TOTO UĞUR (Vardal)
Yavuz Kalyoncu

TOTO UĞUR (Vardal)

Bu içerik 234 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun bir devre damga vuran unutulmaz futbolcularından
TOTO UĞUR (Vardal)

TOTO UĞUR.
Bir devre futbolculuğu ile damga vuran isimlerden olan Uğur Vardal 1945 Doğumlu. Ordu’nun ilk manifaturacılarından olan “peştamalcı” lakaplı, Sabri Vardal’ın Ordu’da futbolda iz bırakan iki oğlundan küçük olanı. Küçük yaşlarda kapı önlerinde, sokak aralarında abisi ve kendisinden büyüklerin arasında, okulunu ihmal etmeden futbol oynarken, yaşıtlarına göre daha iri fizikli olduğu için dayıları tarafından “Tonton” diye sevilmekteydi. O sıralarda sinemalarda “kahkaha prensi” lakaplı İtalyan komedyen Toto’nun filmleri çok izleniyor, toto çok seviliyordu. Bu yüzdendir ki Uğur’un lakabı da “Toto” olarak kaldı.
19 Eylül okulunun bahçesi ve bugünkü parkın olduğu yer, arkadaşlarıyla beraber Uğur’un futbol sahasıydı. Yine bir gün futbol oynarlarken kenardan oyunu izleyen orta boylu kara bir adam; “Sen uzun olan, gel buraya seni İdmanyurdu’na alacam, adın ne kimin oğlusun” Der.
Henüz 16 yaşındaki Uğur, dayılarını çok sevdiği için, hep “ilerde dayımlar gibi futbolcu olup, Ocak kulübünde oynayacağım” Diye herkese söylermiş. Ama Kara Ali’den kurtulmak ne mümkün, hemen alıp götürüp lisansı çıkartıp İdmanyurdu formalarını da giydirmiş. Lisans çıkartırken yaşını da büyük göstermiş.

Ordu Lisesi Müdürü Rahmi Odabaş ile Toto Uğur.
1961. Bu yüzden 19 Eylül maçında yapılan itiraz yüzünden, arkadaşı Ali Angın ile beraber beş ay ceza almışlar. O sene Trabzon’da yapılan Grup maçlarında oynayamamışlar. Sezon sonunda Ordu karması ile Samsun’da yapılan Türkiye Şampiyonasına katılırlar. Ev sahibi Samsun’la finale kalırlar. Beraberlik halinde Türkiye şampiyonu olacakken 100. dakikada inanılmaz bir gol yiyip İkinci olurlar.

Samsun’da Türkiye İkincisi olan Takım: Papaz Fikret-Bacıno Hikmet-Ömer-Kemre Yüksel-Höllük Mehmet-Ahmet Karlıbel-Toto Uğur. Oturanlar: Yalçın Nazlı-Mustafa-Ali- Abidin.

Toto Uğur, Karadeniz İdmanyurdu’nda forma giyerken, ayni zamanda Ordu Lisesi futbol takımında da oynuyordu.

1962 yılında Ocak kulübünü 2-1 yenip şampiyon oldukları maç öncesi: Klb Bşk. Nedim Aktürk- Mehmet-Hikmet-Ertan-Uğur-Çanka-Osman. Oturanlar: Fahri-Ahmet-Cengiz-Mustafa-Vedat.

Bu maçtan sonra takım halinde kutlamaya giderler kendince eğlenirler. Eğlence dönüşü Canka’yı eve bırakmak için sahilden yürürlerken, yol kenarında bir grup Ocaklı’nın beklediğini görürler. Üzüntü ve kızgınlıkla takım içinden Canka’yı dövmek istemişler. Grubun başında Ocaklı Racon Kemal’ i ikna etmek güç olsa da başarırlar ve sağ salim arkadaşlarını eve bırakırlar.
Amatör Ligde Şampiyon olan takım için; Türkiye’de ilk olarak, örnek bir davranışla tek tip kıyafet yapılıp Rize’deki şampiyonaya giderler.

Türkiye’de ilk olarak tek tip kıyafetle Karadeniz İdman yurdu Futbol Takımı: Mustafa-Cengiz-Ali-Fahri(Ayvaz)-Ahmet Karlıbel-Nadir Furtun-Malak Yener-Osman Aydın-Toto Uğur.

Karadeniz İdmanyurdu’nda, 3yıl başarılarla dolu bir futbol hayatından sonra, Samsun Fener Kulübü Ordu’dan denemek için beş futbolcu çağırır. İçlerinde Toto Uğur da vardır. Beğenilir ve Samsun Fener’le beş grup maçı oynar. Daha sonra İhsan Saka’nın aracılığı ile Eskişehir’e gidip denemelere katılarak PTT ile sözleşme imzalar. PTT ile amatör kontratı bitince de 1965 yılında Toprakspor ile profesyonel olarak sözleşme imzalar. .

PTT . Forması ile Ordu’ya geldiğinde.

1972 yılına kadar profesyonel olarak Toprak spor ’da futbol oynar.

Toto Uğur, “Toprakspor’da oynarken, hep oynamak istediğim kendi takımım Orduspor beni almak istedi. Kulüp, lisans bedelini yüksek tutunca gelemedim. Sonra ayağım kırıldı, üçüncü sezonda menüsküs ameliyatı oldum. Şanssız sakatlıklarım olmasaydı daha iyi bir yere gelirdim” Dedi.
1972 yılında, Yedek subay olarak Burdur’ a askere gider. Özel izinle yedek subay olarak; Burdurspor’da futbol oynadı. Ankara İktisadi Ticari İlimler Fakültesi’ni bitirip, Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü müfettişlik sınavını kazanıp müfettiş oldu. Ankara’da sekiz yıl müfettişlik yaptıktan sonra Trabzon’a Bölge Müdürü olarak tayin oldu. 1985 yılında Ordu’ya tayin olup 2005 yılında emekli oldu.
Futbol ile ilgili yüzlerce anısı içinde unutamadığı anıların çoğunu, çocukluğunun geçtiği Ordu’da yaşadığını söyleyen Toto Uğur; yine bir Ocak maçı sonrasını anlattı;
Ocak’la oynuyorduk, Hakem Alano Murat’tı. 1-0 öndeyiz. 1-1 oldu. Maç çok gergin geçiyor. Alano Murat, Racon Kemal’in bir pozisyonuna faul çaldı. Racon Kemal itiraz etti tartıştılar. Faulden gelen top gol olup 2-1 galip duruma geldik. Racon Kemal bizim kalenin yanına gelip kale arkasında kumu kazmaya başladı. Alano koşarak yanına geldi tam kırmızı kart gösterip oyundan atacak, Racon Kemal yerden bir metre boyunda bir demir çubuk çıkarttı. Alano’nun üzerine doğru koşmaya başladı. Alano önde, Racon Kemal arkada biz de Raconun arkasında onu durdurmak için koşuyoruz. Yakalayıp yere yatırıp zor sakinleştirdik maç tehir oldu. Bu olayın bendeki yeri çok farklıdır. Edilen küfürleri yapılan komiklikleri anlatmıyorum. Başka hiç bir yerde böyle samimi, renkli bir lig olamaz. Maçta birbirimize sert girsek bile maç sonrası hiçbir şey yaşamamış gibi muhabbet eder, Hamam’a beraber giderdik.’’

Yazın yapılan bir turnuva öncesi hatıra fotoğrafı.
Toto Uğur-Radoviç Dursun-Höllük Mehmet-Pele Erol-Takoz Üstün.
Oturanlar: Namık Çebi- Muzaffer Ersöz-Hasan Bacınoğlu-Rahmi Aktaş.

“Yazın dokuz kişilik takımlarla yaptığımız turnuvalardaki maçların tadı, heyecanı seyirci katılımı, bu gün ancak derby maçlarda yaşanır. Dünya’ya yeniden gelsem yine futbolcu olmak ayni güzellikleri yaşamak isterim.” Diye devam etti Uğur Vardal.
Futbolun güzelliğini yaşayan, yaşatan, iz bırakan büyüklerimizle konuşmaya devam edeceğiz.
Haftaya; Torun Mehmet…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!