Talat ERDOĞAN
Yavuz Kalyoncu

Talat ERDOĞAN

Bu içerik 206 kez okundu.
Reklam

Ordu’da Futbolculuk ve avcılık tarihinin eskilerden, çantacılıktan yetişen, avcılığı kurallarına göre yapan, ustalarla avlanarak avcı olan, örnek duayen avcılardan Talat Erdoğan’ın pek kimse futbolculuk yönünü bilmese de, O iyi santraforlardan birisiydi…

Talat Erdoğan: 1948 Ordu doğumlu. 19 Eylül ilkokulunda zamanın değerli öğretmenlerinden Edibe Akyol’un öğrencisi. Merkez Ortaokulunun şapkalı dönemleri mezunlarından.

Fotoğraftakiler: Cemal Demir, Yusuf Ziya Varol, Talat Erdoğan, Seyfi Odabaş, Radoviç Dursun, Uğur Gürsoy, Asım Balmumcu, Pele Erol, Çetin Arol, Süleyman Varol, Ahmet Doğruyol, Hamza Atacan, Onur Çetinceviz.

 

HOCASINA KIZIP ORKESTRA KURDU

O yıllarda müzik eğitimi aldığı için okulda gitar çalabilen tek öğrenciydi. Bir seferinde Orta Okulda müzik derslerine gelen şef Salih aşka gelmiş kemanla Çaykovski’yi çalmaya başlamış, bir notayı yanlış giren hocasına tebessümlü bir bakış atmış, Bu bakışı yanlış anlayan Şef Salih okulun tek çalgı aleti çalan öğrencisini sınıfta bırakmış. Hocasına karşı hırs yapan Talat Erdoğan o yazın bir orkestra kurup yüzlerce düğünde müzik yapmış. Yaptığı eğlendirici müzikle Ünye’den, Tirebolu’dan Giresun’dan teklifler alıp, düğünlerde, müzikhollerde gurubu ile çalıp, sanatını ilerletmiş. Bu arada, okulun atletizm takımında dereceler yapmış, sınıflar arası futbol maçlarında uzun boyu ve attığı gollerle, dikkat çekip, beğenilip okul takımına seçilmiş.

Okul Atletizm takımı.1965-66: Çetin,.., Nezir, Seyfi, Talat, Mustafa, Ayhan, İsmet.

Okul Müdürü Baykal Özel’le birlikte, Ticaret Lisesi futbol takımı: ayakta ortada Talat Erdoğan. Sol başta Pele Erol, Kaleci Radoviç Dursun.

 

Bir müsabaka öncesi, Radoviç Dursun’ la.

Ayni zamanda okul takımıyla birlikte, amatör takımlarda da aranan bir santrafor olarak beğeni toplamaktadır.

 

 

Fatsaspor-Yolaç maçıından bir enstantene. Kaleci Maraşlıoğlu Bahtiyar, arkada bızdırık Çoşkun, Edip Bacınoğlu ve Talat Erdoğan.

 

Keşanlı Ali oyununun film müziğini yapar ve böylece tiyatroda da görev alır. Tiyatro yaptığı yıllarla ilgili bir anısını anlatırken duygulandı; Gölköy’de sinemada bir oyun sırasında Sahnedeki Fatma hocanın(Demirhan) bacaklarına bakıp laf atan seyirciye kızan Fatma hoca oyunu durdurup, seyirciye hitaben ‘Biz buraya sizlere bir şeyler vermeye sanatımızı icra etmeye geliyoruz. Sizin yaptığınıza bakın ayıp, burası bacak seyretme yeri değil’ deyip oyunu yarım bırakmış.

Avcılık aileden gelme bir merak olmasına rağmen iki erkek bir kız kardeşten sadece Talat ava meraklı olmuş.

“Avcılık özünde doğa ve hayvan sevgisi olan bir içgüdü” diyen Talat Erdoğan; “Bülbül deresinde ava başladım. Gençlik yıllarımızda yaban ördekleri, kazlar Bülbül deresine inerlerdi. Biz Şarkiye mahallesinde eski Rumlardan kalma bir evde otururduk. Arkada stadyumun olduğu yerler hep göldü. Evden bakıldığında deniz görünürdü. Zamanla oralar hep dolduruldu bu günkü Şarkiye Mahallesi oluştu. 13-14 yaşlarında Amcam Lütfü Erdoğan’ın çantacılığını yaparak ava başladım. Tüfekçi Cemil Ustanın abisi Faik Usta, Kanber Ahmet’le beraber Lütfü amcamın peşinde Civil, Melet gezerdim. Faik ustanın köpeği Arap’ı göle sokarlardı. Arap gölde bulunan ördek ve kazları sudan kaldırır, bizimkiler de onları avlarlardı. Sel olunca Melet Irmağı Paşaoğlu gölüne ve Civil ırmağı da Durugöl’e taşardı. O civarda göller çoğalırdı; Ahmet Cemal’in gölü, Asarlı oğullarının gölü(Eriş), Yenerlerin Gölü, Durugöl ve ufak tefek bir sürü göl, hepsine de yaban ördeği gelirdi. Avın bol,avcının az olduğu yıllardı.

HAVADA UÇANI VURUYORLAR!

Faik usta bana özel yirmi kalibre bir tek kırma av tüfeği yapmıştı. İlk tüfeğimdi, onunla yaptığım avlar da benim için unutulmazdı. Ağustosta Bıldırcın, bezmeldek şimdiki Huzurevi camiinin yanında çok olurdu. Civil, Melet arası Çulluk, ördek, kaz turna çok olurdu. Turna Durugöl’de kışın Metinin Köm’ünün üstüne konardı. Avcılık ’ta racon tüfek ve köpekle başlar. İşin ruhu av hayvanlarını tanımaktır. Hayvanın üreme, çiftleşme dönemlerini bilmek esastır. Şimdi Melet Irmağı kenarında havadan geçen kanatlı ne olursa olsun tüfek atanlar var. Bunları görünce dayanamıyor uyarıyorum. Bir seferinde ihbarda ettim” Dedi.

AVA AVRUPA’DA DEVAM

Ordu’daki av grubunu anlattı Talat Erdoğan;

“Ustalık dönemimde Cemil Usta, İlhan Karamustafaoğlu, Alaattin Pazarcıoğlu, Bekir Sağra, Kamil Çetin, Cahit Can Karfırat, Sıtkı Öztürk ve daha çok avcı arkadaşımla avlandım. Unutulmaz günlerdi. Sonra Avrupa günlerim başladı ama avdan hiçbir zaman kopmadım, M.Gladbac’ta yaban güvercini avı yaptım. BMW Motor aldım. Avrupa’da her ülkede arkadaş grubum vardı. 1974’de üniversitede dış ticaret okuduğum için İngilizcem çok iyidir. Hiç yabancılık çekmeden her yerde avlanıyordum.”

Talat Erdoğan Ticaret Lisesinde okuduğu yıllarda futbol takımlarında santrafor olarak top koşturdu. Ocak Kulübü, Soyaspor, İdmanyurdu, Yolaç’ ta futbol oynadı. Çakal Turgay ve Arif’le birlikte Orduspor’a çağırıldı, bir müddet antrenmanlara çıktı, babasının baskısıyla üniversiteye gönderildi.    1974 yılında, İstanbul Üniversitesi’nde yükseköğrenimini tamamladı. Dış Ticaret okuduğu için İngilizce ve Almancayı ileri derecede iyi konuşuyordu. Mesleği ile ilgili yurt dışında çalışmayı tercih etti. Farklı kurumlarda çalıştı. Almanya’da kaldığı sürede Müzik ve futbol öğretmenliğini hobi olarak yaptı. Ordu’da bir müddet Ticaret Lisesinde dış ticaret derslerine girip öğretmenlikte yaptı. Politika ile uğraştı.

Ordu ve Almanya’da ikamet eden Talat Erdoğan doğduğu yeri unutmayan, her fırsatta Ordu’ya gelip dost ve arkadaşlarını ziyaret eden, yaşantısının 3-4 ayını da Ordu’daki evinde geçiren; Unutulmayacak bir büyüğümüz.

Politika yaptığı yıllarda; Süleyman Demirel’ le birlikte.

Tüfekçi Cemil Usta, İlhan Karamustafaoğlu ve Bekir Sağra ile birlikte. Bir av hatırası.

Av arkadaşı Ümit Tokcan’ la birlikte. Melet Kenarında.

Almanya da Müzik yaptığı grubu ile Afişi.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"