İbibik-Hüd hüd veya Çavuş Kuşu…
Yavuz Kalyoncu

İbibik-Hüd hüd veya Çavuş Kuşu…

Bu içerik 242 kez okundu.
Reklam

“İbibikler öter, ötmez ordayım” Türküsünü artık radyolarda duyamaz olduk, ama ibibik kuşunu nihayet bu sabah penceremden izleyip fotoğrafını çektim. Çavuş kuşunun (yerel adıyla Ali Horoz) görünmesi, göç edip bu topraklara gelmesi, baharın müjdecisi, sıcakların artacağının işareti. Büyüklerden böyle öğrendik.

Çok ilginç bir kuş akıl küpü, yanına yaklaşan kediye davranışını izledim. Kediyle köşe kapmaca oynadı. Üstüne sinsice yaklaşan kediye karşı başındaki tarak şeklindeki süslü tüylerini açıp ona bir meydan okuyuşu vardı ki; değme gitsin dedirtti kediye. Uzun gagası ile toprak altıdaki solucanları kısa zamanda toplayıp karnını doyurup gözden kayboldu. Ama fotoğraf makinesi elinde cam kenarında zum yapan oğlum, Gökberk’e bolca poz verdi.

 

Taraklı tepeliği ile tanınan bir kuş türü, Mısır’da saygı gören, Tevrat’ta eti yenilmeyen kuşlardan olduğu yazan, Kuran-ı Kerim ayetlerinde bahsi geçen, çok özellikli bir kuştur.

Hz Süleyman bir sefer sırasında kuşları gözden geçirirken hüd hüd kuşunun olmadığını fark eder. Nerede olduğunu sorar. Geçerli mazereti yoksa cezalandıracağını söyler. Zaman sonra hüd hüd kuşu gelir; Size sebe(saba) ülkesinden haber getirdim, Bu ülkeyi yöneten bir kadın ve dini hiç bir uygulamaları yok” Der. Hz Süleyman bunun üzerine onu affeder ve o ülkeyi yöneten kadına kuşla bir mektup gönderir. Mektubu alan sebe ülkesi melikesi Hz. Süleyman’a hediyeler gönderir…

Bir İran efsanesinde de hüd-hüd kuşunun yeni evli bir gelinken, çıplak olarak ayna karşısında saçlarını taradığı anda, odaya giren kayın pederinden utanıp korktuğu, saygı ve korkudan, kuş olup uçtuğu ve saçları arasında da tarağının kaldığına inanılmış.

İlginç olduğu kadar da çok özellikli olan ibibik kuşu, baharın habercisidir. Toprağın altındaki suyu bulmada mahirdir. Eşine çok sadıktır. Eşi ölmeden başka bir eş aramaz, eşini aldatmaz. Anne Babaya saygılı olup yaşlılıklarında onlara yiyecek taşır. Peygamberimiz Hz. Muhammed hüd hüd kuşunun öldürülmesini yasaklamış.

Batıl olarak ibibik kuşu için çok faklı inanışlarda var. İnsanları kem gözden, nazardan koruduğuna inanılıyor… Ölüsü iş yerine asıldığında hırsız ve art niyetli insanların o mekâna giremeyeceklerin, Evlere asıldıklarında cin, şeytan ve kötülüklerden koruduğuna inanılır. Her devirde var olan definecilerde hüd hüd kuşunun sağ gözünü insanın iki kaşının arasına koyduğunda yer altındaki defineleri bulabileceğine inanırlar. Hüd hüd diye ötmesi ile burada, burada dediğine inanıp öttüğü yerleri işaretleyip kazanların kazançlı çıkacağına inanılır. Rüyasında hüd hüd kuşu görenlerin bütün sıkıntıları sona erer, her türlü kötülüklerden korunur, bolluğa berekete kavuşur.

Gökkuzgunumsular takımından ibibikgiller ailesinden bir kuş türü olan hüd hüd Kuşu kuluçkaya 5-10 yumurta yaptıktan sonra yatıp 2- 2,5 haftada yavrularını çıkartır bu dönem de anneyi baba besler. Kuluçka döneminde yuva zarar görmesin diye anne kuş, etraftan hissedilen çok pis kokular salgılar. Çıkan yavruları dişi erkek beraber beslerler. Göç zamanı sürü halinde göçüp yerleşince aile olarak yaşayan bir kuştur.

Rüyada hüd hüd kuşu görmeniz dileği ile mutlu huzurlu bereketli baharlar.

 

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
ALTINORDU LİGİ TAMAMLIYOR
"ŞAMPİYONLUĞU FAZLASIYLA HAK ETTİK"