadeniz şampiyonu yaptı. Onlarca futbolcu yetiştirdi. Sonra ticaret hayatına atılıp futbol sevdasına iyi bir izleyici olarak noktayı koydu.
Bir devre imza atan lakabıyla tarihe geçmiş futbolcularımızdan Piliç Necmi’nin futbol hayatının özetidir. O günlerde motivasyon, kazanma hırsı, birlik beraberlik ruhu ile zor şartlarda mücadele eden futbolcularımızın hayatından bugünkü futbolcularımızın ders alması dileğiyle.
Not; Piliç, civcivlikten kurtulmuş ama tam olarak erginleşmemiş horoz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!