TORUN MEHMET (UĞURSAL)
Yavuz Kalyoncu

TORUN MEHMET (UĞURSAL)

Bu içerik 160 kez okundu.
Reklam

1960’lı yılların Ordusunda üstün fizik gücü ve hücuma yönelik oyun tarzı ile yetişen; Torun Mehmet olarak tanınan, 1941 Doğumlu; Mehmet Uğursal’ı, zamanın, Ankara spor gazetesi köşe yazarı; Veli Necdet Arığ tanıtırken; önce Orduyu anlatmış.

Ordu için ’’Futbolcu yatağı, kaynağı ve adeta fabrikası olan Karadeniz illerinden Ordu’’ diye yazmış. Bir zamanlar Ordu gerçekten futbolcu yetiştiren, futbolun en çok sevilen spor olduğu, gençlerin okul bahçelerinde, mahalle aralarında hatta evde iki erkek kardeş, evin bir odasında; abimle benim yaptığım gibi; odanın iki ucuna birer ahşap sandalye koyup, sandalyenin ayaklarını kale yapıp çift kale maç yaptığı, futbolu herkesin sevdiği bir ildi. Futbolun böylesine sevilmesinin sebebi de adı efsaneleşmiş, isminin önüne seyircinin taktığı lakabı ile anılan futbolcu büyüklerimiz olmuştur. Torun Mehmet’te, seyircinin sevip lakap taktığı, efsane futbolcularımızdan.

 

‘’Torun Mehmet da’’
Mehmet Uğursal’ın soy ismini, futbol hayatı boyunca kimsenin hatırladığını sanmıyorum. Akranlarına ’da sordum ’’Torun Mehmet da’’ Dediler. Ordu’da Torun Mehmet, Şeker sporda Deli Mehmet, Ankaragücü’nde Canavar Mehmet, Gol makinesi Mehmet. Tank Mehmet. Roket Mehmet. Hep oyununa göre seyirci isim takmış. Gazetelerde Spor yazarlarına oynadığı futbolu ile çok malzeme olmuş gurur duyduğumuz bir abimiz Torun Mehmet.

1960 .Ordu Gücü, Trabzon Gençlerbirliği Maçı öncesi: Dilik Yener, Goli Sezer, Kuru Hayri, Torun Mehmet, Arap Güner, Rıfat, Gala Gala Ferhat. Oturanlar: Sarı Onur, Bızdırık Çoşkun, Evren, Fıçı Fahrettin Tercan.

Ordu’da 19 Eylül kulübü ile başlayan futbol hayatına, Ordu Gücü ile devam etti.

Ordu Gücü’nden tarihi bir anı: Gala Gala Ferhat, Fatsalı Erdem, Ayton ,Sarı Onur, Saim Furtun, Torun Mehmet, Alano Murat. Oturanlar: Fatsalı….,Kovboy Talat, Motor Engin,……, Fatsalı Civit İsmet.

Torik Necmi, Torun Mehmet, Suphi, Yan Kafa İbrahim, Vali Nusret Budunç, Fıçı Fahrettin Tercan, Dursun, .?, İlyas Gürsoy ? Oturanlar: Gümüşhaneli Sırrı, Motor Engin, Fahri(Ayvaz), Muttalip, Joke Kadir, Nizam Çimentepe, Kovboy Talat.

Daha sonra Samsun yol spora transfer oldu.

Samsun Yol sporda Ordu’dan beş arkadaş ayni takımda buluşmuşlardı.
Sağ baştan 3. Torun Mehmet-5.Arap Güner-6. Rıfat-7.Milli Mehmet-8. Bızdırık Çoşkun.
Daha sonra, Zonguldak Kömür sporda amatör olarak futbol oynadıktan sonra 1963-64 Ankara Şekerspor’a Transfer oldu.

Saldırgan futbolu için köşe yazarları Torun Mehmet için özel yazılar yazmaya başladılar. Bir yazısında Kazım Pamuk: Futbolun erkek oyunu olduğunu haykıran krampon diye tanımladığı Torun Mehmet için; Karadeniz dalgaları kadar hırçın, girdiği topları söke söke alan, gol yüklü ayakların sahibi, hırsın sembolü, çok yıldızlı gollerin adamı, Yokluğuna alışamayacağımız bir futbolcu yorumunu yapıp. Yazısının başında paylaştığı fotoğrafın altına ’da Büyük Mehmet yazmış.

1963-64 sezonunda; Ankara Şekerspor’a transfer olup, 1964-1965 sezonunda on dört gol atarak Şekerspor’un ikinci ligden birinci lige çıkmasında en büyük rolü oynadı. 1965-66 ya sezonu sonunda, takım kaptanlığı yaptığı Şekerspordan ayrıldı. 1966-67 sezonunda Ankara Demirspor’a transfer oldu. Bir sene sonrada 1968’de Ankaragücü’ne transfer oldu.1970 yılına kadar Ankaragücü’nde santrafor olarak başarılı maçlara çıktı. Ümit ve Amatör Milli takım formalarını da giydi.
Ankaragücü’nün G.Saray’ı 2-0 yendiği maçta; Bir pozisyonda Galatasaraylı Talat’tan başına yediği bir tekmeye(Doktor ’un Beyin sarsıntısı geçirebilir. Oynayamaz raporuna)rağmen kafasından kanlar süzüle süzüle oyuna devam ettiği ve kafa ile Galatasaray filelerine gönderdiği topu, kaleci Turgay Şeren’in’ ’Bu top kan içinde golü geçerli sayamazsınız’’ Diye hakeme itirazda bulunduğu nu spor yazarları halen anlatırlar. Yine bir maçta kendi kullandığı korner atışında top, ayaktan ayakta dolaşırken, koşarak giderek, kendi kullandığı topu kafa ile filelere gönderdiği konuşulur.
Ordulu Futbol sever, Fehmi Turgay izlemiş olduğu bir maçı şöyle anlatmış.’’ Futbolseverlerin Deli Mehmet dedikleri Ordulu Torun Mehmet, Şekerspor’da oynarken; 19 Mayıs Stadyumunda, Fenerbahçe’yle oynadıkları, Tribünlerin tamamen dolu olduğu çekişmeli geçen bir lig maçında, tek kale oynayan Fenerbahçe’den Orta sahada topu kapan, Torun Mehmet topu önüne alıp hızla Fenerbahçe yarı sahasına girdi. Fenerbahçe kalecisi Hazım’la arasında hiçbir oyuncu yoktu. Torun Mehmet rakip kaleye doğru süratle topu sürerken Fenerbahçe savunma oyuncuları arkadan yetişip belinden çekerek, onu durdurmak istedi. Ama nafile, bu defa şortundan asıldılar, yine durduramadılar. Torun Mehmet şortunu düzeltip ceza sahasına girdi. Hazım’ın çaresiz bakışları arasında topu köşeye yollayıp golü attı. Dakika 20. Fenerbahçe seyircisi kahrolurken, Şekerspor seyircisinin ‘’En büyük Mehmet, Deli Mehmet ve sen oyna Hazım sen oyna ‘’sesleri stadı inletiyordu. Torun Mehmet’in fırtına gibi estiği, savunma oyuncularının hep faul yaparak durdurduğu; Gollü geçen Bu maçı Fenerbahçe 3-2 zor kazanmıştı.’’
Yusuf Katırcıoğlu’nun PTT de futbol oynadığı bir lig maçında Şekersporda santrafor oynayan Torun Mehmet’le Yusuf Katırcıoğlu bir pozisyonda karşılaşırlar. Yusuf Ordulu olduğu için tatlı sert savunma yaparken Mehmet topa sert girince, İkinci kez karşılaştıklarında. Yusuf Katırcıoğlu öyle girilmez böyle girilir gibisinden, Mehmet’e daha sert girip taç çizgisinden dışarı kenarı atar. Hakemin Yusuf’a ceza vereceğini anlayan Torun Mehmet, hızla yerinden fırlayıp hakemin eline yapışır’’ Hocam o benim abim ne olur ceza verme döver de, sever de’ ’deyip hakemi ikna eder.

Şekerspor Takımı ile sol baştaki Torun Mehmet, yanındaki Dansöz Aydın. Oturanlardan baştan ikinci Küçük İksan.
Yine Beşiktaş’ı İstanbul’da 3-2 yenilgiye uğrattıkları maçtan sonra, Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyüklerinden Beşiktaş’ın Baba Hakkı’sı bir İstanbul gazetesine Torun Mehmet için’’ Tükenmeyen adam’’ Başlığı altında ‘’Bu adam Türk futbolunun gelmiş geçmiş en kuvvetli adamıdır’’ Deyimini kullanmıştır. Torun Mehmet’i, Ordu haricinde herkes hırsı ve sert oyunu yüzünden, Deli Mehmet olarak tanırdı. Bu yüzden çoğu zaman kırmızı kart cezası ile oyundan atılırdı. Bir sezonda dört defa oyundan atılan belki ’de ilk sporcudur?

Türk Futbolunda bir ilk.
Bir günde iki resmi maça çıkan tek futbolcudur. Bir Pazar günü 19 Mayıs stadyumunda amatör milli takım formasıyla Gençlerbirliği’ne karşı oynayan Deli Mehmet, ayni gün Ankaragücü stadına giderek, bu defa Ankaragücü formasıyla Vefa’ya karşı resmi lig maçında takımda yerini almış ve her iki maçta ’da attığı gollerle bir günde iki takıma galibiyet kazandırmış.

Bol Yıldızlı gollerinden birini atarken.

Ankaragücü’nde, Ordu’dan arkadaşı Fikret Ayabakan’la ayni formayı giydi.
Ankaragücü tarihinde tam 5 tane Mehmet var. Balık Mehmet, Saksağan Mehmet, Konyalı Mehmet, Konyalı Sarı Mehmet, Hrubesc Mehmet ve Şekerli Deli Mehmet.
Ankaragücü’ne gelen, Torun Mehmet’in lakabının seyirci tarafından Canavar Mehmet, Deli Mehmet diye değiştirten; Bitmez tükenmez enerjisi ile son dakikaya kadar topu kovalayan, olmadık yerlerde verdiği mücadelelerle oyunu döndüren, yenilmeyi kabul etmeyen, kendi ifadesi ile saldıran, hırslı bir futbolcu özelliğinden dolayı konmuş.

Askerlik görevini Kara Gücünde oynayarak tamamladı.
1967-1968 sezonunda birinci ligden, ikinci lige düşen Ankara Şekerspor’a tekrar transfer oldu. Takıma kurtarıcı olarak gelip attığı gollerle takımın tekrar birinci lige çıkmasında büyük rol oynayarak, seyircinin sevgilisi oldu. Oynadığı güzel futbol sayesinde önce Ümit milli takıma, sonra amatör milli takıma seçildi.

Oynadığı hırslı ve sert futbol için, Ünlü Masör Yorgo Tagar bir röportajında Türkiye liglerinde sert oynayan futbolcular için’’ Artık eskisi gibi sakatlıklar gelmiyor bana, şimdi kendine bakmayıp sakatlanıp gelenler var. Eskiden bir Galatasaraylı Candemir, bir Ankaragücülü Canavar Mehmet, bir Fenerbahçeli Yılmaz gibi çok sert oynayan futbolcular vardı. Bir Galatasaray Ankaragücü maçından sonra Mehmet tam dokuz kişiyi sakatlayıp bana göndermişti.’’ Diye söylemiş.

Ordu sporu ve futbolu seven Vali Ali rıza Aydos’un zamanında, Hamdi Özel’in kulüp başkanlığı yaptığı dönemde, 19 Eylül’de beraber futbola başladığı Ergin Karlıbel’in isteği ile Şekerspor’dan, Orduspor’a transfer olur. Ordu spor o yıl; Beşiktaş’tan Hasan, Altay’dan Cihat, Vefadan Bekir, Nevşehir’den Ali ve Fatsa’dan Ertan’ı kadrosuna dâhil edip iddialı bir takım yapmıştı.

Ordu sporda Bacıno Hikmet’le, Torun Mehmet

Yirmi iki yıllık futbol hayatına Orduspor’da son verdi. Ankara ya yerleşip ticaret hayatına atıldı. 15.05.2010 tarihinde vefat etti. Evli ve iki çocuk babası olan Torun Mehmet: Ordu futbol tarihinde unutulmazlar arasında yerini aldı. Mekânı Cennet olsun.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!