Ayartamlı İHSAN
Yavuz Kalyoncu

Ayartamlı İHSAN

Bu içerik 234 kez okundu.
Reklam

Ordu futbol’una emek vermiş efsane isimler;

Hazırlayan ; Yavuz Kalyoncu
İhsan Orhan:1943 Kirazlimanı doğumlu. Üç erkek iki kız kardeşler. Çocukluk yıllarında, bugünkü Belde Otel’in yerinde Yeşilyurt İlkokulu var. İlkokulu Öğretmen Melahat Özkan’ın sınıfında okuyan İhsan; okul harici zamanlarında, Kanber Mehmet, Toko Aydın, Alabut Mehmet, Kel Abdo ile buluşup, her fırsatta Okulun arka bahçesinde deniz tarafında topun denize kaçmasına rağmen futbol oynamak için bir araya gelirlermiş. Keçiköy diye anılan bölgenin alt tarafı Kirazlimanı diye bilinir. Bunu herkes bilmediğinden, o bölgenin geneline Keçiköy derler. Çoğu insan da bu yüzden İhsan Şener’e Keçiköylü İhsan lakabıyla hitap etmeye başlamışlar.
Başkalarından ayırmak için; “Keçiköylü İhsan” veya “Ayartamlı İhsan” diye anmışlar.

yavuz-1

1957 yılında Kirazlimanı gençliğin takımı olan Karadağspor kurulur. Kel Apdullah, Kumco Kenan, Berber Yavuz Kargı, Kaleci Ceylan, Astsubay Muharrem, Marangoz Rüştü, Kanber Mehmet, Alabut Mehmet’ten kurulu ekip iyi sonuçlar alır. 1962-1963 sezonunda sağ açık mevkiinde amatör ligde Oynadığı başarılı futbolu ile göz dolduran İhsan gol kralı olur. İhsan Orhan o yılla ilgili bir anısını şöyle anlatıyor;
“O yıllarda teşvik için gol kralına Bölge Müdürlüğü kaliteli bir saat hediye ediyordu. Rahmetli Kara Ali saati bana almadı, ben de, Kara Ali’nin oğlu Piştek Mehmet’in kolundaki yeni alınmış saate göz koydum; ‘ Ver lan o saat bana alındı baban sana taktı’ dedimse de kandırıp alamamıştım.”

yavuz-2

Orduspor Günleri.

1962’de Ankara’ya askere gittiğinde Karagücü’nde futbola devam etti. 1965’de asker dönüşü, Köy Hizmetleri’nde işe başlayıp; başkanlığını Halıcı Ayhan Anlar’ın yaptığı Yolaç kulübüne girdi. 1967’de Orduspor kurulunca, Orduspor’a katıldı. Takımın Antrenör futbolcusu olan İsfendiyar Açıkgöz sağ açıkta oynayan İhsan’ı sağ beke çekti. 1974 yılına kadar aktif futbol hayatına başarılı bir şekilde devam eden İhsan Orhan Ordu spor’da sağ bekte oynarken, üzerine gelen rakip takımın hücum oyuncularına hakemlere yakalanmadan, yapmış olduğu gizli taciz edici hereketleri, seyircinin desteklemesi ile alışkanlık haline getirince seyirciden ikinci bir lakap daha alır. Kendisi kabul etmese de seyircinin taktığı lakap artık farklıdır.

yavuz-3

Ocak-Yolaç müsabaka öncesi: Güner- Ahmet-Osman.Oturanlar: Rıfkı-İhsan.

1975 yılında 32 yaşında aktif futbolu bırakır. Futbolculuk yaptığı yıllarda nüfus kâğıdında kayıtlı olan Şener ismi takım kadrosunda açıklanıp sahaya İhsan çıkınca çok itirazlar olmuş. Sakatlık ve futbolculuk anılarını sorduğumuzda; “Bir Ünye hazırlık maçıydı. Ünye’nin santraforu Cumhur ortadan defansı yarmış gole gidiyordu, sağ bekten fırlayıp Cumhur’un ayağından topu çalınca Cumhur arkamdan gelip suratıma yumruk attı. Saha karıştı maç yarım kaldı. Birde Adana maçında daha sonra Beşiktaş’a transfer olan Miliç’in ayağından topu aldım oda dönüp bana vurdu. Dişlerim döküldü. Eski model bir jeeple hastaneye götürdüler beni.” Diye anlattı.
Köy Hizmetleri’nden emekli olan Ayartamlı İhsan şimdi emekliliğin tadını çıkartıyor. Torun sahibi sevecen bir dede.
Futbol sevenlerin unutamadıklarından; Efsane isimler serisinde bu sütünlarda, haftaya Arap Güner’le beraber olacağız.

yavuz-4

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!