SARI ONUR(ÇELİKKOL)
Yavuz Kalyoncu

SARI ONUR(ÇELİKKOL)

Bu içerik 136 kez okundu.
Reklam

Ordu futbol tarihinin unutulmaz simalarından biri olan Onur Çelikkol, 1960’lı yıllarda, “Bandocunun Onur” veya “Sarı Onur”, diye tanınmış, sevilmiş. Renkli kişiliği, güçlü fiziği ve sol ayağını çok iyi kullandığı için, sol haf mevki sinin değişmez futbolcularından olmuş.
Onur abiyi, Selimiye Mahallesi’ndeki evinde ziyaret ettim. Zengin fotoğraf arşivini incelerken, zaman yolculuğuna çıkmış gibiydim.

Tek tek fotoğraflara baktım, Onur Abi de anlatıyordu;
“1941 Selimiye Mahallesi doğumluyum. Babama Bandocu Ahmet derlerdi. Belediye Bandosunda Şefti. Ek iş olarakta Kunduracılık yapardı.
Evimizin Selimiye’de olması büyük avantajdı. Her taraf oyun sahası idi. Önümüzde Gürsoy’un harmanı, arkamızda sarıçiçeklik vardı. Mahallenin haylazları her fırsatta toplanır, ayak çıplak kâğıttan, yamalıktan bağlayıp yaptığımız topla maç yapardık. Bazen durumu iyi olan ailelerin çocuklarını sırf topları var diye takıma alır, deri futbol topu ile oynama zevkini yaşardık.

 

Sarı Onur, mahalle arkadaşlarıyla, çıplak ayak futbol oynarlarken.1954

Futbol yüzünden ilkokulu sekiz senede, Ortaokulu altı senede bitirdim. Hep okuldan kaçtığım için devamsızlıktan sınıfta kalıyordum. Babam, Annem rahmetliler benimle baş edemiyorlardı. Evden kaçıyordum mahalle arkadaşlarımı da ayartıp önce evin önünde top oynuyor, birileri kızınca arkaya Sarı çiçekliğe top oynamaya gidiyorduk. Oranın etrafı Hendekli ve sahası da çamurluydu. Üstümüz kirleniyordu. O zaman da deniz kenarına kumluğa gidiyorduk. Orada da top oynayıp, terledikten sonra denize girip eve dönüyorduk. Evde yediğimiz fırça ve dayağa alışmıştık. O yıllarda, Dayak Cennetten çıkmaydı, Anne babanın vurduğu yerde gül biterdi. Mahalleden en eski arkadaşlarım Piliç Necmi ve Hayri idi. Onlar benden yaşça daha küçüklerdi, her ikisi de çok iyi futbolcudur.

Sağdaki Fotoğrafta Ocak kulübü formasıyla. Solda: Hayri Ertürk’le Ordu Lisesi formasıyla.

İlkokulu Güzel Ordu’da okudum sekiz sene de zor bitirttiler. Sonra Merkez Ortaokuluna geçtiğimde on beş yaşımdaydım. Sınıftakilerden hem yaş olarak, hem fizik olarak daha büyüktüm. Artık mahalle maçlarında abilik yapıyordum.
Bir vesile Artvin’de okumam icap etti. Artvin 7 Mart amatör takımında on altı yaşımda resmi olarak futbol hayatım başlamış oldu. Bir yıl sonra, Artvin’den, Çanakkale’ye gitmem icap etti. Orada da Çanakkale Türk Gücünde amatör olarak futbol oynadım. Bu şehirlerarası trafik yüzünden, Orta Okulu altı yılda bitirebildim.

Çanakkale Türk gücü Formasıyla.

Ordu’ya geri döndüm. Mahalle arkadaşım Özcan Şensin ile birlikte 19 Eylül kulüp başkanı, Otelci Nevzat Bey bizi denemek için Giresun Güneşspor’la yapılacak hazırlık maçına çağırdı. İkimiz de o maçta iyi oynayıp takıma alındık. Daha sonra, Baba İbrahim Ocak kulübüne aldı. Ocak kulübünde futbola devam ettim.

Ocak Kulübü: Ahmet, Kaleci ,Sezer Beyaz, Höllük Mehmet, Sarı Onur, ? , Fıçı Fahrettin. Oturanlar: ? , Racon Kemal, Kel Adem, Ömer.

Daha sonra Baba İbrahim Ocak Kulübünden ayrılıp, Ordu Gücünü kurdu. Bizi de transfer etti.


Ordu Gücü’nden tarihi bir anı: Gala Gala Ferhat, Fatsalı Erdem, Ayton, Sarı Onur, Saim Furtun, Torun Mehmet, Alano Murat. Oturanlar: Fatsalı Ömer, Kovboy Talat, Motor Engin,……, Fatsalı Civit İsmet.

Beş sene Ordu Gücü formasını giydim. Ayni zamanda Okul futbol takımında da oynuyordum. O yıllarda bayramlarda merasim geçişlerinde takım halinde yürüyüş yapıyorduk.

1961. Ordu Lisesi Futbol takımı Cumhuriyet Bayramı Töreninde. Birinci sıra: Sarı Onur, Kuru Hayri, Malak Ertan. İkinci sıra Hasan Bacınoğlu, Ali Aydoğan arkasında Höllük Mehmet.

Ordu Lisesi takımı ile bir yıl il birinciliği yaşadım. Takım arkadaşlarımızla çok uyumluydum. En zevk aldığım en güzel yıllarımdı. Okulumuzu çok seviyorduk. Ordu lisesi idarecileri de futbola çok önem veriyorlardı.

Ordu Lisesi Futbol takımı: Ahmet Karlıbel,? , ?, Okul Müdürü Hacı Mehmet Hacı Baloğlu, Sarı Onur, Canka, Fikret. Oturanlar: ? , ? Atanur, Mustafa Angın, Höllük Mehmet.

Babam rahatsızlanınca paraya ihtiyacımız oldu Takımda bazı arkadaşlarımız para alıyordu. Bende kulüpten para istedim alamayınca kızıp ayrıldım, Giresun Beşiktaş kulübünün transfer teklifini kabul ettim.

Sarı Onur; Giresun Beşiktaş Kulübü ile ayakta soldan ikinci.

O sene Ortaokulu yeni bitirmiştim. 1961. Ağabeyim Aydın Çelikkol Nazilli lisesinde Müzik öğretmenliğine tayin olduktan sonra, ikinci yılda beni de yanına aldı. Nazilli lisesine kayıt yaptırıp, Nazilli Menderes sporla antrenmanlara çıkmaya başladım.

Nazilli Menderes Spor Kulübü. Ayakta soldan beşinci Sarı Onur.

Nazilli lisesinin Şampiyon olduğu il içi maçlarda sol ayakla attığım sert şutlarım ve attığım golleri izleyen, Nazilli Sporlu yöneticiler, abime beni istediklerini söylemişler. Bende kabul ettim. Profesyonel olarak Nazillispor’a geçtim.

 

Sarı Onur, Nazilli Spor ’da( Ayakta soldan üçüncü).

İki sene futbol oynadım, şanssız bir sakatlık yaşadım. Kanattan hızlı hücumlarla defansı yıprattığım için dengesizin birinin sert tekmesi sonucu yan bağlarım koptu, o olay beni yıldırmıştı. Tam o sıralarda Liseyi bitirip Ankara Üniversitesi İktisadi Ticari ilimler fakültesine kayıt yaptırmıştım. Oda vesile oldu ve futbolu bıraktım. Üniversite bitince erken meslek sahibi olmak için öğretmenliği tercih ettim. Ordu Aybastı’ya geldim 1973. Sonra askerlik için tekrar Ankara’ya döndüm. Sonra tekrar Ordu’ ya dönüp, Ticaret Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladım on iki yıl sonra, Karabük’e tayinim çıktı on üç yıl kadar Karabük’te kaldım. Tiyatro faaliyetlerine katıldım. On üç tiyatro oyunu yönettim. Safranbolu amatör futbol takımını çalıştırıp, namağlup Karabük şampiyonu yaptım. Sonra emekli olup Orduya döndüm.
Ordu’da Ulubey Gençlik takımını çalıştırıp amatör lige çıkarttım sonra, takım çalıştırmak için belge mecburiyeti çıktı. Onu ’da bıraktım. Şimdi emekliliğin tadını çıkartıp hatıralarla avunuyoruz.”
Bir devire imza atmış, sol ayakla attığı sert şutlarla kalecilerin korkulu rüyası olmuş; Sarı Onur günümüz futbolcularında olmayan üstün yeteneklere sahip olmasına rağmen Futbol kariyerinde hak ettiği yere gelememiş sporculardan.
Onur abi ile sohbet güzeldi. Bilinmeyen bazı olayları ’da öğrenmiş oldum. Ordu futboluna katkısından dolayı teşekkür ettim.
‘’Hayat çok kısa, Anılar’la yaşamak güzel, İnsanı üzen unutulmak’’ Dedi.
Sarı Onur’u bu yazıyı okuyanlar ve geçmişte futbolunu izleyenler unutmayacak.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!