HÖLLÜK MEHMET (Mehmet Mustafaoğlu)
Yavuz Kalyoncu

HÖLLÜK MEHMET (Mehmet Mustafaoğlu)

Bu içerik 194 kez okundu.
Reklam

1944 Doğumlu Mehmet Mustafaoğlu, Selimiye mahallesinde doğup, büyümüş. Ordu’ya futbolu sevdirmiş büyüklerimizden. Mahalle arkadaşlarıyla o yıllarda bolca bulunan, eskiden harman denilen, şimdi adını yeşil alan koyduğumuz yerlerde futbol ile tanışmış.
Herkesin birbirini tanıdığı bir Ordu şehri ve büyüğüne saygılı, küçüğüne sevgili Ordu insanı. Selimiye mahallesinde her evin etrafı yeşil alan, hemen her evin önünde oyun alanı.
Top bulduğumuz zaman dünyalar bizim olurdu. Spor ayakkabısı ve topu olan arkadaşların havasından yanına yaklaşamazdık. Onlar istediği takıma girerlerdi. Dediklerini yapmadığımız zaman topu alıp oyunu bozarlardı. İlkokula babam rahmetli bütün Selimiye mahalle arkadaşlarımın gittiği Gazi ilkokuluna gönderdi beni. Şarlo Talip, Racon Kemal, Çetin Gürsoy, Uçman Türközer, Tavukçu Mustafa, Hayri Ertürk, Yener Yücel gibi. Arkadaşlarım vardı. Öğretmenim Sabiha Bacınoğlu idi. Üçüncü sınıftan sonra da 19 Eylül ilkokuluna gittim. Mustafa Ergen hocanın talebesi idim. Mahalle dışından da arkadaşlarım olmuştu. Mustafa-Ali Angın-Arap Güner, Ahmet Karlıbel gibi. Sonra Merkez orta okulunu bitirince; Rahmetli babam Adil Mustafaoğlu’nun katipliğini yaptığı Ordu Liseli günlerim başladı. Çocukluğumuzda en büyük zevkimiz, Millet Düzünde yapılan büyük abilerin yaptıkları futbol müsabakalarını izlemekti.
Millet düzünde yapılan, kıran kırana maçlarda her takımın fanatik taraftarları, birbirlerine karşılıklı sloganlar atarlar, Marşlar yazarlardı. Hepimiz ‘bizde büyüyünce onlar gibi futbolcu olacağız’ hayalini kurardık. Her birimizin beğendiği, hayran olduğu abilerimiz vardı.
Lisede okul takımına girince oynadığım futbolla il karmasına seçildim.

 

1962-63 Ordu Genç il Karması: Kara Ali-Seyfi-Fatsalı-Toto Uğur-Osman-Hayri-Höllük Mehmet-?.?.?.Ali.(Fatsa’dan, Ünye’den, Perşembe’den katılanlarda vardı).

 

Fotoğrafta eskileri bilen herkesin tanıdığı biri mutlaka çıkacaktır.

Lise yıllarımız çok güzel geçti. Atletizm futbol en çok sevilen spor faaliyetleriydi. Ordu Lisesi Futbolda her sene, Ordu birincisi olur, gruplara giderdik.
Yaz kış gençlik yıllarımız çok eğlenceli geçiyordu. O yıllarda samimiyetin ifadesi herkese bir lakap takılırdı. Rahmetli Öçü Uçman’la çok iyi arkadaştık. O kolejde okuyordu, yazlarımız beraber geçerdi. Okulda iç Anadolu’dan bir arkadaşından öğrenmiş olduğu Höllük lakabını bana taktı. Kelime anlamı elenmiş saf toprak olan bu lakap üzerime yapıştı zamanla bende alıştım. Uçman rahmetli bana hitap ederken toprağım diye seslenirdi.

 

Ordu Lisesi: Kuru Hayri-Höllük Mehmet-Ali-Cemal-?-Hasan-Atanur. Oturanlar: Cemal Yöntem-Fikri Tefil-Muzaffer-?-İmamo Atila.

İdmanyurdu’nda lisansımı çıkartıp takımla maçlara çıkmaya başladım. Millet düzüne alternatif bu günkü stadyumun sahasında maç yapıyorduk. Zemin toprak olduğu için futbol oynamak çok zor oluyordu. Maç öncesi kamyonlarla kum getiriliyordu. Biz de futbolcular kazma kürek kumu serip öyle maç yapıyorduk.

 

Kendi maçımız olmadığı zamanlarda’ da tribündeki yerimizi alıp maçları izlerdik. Bir maçı izlerken Arap Güner-Höllük Mehmet-Ahmet Karlıbel-Malak Yener(Yücel)Altta ortada kaşkollu Ayvaz, yanındaki Ertan Kalay.

Ocak, İdmanyurdu maçları efsane olur her maçtan sonra kesin kavga çıkardı. Bir Ocak maçı öncesi, Selimiye’den çocukluk arkadaşlarım; Racon Kemal’le tavukçu Mustafa maç öncesi gizli bir şeyler yapıyorlar. Takip ettim ellerinde on dörtlük bir karış çivi var. Çiviyi maçtan önce santranın yanına toprağa soktular. Amaçlarını anladım. Bizim takımda Çanga’ya çok gıcık kapıyorlardı, Çanga iyi topçu çalım atıyor, toplara iyi vuruyor. Golden sonra sevincini abartıp bunları kızdırıyordu. Babası Paşaydı, sivil hayatta gitar çalıyor, hepimizden de güzel giyiniyordu. Maç başlayınca bir pozisyonda santra yakınında ayakkabı bağlama bahanesiyle çaktırmadan çiviyi yerinden söküp, bir başka yere gömdüm. Maç bitti bunlar kavga çıkarttılar, çiviyi arıyorlar. Onlar ararken biz çoktan temizlenmek için hamama gitmiştik. Onlarda sakinleşmişlerdi.

 

Rıhtımda: Aydın-Ahmet-Fikret-Yalçın-Cengiz-Fıçı-?-Mustafa-Nezir.Oturanlar:?-Adnan-Uğur-Yüksel-Mehmet-Tuncay-Ali.

 

Ocak-İdmanyurdu maçı öncesi: Höllük Mehmet, Bacıno Hikmet, Sezer Beyaz.

Bir sonraki sezon öncesi Turgay abinin aracılığı ile 250 liraya, Ocak kulübüne transfer oldum. O yazın Sezer Beyaz’la birlikte Ordu Belediyesinin Elektrik Su sayaçlarını yazma ile görevlendirilip sigortalı çalışmaya başlamış oldum.

 

Höllük Mehmet, Ocak formasıyla

Ocakta iki yıl oynadıktan sonra, Yolaç’a girdim. Saha bakıma alınınca Ayvaz ve Ahmet Karlıbel’le birlikte Samsun Fener’e transfer yaptık. Yarım dönem sonra onlar döndüler. Ben devam ettim. 1966 Ordu Lisesi’nde okuyup hafta sonları maç için gidip maçımı oynayıp dönüyordum. 1967’ de askere gittim. Hava Gücü’nde takım kaptanlığı yaptım.

 

Hava Gücü güçlü bir takımdı. Aramızda üç büyüklere transfer olan futbolcularda vardı. Komutanlar tarafından seviliyordum.

1969’ da askerlik bitti. Orduspor’ a girdim. Havagücü’ndeki başarılı futbolumu Orduspor’da oynayamadım. Uyum sorunu yaşadım, oturmuş bir takım vardı. Bir türlü istediğim performansı sergileyemedim. Bir Afyonspor maçında oyun sıfır sıfır devam ederken Dilik Yener kenara alınması için hocaya işaret edince oyuna ben girdim. Maçta bir gariplik vardı. Kalede Sürat, Afyonspor’un şutlarına terse atlıyor, forvette bizimkiler kaleye vurmuyorlardı. Bir kör dövüşü şeklinde maç devam ederken ceza sahası içinde önüme düşen topa gelişine vurdum. Kalecinin üstünden kaleye girdi. Maçı 1-0 kazandık. Afyonspor kardeş takımımızdı. Son dört arasındaydı. Puan vermek için maçı rölantide tutuyorduk. Olacağı varmış bana denk geldi. Üzüldüm ama yapacak bir şey yoktu. Allahtan Afyon o sene düşmedi. Uşakspor düştü. Ama Afyon-Ordu kardeşliği sona erdi.
1971 yılında Yapı Kredi Bankasına girince çok sevdiğim futbolu bıraktım. Futbol sayesinde güzel dostluklar kurdum, hayatım dolu dolu geçti. Bize örnek olan güzel insanları kendimize rehber alıp çıktığımız bu yolda güzel izler bıraktığımı düşünüyorum. Ordu Futboluna azda olsa katkımız olmuşsa ne mutlu bize.”
Höllük Mehmet abiyi zevkle dinleyip kaleme aldım. Anlattığı şeylerle hep güzel mesajlar vermişti.
Sevgili Höllük Mehmet abi Ordu’ya Orduluya futbolu sevdirmeyi başarıp Örnek davranışlarınızla üzerinize düşen görevi fazlasıyla yapmışsınız. İyi ki varsınız.

 

Sen ve arkadaşların, Ordu Futboluna emek veren değerli futbolcu abilerimiz. Ordu Futbol tarihinde isminiz unutulmayacak. Akıttığınız terlerle sulanan bu sahada daha nice futbolcular ter dökecek.
Ordu sizleri seviyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!