AYVAZ (Fahri Kılıç)
Yavuz Kalyoncu

AYVAZ (Fahri Kılıç)

Bu içerik 155 kez okundu.
Reklam

Ordu Futbol tarihinin unutulmazlarından: Ordunun Ayvaz Abisi.
1933 Ordu doğumlu. Altı kardeşin en küçüğü. Babası Mahmut Efendi, Orta Camiinin arkasında müstamel elbise satan bir esnaf. Büyük oğlu Temeli yanında yetiştirirken Fahri’yi de meslek öğrensin diye terzi Kadir Ataoğlu’nun yanına çırak olarak vermiş. Fahri arkadaşlarıyla işten, okuldan arta kalan zamanlarda büyük abileri seyredip, saha kenarında onların kaçan toplarını alıp gerisin geriye sahaya atmak için diğer arkadaşlarıyla yarışırlarmış; bunu yaparken ’de tüm gücü ile topu havaya dikmeye çalışırmış. Amaç büyüklerin dikkatini çekip oyuna çağırılmak onlarla futbol oynamakmış.

 

İdman yurdunda takım kaptanlığı yaptığı bir maç öncesi.
Daha sonraki yıllarda gelenek haline gelen, bu havaya en çok topu kim dikiyor konusunda hep Ayvaz yarışı kazanırmış. Bu alışkanlık Amatör spor kulüplerinde futbola başlayınca da devam etmiş. Ordunun Ayvaz abisi; gerçek ismi ile en yakın arkadaşlarının bile çağırmadığı herkesin Ayvazı, Ordu futbol tarihinin en eskilerinden Fahri Kılıç. Efendi mazbut kişiliği verilen görevi hakkıyla yapan, centilmen futbolculuğu ile herkes tarafından sevilmiş. İdman Yurdun’ da başlayan futbol hayatı, Ocak Kulübü ve idman Yurdu arasında geçmiş. Ordu karmasına seçilip il dışına grup maçlarına defalarca katılmış.
Maç öncesi ısınma hareketleri sonrası havaya top dikerek formda olduğunu kenarda izleyenlere göstermesini çoğu zaman seyirci’ de istermiş. Bu harekete hakemlik yapan, Alano çok kızar, maç öncesi Ayvaz’ ı uyarır’’ Topu havaya dikersen seni oyundan atarım’’ Dermiş.

 

Ayvaz(Fahri Kılıç)çında içinde olduğu, Eskilerden bir İdman Yurdu müsabaka öncesi 1953. Kimler yok ki. Fotoğrafın arkasına rahmetlinin kendi yazısına göre: Ocak- idman Yurdu. Alano- Necip Ergen-Gavat Mustafa, Süleyman Kayserili, Şükrü Bakır, Kemal Tokuç, İlyas Gürsoy, Ali Hadi Altınel, Murat Aksu, Dursun, Talat Gökalp, Fevzi Hoca, Oktay Arıkan, Necip Gökalp, Sebahattin, Gargo Tahsin, İlyas Gürsoy, Kara Ali, Ayvaz
Çocukluk yılları çabuk geçer. Terzi kalfalığına ’da terfi eder, büyük abilerle futbol oynama hayalide gerçekleşir. İdman yurdunda kaptanlık yapar. Amatör futbolculuk yılları çok çekişmeli geçen Ordu’ da futbol oynamaya uygun nizami saha bakıma alınıp liglere ara verilince; Ahmet Karlıbel ve Höllük Mehmet’le birlikte Samsun Fener’e transfer olurlar, yarım dönem Fener’de oynadıktan sonra, Ahmet Karlıbel’le birlikte geri dönerler. Höllük Mehmet Samsunda üç sene kalır. O yıllarda Samsun Yol sporda’ da Torun Mehmet, Dansöz Aydın, Arap Güner, Milli Mehmet, Bızdırık Coşkun, Rıfat ve Evren’ de futbol oynamaktadır.
Sol bek olarak futbol oynayan Ayvaz’ ın, hızlı hücumlara çıkarken sürdüğü topu, ayaklarının arasına alıp topuk pası ile başının üstünden aşırtıp önüne alması çok beğenilir, izleyenleri kendine hayran bıraktırırmış. Futboldan arta kalan zamanlarda abisinin elbiseci dükkânında yardım ederken, Ali Ataoğlu Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğünde işe alır. Bölge kadrosunda futbolu bıraktıktan sonrada emekli oluncaya kadar u görevine devam eder.
Abisi ve amcası da eski futbolculardan olan; Kılıç sülalesinde futbolculuk yeteneği sonraki kuşaklara’ da geçti. Oğlu Ömer ‘i dokuz yaşında Orduspor alt yapısına yazdırıp onunla özel ilgilenen Ayvaz; Saha komiserliği yaptığı yıllarda A takıma yükselen oğlu Ömer’ in sahaya giriş tabelasını kaldırma mutluluğunu da yaşadı. Futbolculuk yapmış bir Baba için inanılmaz bir mutluluk yaşayan, Ayvaz lakaplı Fahri Abi ile ne zaman karşılaşsam, önce hal hatır sorar, sonra oğlu Ömer’in başarılarını anlatırdı. Ömer’ de onu mahcup etmedi; On sene Bursaspor’da futbol oynadı, takım kaptanlığı yaptı. İki kez milli formayı giydi, Çanakkale Dardanel ve Şanlı Urfa Sporda başarılı futbolunu devam ettirip Babasının yüzünü güldürdü.

 

Ordu Karması: Soldan Sağa Torik Necmi-Torun Mehmet-Suphi-Yan Kafa İbrahim-Vali Nusret Budunç-Fıçı Fahrettin-Dursun-..-İlyas Gürsoy. Oturanlar: Sırrı-Motor Engin-AYVAZ-Muttalip-Joke Kadir-Nizam-Kovboy Talat.

 

Müsabakadan bir görüntü. Ceza sahası içinde siyah formalı Fahri Kılıç(Ayvaz), Abbas Furtun, Necip Gökalp, Gargo Tahsin.

 

Rahmetli Ahmet Karlıbel ve Rahmetli Fahri Kılıç(Ayvaz)1961.

 

1962. İdman Yurdu: Nedim Aktürk-Höllük Mehmet-Bacıno Hikmet-Ertan Kalay-Toto Uğur-Çanga-Osman Aydın. Oturanlar: Ayvaz(Fahri Kılıç)-Ahmet Karlıbel-Cengiz-Mustafa- Vedat Güler.
Şimdi ebediyete uğurladığımız, bize futbolu sevdiren büyüklerimizden; Ayvaz abi için yazılacak öylesine çok şey var’ ki. Küçük bir anısını, Gurbette yaşayan Ordu sevdalısı Ali Öztürk’ ün anlatımıyla sunuyorum.

PENALTIYI TACA ATAN FUTBOLCU
Rahmetli Torun Mehmet’in, Ankara’daki Ordulular Vakfı lokalinde zaman zaman futbolculuk anılarını anlattığı da olurdu…
Bu anıların birinde geçen yıl aramızdan ayrılan sevgili Ayvaz Abinin(Fahri Kılıç) bir maçta penaltıyı taca attığını söylüyordu… Bu, bana pek inandırıcı gelmedi… Neden derseniz, benim bildiğim Ayvaz Abi, Ordu’da o zamanın top tekniği çok iyi futbolcularından biriydi… Rahmetli Nizam Kurtuluş maçlarda nasıl ki topa makaslama vuruşuyla ün yaptığından Makas Nizam anılıyorsa Ayvaz Abi de topuk paslarıyla dikkat çekecek kadar top tekniğine sahip biriydi…
Böyle teknik kapasitesi olan biri topu nasıl taca atardı ki? Rahmetli Torun Mehmet’in bazen, bilhassa da bana takılmak için masum yalanları olsa da bu gibi konularda hiç yalan söylediği olmamıştı ama yine de bana pek inandırıcı gelmiyordu.
Bir gün Ordu’ya geldiğimde vergi yatırmak için belediye gitmiştim. Oradan çıkarken kapıda Ayvaz Abiye rastladım. Eskiden ne Ordu’ya gelsem bana, kendi döneminin futbolcularından rahmetli Kovboy Aydın’ı (Evren) sorardı; “Kovboy ne yapıyor ?” . Bu defa ben ona sordum: “Torun Mehmet, senin penaltıyı taca attığını söylüyor, doğru mu ?”
Çoğu kişi, böyle bir durumu inkâr ederdi… Ama rahmetli, “ Doğru, attım” dedi. ‘Tokat’taki bir maçta penaltı atarken topa falso biraz vermek isteyince zeminin azizliğine uğramış…
Her ikisi de bu âlemden göçüp gittiler ama bu kubbede bir hoş seda bırakmış olmuşlar ki, bugün anılarını anlatan ve dinleyenler onları tebessüm ve rahmetle anmaktalar. Ne mutlu onlara!
Mekânları cennet olsun!

 

Penaltıyı taca attığı maçta, Ordu Karmasıyla Fahri Kılıç (Ayvaz). Oturanlarda soldan ikinci.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!