196O’LI YILLARIN EFSANELERİNDEN; HAYRİ ERTÜRK…
Yavuz Kalyoncu

196O’LI YILLARIN EFSANELERİNDEN; HAYRİ ERTÜRK…

Bu içerik 164 kez okundu.
Reklam

 

Ordu futbol tarihinin unutulmaz, efsane, isimlerinden Kuru… Lakaplı Hayri Ertürk.

Onlar güzel şeyler yaptılar, futbolu sevdirdiler, birlik beraberlik mesajını yeni nesile aşıladılar. Yaşantıları ile örnek oldular. İmkânsızlıklar içinde zoru başardılar. Toprak zeminde dikişli futbol toplarıyla formalarının hakkını verdiler. Başarı ise, alasını yaptılar. İl içinde kıran kırana maçlar yaptıktan sonra, birleşip il karması oluşturup; Trabzon’u, Samsun’u, Giresun’u, Rize’yi sahasında yendiler. Grup finallerinde Türkiye ikincisi olup Federasyonun dikkatini çekmeyi başardılar. Orduspor’un Profesyonel lige kabul edilmesinde en büyük katkıyı sağladılar. Onlarla ne kadar övünsek azdır.
HAYRİ ERTÜRK: Ordu futbolunun unutulmaz isimlerinden, bir devire damga vurmuş, “kuru” lakaplı Hayri Ertürk. 1945 doğumlu. Selimiye mahallesinde çocukluğu geçtiği için çoğu arkadaşlarına göre daha şanslı. O yıllarda Selimiye mahallesinde futbol oynamak için yeşil alan bol. Gençler kendilerinden büyük abilerin organize ettiği, takımlarla maç yapıyorlar. Gazozuna, simidine yapılan maçlarla futbolculukları gelişiyor, kendilerine güvenleri geliyor. Hayri de arkadaşları ile okuldan fırsat bulduğu zamanlarda, top peşinde koşanlardan. Yeteneği ile göz doldurup herkes tarafından fark edilmeye başlanıyor. Yaşıtlarına göre daha fizikli, ağırbaşlı, saygılı futbol oynarken istekli, hırsı ile de tam bir Selimiyeli.
‘’Selimiye Mahallesi çok farklıydı, bizden büyük abilerden ne gördüysek biz de aynisini devam ettirdik. Küçüğe sevgi büyüğe saygı göstermek, mahallenin yaşlılarına yardım etmek, biz olmak vardı. Birbirimize sahip çıkardık. Yardımlaşırdık. Büyüklerden ne gördüysek aynısını uygulardık. Mahalleye yabancı gençler giremezdi. Saray Hamamından yukarısına girenin geçerli bir sebebi olmalıydı. Futbolda da hep iddialı olduk, kolay kolay mahalle maçlarında yenilmezdik. Büyükten küçüğe bu gelenek devam etti. Futbolu bıraktıktan sonra Sarıçiçeklik’te top oynayan Güven’i çağırıp Ordu Gücü’nden, Orduspor’dan kalan forma, eşofman gibi bütün malzemelerimi verdim. Yeteneği fark ettiğimizde sahip çıkardık.”

Ordu Genç takımı defansı: Hikmet-Uğur-Nuri-Hayri-Ömer ve Kaleci Tamer.

Lise yıllarında iken, Mahalle arkadaşı Sarı Onur’la birlikte bu günkü stadyumun yanındaki oto parkın olduğu yere doğru ilerlerken, Nizam Çimentepe daha evvelden tanıdığı Onur’un önüne çıkıp; “Onur biz İdmanyurdu olarak, Samsun’dan iki takımın da katılımı ile bir turnuva yapacağız takım eksik, bizim takımda oynar mısın?” Demiş. Sarı Onur da “Hayri de oynarsa oynarım.” Demiş. Nizam’da tamam deyip kabul edince Hayri abinin kendi deyimiyle resmi futbol macerası ilk olarak İdman Yurdu’nda başlamış. Anlatmaya devam ediyor Hayri Ertürk;
“Samsun takımlarına karşı, 16 yaşımda sağ haf ’ta oynadım. Sahanın etrafı kadın erkek seyirci doluydu, utancımdan hiç bir yere bakamadım aklım hep oyunda idi. Onur’la ikimiz de o maçın kahramanları arasına girmiş seyirciden alkış almıştık. O yıllar zayıftım seyirci; “Şu Kuru Çocuğa bak nasıl oynuyor” derken adımız ‘kuru ’ya çıktı. Futbol hayatım boyunca da hep öyle anıldım. O günkü maçı izleyen Kara Ali beni Ordu Genç Takımına alıp Samsun’a grup şampiyonasına götürdü. Yaşım tutmadığı için rahmetli abimin nüfus kâğıdı ile lisans çıkartmıştı.
Genç takımla maçlara çıkmaya devam ettim. 26. Ekim 1963 Rize Genç Takımı’nı 3-2 yendik.

Müsabaka öncesi: Yener-Hikmet-Tamer-Ömer-Nuri-H.Mehmet-K.Hayri-Ertan-K.Ali-Uğur-A.Karlıbel.

Ordu’da yapılan bu grup maçlarında şampiyon olup Mersin’e gittik. Türkiye ikincisi olduk. Ordu Lisesi futbol takımında da mahalle arkadaşlarımla buluşmuş il birincisi olmuştuk. Okul Müdürümüz Türkiye finallerine gitmemize izin vermemişti.

Şampiyon olup Finallere gidemeyen Ordu Lisesi futbol Takımı.
Perşembe Öğretmen Okulu-Ordu Lisesi maçı: Ayaktakiler-Ahmet Karlıbel, Ünyeli Bilal, Höllük Mehmet-Kuru Hayri- Çanka- Toto Uğur. Oturanlar: Dilik Yener, Yenge Yılmaz, Öner Belikırık, Ali, Atanur.

Fotoğraftakiler: 1962-63. Kafile başkanı Kara Ali Ataoğlu, Seyfi, Fatsalı, Uğur, Osman, Hayri, Yener, Mehmet, Fatsalı, Ömer, Ali, Fatsalı.
Amatörde futbol oynamak için yaşım tutmuyordu hala rahmetli abimin nüfus kâğıdı ile lisans çıkartıp Ordu Gücü ile maçlara çıkabildim. 1964-65 Amatör lig şampiyonu olduk. Kara Ali abimin nüfus kağıdına göre benim lisansımı çıkarttığı için; Yüksel’in sakat olduğu bir İdmanyurdu maçında benim oynamama izin vermedi, yine lisans yüzünden genç milli takıma gitmeme de izin vermedi.

Ayaktakiler: Yener Çelik, Hayri Ertürk, Ali Aydoğdu, Piliç Necmi Akgül, Bahtiyar Tenteoğlu, Hasan Hoca. Oturanlar: Fatsalı Civit İsmet, İmamo Atila, Şevket, Murat Atacan, Atanur Güneysu.

1967 yılında Ordu spor kurulana kadar Ordu Gücünde ilk on birde hiç kırmızı kart görmeyip sakatlık yaşamadan oynadım.”
Başarılı futbolu ile seyircinin sevgilisi olan Kuru Hayri lakaplı Hayri abi. Örnek futbolculuk yaşantısı ve Centilmenliğiyle 1963-64 yılında Ordu’nun en centilmen futbolcusu seçildi. Ordu Gücü forması ile oynadığı maçlarda attığı tek golünü 19 Eylül futbol takımına attı.

Ordu Gücü Forması ile Samsun Fener’i yendikleri kadro: Alaattin Şahin, Talip Akçevre, Pele Erol Aydoğdu, Ali Aydoğdu, Piliç Necmi Akgül, Ertan Kalay, Kuru Hayri Ertürk, Emre Güler. Oturanlar: Dilik Yener Çelik, Murat Atacan, Şevket, Fatsalı Civit İsmet, Bahtiyar Tenteoğlu, Radoviç Dursun.

Orduspor kurulduğu yıl (1967) daha önceden aldırmış olduğu askerlik kararını Kara Ali bozdurup takımda yerini almasını isteyince Orduspor’la antrenmanlara çıkmaya başladı. Üç maçta oynadı. Bu arada Ankara Üniversitesi Ticari ilimler Fakültesini kazanınca futbol hayatını bitirme kararı aldı.

Ordu Sporla çıktığı Beykoz maçı kadrosunda seremonide.

Hayri Ertürk, Beykoz maçı öncesi stat yapılmadan önce. Ordu Spor formasıyla.

Ankara’da Üniversite yıllarında, Hacettepe Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Hacettepe Spor kulüp başkanlığı yapan, Profesör İhsan Doğramacı Hacettepe’de oynaması için o günün parası 25.ooo Türk lirası teklif ettiyse ’de Futbol oynamayı kafasında bitiren Hayri Abi teklife teşekkür edip ayrıldı.
Okul bitince askere gitti. Uzunköprü’de yedek subay askerlik yaparken 1974 Kıbrıs savaşı çıktı. Alaylar arası futbol maçlarında oynayınca komutanlar oyununa beğenirler. 1. Ordu komutanı Ordu milli takımına almak için Hayri abiyi subay gazinosuna yemeğe götürüp; “Kaç ayın kaldı teskereye” diye sorunca; “Üç ay kaldı komutanım” diyen Hayri abiye ters bakar ve “daha evvel neredeydin be oğlum” Der. Çok istediği Ordu Milli olma hayali de başlamadan bitmiş olur.
Askerlik dönüşü Giresun Kâğıt Fabrikasında memuriyete başlayan Hayri Abi 24 Yıl memuriyetten sonra emekli olur.
Hayri Abi ile yaptığım güzel söyleşi sonunda bu günkü futbolcuların ders alması gereken bir anısını anlatmasını istedim.
“Anı çok, bizi yaşatan anılar. Hiç unutamadığım birini anlatayım, Yolaç’la çekişmeli maçlarımız olurdu. Saha kenarında iğne atsan yere düşmezdi. Her iki takımında fanatik seyircisi vardı. Bir yaz turnuvasında ilk maçta bizi zorlu bir maç sonunda 1-0 yenmişlerdi sevinçleri görmeye değerdi, onlar sevinçten hoplayıp zıplıyorlar sahada taklalar atıyorlarken, bizse yedekler ve seyircilerimiz dâhil hepimiz hırstan ve üzüntüden ağlıyorduk. İki takım beraber hamama gidip temizlendik. Biz yenildiğimiz için erkenden çıkıp kimsenin yüzüne bakmadan eve gidecektik.
Hamamdan dışarı çıktım. Baktım bizim Piliç Necmi kapının önünde burnundan soluyor; ‘Sende bekle Hikmet’i dövecem, maçta bana küfür etti’ dedi. Hadi lan olmaz öyle şey ikinci maçta çıkar adam gibi oynar onları dövmekten beter ederiz deyip zor ikna ettim.
İkinci maç bir hafta sonuydu utancımızdan antrenman harici evden dışarı çıkamadık. Maça kadar çok iyi antrenman yaptık, iyi hazırlandık ve ikinci maça çıktık. Ayni şekilde seyirci dolu, tezahüratlar o biçim, 3-0 yendik. Bu sefer de onlar ayni bizim yaşadıklarımızı yaşadılar. Bir ay şehirde ruh gibi gezdiler bizi görünce başlarını öne eğdiler. O yıllarda her şey farklıydı, Hiç para almadan oynayıp formanın ve işini gücünü bırakıp bizi izlemeye gelen, seyircinin hakkını verirdik.
Futbolcu taşıdığı formanın hakkını verecek. Kendisini taraftarın yerine koyacak. Kazanmak için oynayacak. En önemlisi, futbolcu da ruh olacak.”

Son Şampiyon Ordu Gücünün kadrosu: Talip-Hayri-Ali-Necmi-Bahtiyar-Adnan-Yener. Oturanlar: Atila-Akın-Şevket-Şaban-Murat.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!