Küçük İhsan
Yavuz Kalyoncu

Küçük İhsan

Bu içerik 299 kez okundu.
Reklam

Ordu’da yetişip il dışında futbol oynama başarısını gösteren ender futbolculardan bir tanesi de Küçük İhsan. Selimiye mahallesinde futbol oynamaya başlayan, arkadaşları ile birlikte top peşinde koşarlarken, birbirlerinin yönlendirmeleriyle amatör kulüplerde futbol oynamaya başlayanlardan. Küçük İhsan. Emsallerine göre hem yaşça hem de o yıllarda boy olarak küçük olduğu için küçük İhsan diye çağırılmış. Ocak Kulübü’nde 1957 yılında futbola başladı.

1957-58 Ocak Kulübü: Ali Kemal-Kamaz Fikret—Dansöz Aydın -Yalçın -Cevat -Alabut Talat -Erdal-Küçük İhsan -Fikri-İsmail-Kovboy Telat.

İkinci sezonda Ocak Kulübünde oynayıp Ordu Şampiyonu oldular.

 

  1. Necip Ergen-İsmail- Ohannik-Küçük İhsan -Ramiz-Dansöz Aydın -Kovboy Talat-Camkavanoz Sebahattin-Mehmet-Cevat-Yalçın

Daha sonra Ordu’dan evli, Konya Şeker Fabrikası Muhasebe Müdürü Uşak’lı Kemal Beyin çağrısı ile Konya Şekerspor’a transfer oldu. Arkasından Torun Mehmet’in de Şeker’e gelmesini sağladı.

Konya Şekerspor ayakta soldan üçüncü Torun Mehmet. Oturanlardan soldan ikinci Küçük İhsan, sondaki Dansöz Aydın.

Oradan Coşkun Özarı’nın antrenörlük yaptığı, Ankara Şekerspor’a Torun Mehmet’le birlikte transfer oldular. Telefonla görüşüp profesyonel olup birinci ligde devlerin arasında yaptıklarını sordum.

“Üç sene Ankara Şekerspor’da sol iç olarak futbol oynamaya başladım. O yıllar kulübün ismi Şeker Hilal’di. Galatasaray’la oynadığımız bir maçta Turgay Şeren’in koruduğu kaleye efsane bir gol attım. Maç sonu Turgay Şeren beni tebrik etti. Onlara göre çok küçüktüm.. Daha sonra Galatasaray’ın Ankara temsilcisi transfer için benimle görüşüp bürosuna davet etti. Antrenman sonrası görüşmeye giderken süratle gelen bir arabanın çarpmasıyla gözümü hastanede açtım. Kulüp yetkilisi olayı duyup ziyaretime geldi. Bana kalsa bir şeyim yoktu. Ama Doktorlar, ‘İyileşmesi zor iç kanama riski var’ deyince yönetici hastaneyi terk edip, durumu Galatasaray’a rapor etmiş. Bir hafta hastanede yatıp çıktım. İlk oynadığım Gençlerbirliği maçında iki gol attım. Üçüncü sene sonunda 1963’de Hacettepe’ye transfer oldum. Aynı sene, yeğenim Murat Atacan’ı da Orduspor’dan Hacettepe’ye transfer ettirip dayı yeğen, beraber futbol oynadık.


Dayı yeğen: Murat Atacan- Küçük İhsan Gümüş.

Hacettepe de oynadığım başarılı futbol ile takım kaptanlığına getirildim.

Beşiktaş’a 30 metreden attığım gol ile günlerce ulusal basında konuşuldum. Milliyet gazetesinde spor yazarı Namık Sevik ve Halit Kıvanç güzel şeyler yazdılar.

“Onursalın sağdan kullandığı faul atışını Suphi kafayla topu sol açık ihsanın önüne düşürür. Topun gelişine vuran ihsanın topu, Beşiktaş kalecisi Necmi’nin şaşkın bakışları arasında önce sağ direğe, sonra sol direğe vurup kaleye girdi.”

 

Defalarca haftanın karmasına seçildim. Fenerbahçe’ye de bir golüm var. Kaleci Ali idi. Ceza sahası içinde karambolde çaprazdan sert vurdum kurtarma şansı yoktu.

 

 

Daha sonra Türkiye şartlarından daha iyi bir teklif gelince, Almanya’ya gidip ikinci lig takımında on yıl futbol oynayıp İstanbul’a geri döndüm.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!