Rıfkı Gümüş
Yavuz Kalyoncu

Rıfkı Gümüş

Bu içerik 176 kez okundu.
Reklam

Ordu futboluna emek verenlerden Rıfkı Gümüş, 1944 Ordu Selimiye mahallesi doğumlu, dört erkek dört kız kardeşler. Babası Tahıl Pazarı’nda zahire tüccarlığı yapan Hatip Hoca lakaplı Mehmet Gümüş. Gümüşhane doğumlu. Gümüşhane-Ordu arası yaylacılık yaparcasına gidip geliş yapıyorlarmış.

Mart sonunda Ordu’ya gelen hemşerileriyle birlikte Gümüşhane’ye gidip, Eylül’de Ordu’ya dönerlermiş. Evleri, Selimiye mahallesi’nde, eski kireç ocağı yanındaymış. Önceleri Babası yedi katırı ile; Sivastan zahire alıp Tahıl pazarında Ordu’da satarmış. Bu ulaşım sırasında katırlarla ayni zamanda posta taşımacılığı da yapıp eviniN geçimini sağlıyormuş. Haftalar süren yolculuklar sonunda babaları eve gelince kardeşler bayram ederler, yer sofrasında on kişi oturup birlikte yemek yerlermiş.

Büyük abisi; Ahmet Cemal Mağden’in yazıhanesinin olduğu yerde, köşede köftecilik yapan “Köfteci Osman”, diğer abisi futbolu ile il dışına çıkıp Beşiktaş’ın da transfer listesinde yer alan, daha önce de bu sayfalarda hayat hikayesini yazdığımız Küçük İhsan. Diğer abisi astsubaylık yapıp daha sonra emekli olup gelince uzun yıllar taksicilik yapan rahmetli Cafer Gümüş.

Rıfkı Gümüş’e İlkokuldan başlayarak futbol hayatı ile kısa öz geçmişini anlattırdım.

“İlk Okul’u Şakir Çoruh’un müdürlük yaptığı yıllarda Öğretmen Sabiha Bacınoğlu’nda okudum. İlkokulda iken Rahmetli(Malak) Yener Yücel ile Dilik Yener takım yaparlardı. Biri Selimiye Mahallesi’nden takım yapardı, biri de Düz Mahalle’den. Kendileri de oynarlardı. Maçlar parasına olurdu. Kazandığımız zaman sinemaya, hamama götürüp, sandaviç gazoz alıp, bazen de cebimize harçlık da veriyorlardı.

Futbol tek ortak oyunumuzdu. Oynamadığımız gün yoktu. Güzel günlerdi. İlkokul bitince, sınava girip Erkek Sanat Okulu’na girdim.Erkek Sanat Okulu’nda çok iyi bir beden eğitim öğretmenimiz vardı. Feyzi Bey. Hem basketbol, hem masa tenisi, hemde futbol oynuyorduk. Ben her iki takımda da oynuyordum.

1959 Erkek Sanat Okulu Basketbol Takımı.Rıfkı-?-Bızdırık Yılmaz-Yılmaz Yücel-sondan ikinci Cihan Hamsici.

 

 

1960 Erkek Sanat Okulu Futbol Takımı: Yılmaz Yücel-Kahraman Sönmez-Rıfkı Gümüş-Sezer Beyaz-Lütfü-Arap Güner. Oturanlar: Yusuf- Sıtkı- Hikmet Bacınoğlu- Tuncay-.*

 

1959 Ordu Erkek Sanat Okulu: Beden Eğt Öğrt. Fevzi Bey-Macar Mehmet-Mehmet Elibol- YılmazYücel-…-…-Fıçı Fahrettin-…-…-…-Rıfkı-İbrahim.(Elli sekiz sene öncesi’ni tanımakta zorlandı)

 

Okul takımında futbol oynarken 1959 yılında Ordu Genç karmasına seçildim.

 

 

 

 

1959-1960 Ordu Genç Karması Amasya’da, Artvin karmasını 7-2 yendiği maç öncesi.Arap Güner-Rıfkı Gümüş- Papaz Fikret-Fıçı Fahrettin- Yılmaz Yücel- Fatsalı Ömer- Şarlo Talip. Oturanlar:Genç Yaşta kansere yenik düşen Yalçın Nazlı-Ahmet Karlıbel-Kemre Yüksel- Fatsalı Civit İsmet.

Okul takımındaki oyunumla Ocak kulübüne çağırıldım. Lisanssız maçlarda oynadım. Daha sonra Kara Ali bana lisans çıkartıp İdmanyurdu’na aldı. Güner Çebi de Ocakta lisans çıkartmış.Yaşım küçüktü İdmanyurdu’nda da maçlara çıktım. Ocak- İdmanyurdu maçında idmanyurdu formasıyla sahaya cıkınca Ocaklılar itiraz ettiler; ondan sonra iki takımda da oynayamadım. Bu arada okulum bitmişti, tekniker okulunda tahsilimin yükseğini okumak istiyordum.   O zaman İhsan abim de Konya Şekerspor’daydı, beni yanına aldı. Niyetim Konya’da okumaktı

1961-62 Konya Şekerspor. Sağ baştan birinci Küçük İhsan Gümüş-İkinci Dansöz Aydın Yazıcı- Dördüncü Rıfkı Gümüş.

Takımla antrenmanlara başladım. İlk maç kadrosu açıklandı İhsan abimle beraber bir maçta oynamak nasip oldu. Bir yandan da okul için araştırma yapıyordum. Ordu’da marangozluk okuduğum için, marangozluğun yükseğini okumak istiyordum ama Konya’da benim istediğim bölüm yoktu. Üç maça çıktım, abimle vedalaşıp, İstanbul’da ablamın yanına gidip İstanbul Teknik Okulu’na kayıt yaptırdım. Futbola ara vermedim. İstanbul’da Davutpaşaspor kulübünde önce genç takımında başladım üç maçtan sonra A takıma seçildim. Sezon sonuna kadar oynadım, 1962-63.

Ama İstanbul’a ısınamadım. Okul kaydımı Kayseri’ye alıp Kayseri Şekerspor’a transfer oldum. Çocukluk arkadaşım Turan Odabaş ta oradaydı.

 

Kayseri Şekerspor. Sağ baştan 2. Turan Odabaş. 7. Rıfkı Gümüş.

 

O yıllarda Şekerspor fabrikaları kendi aralarında futbolcu alışverişi yapıyorlardı. Kayseri şeker fabrikalarında da işe başladım. Okul, iş, futbol bir aradaydı. Okulu bitirdim. Şeker fabrikaları genel müdürlüğü için Ankara şeker çok önemliydi, iyi futbolcuları toplamak için Şekersporlar arasında yapılan müsabakalarda seçmeler yapılıyordu. Müsabakalar sonunda beni de seçtiler ve iki sene sonra tekrar Ankara’da abim İhsan’la ayni takımda oynamaya başladım. Tekniker okulunun yükseğine kayıt yaptırıp okula da devam ettim.

 

1963-64 Ankara Şekerspor’un kadrosu: Hoca Fahrettin Cansever-Kaleci Yusuf-Dansöz Aydın-.?.-Rıfkı Gümüş-Ali-?????-Altta oturanlar ikinci Küçük İhsan(Gümüş)

 

O yıl Ankara Şekerspor’da; Ordu’dan Dansöz Aydın, abim Küçük İhsan ve ben beraberdik. Ben ayni yıl Tekniker okulunun yüksek kısmını da bitirmiştim. Staj yapmak için Karayollarında işe başlayıp Samsun’a gittim. Staj süresince karayollarının futbol takımı olan Yolspor’da futbol oynadım. Ordu’dan (Milli)Mehmet Kargı da oradaydı. Hem futbol oynayıp hem stajımı yaptım. Stajımı bitirip askerlik kararımı aldırıp; Ankara’ya askere gittim. Abimin daha önce oynadığı Hava Gücü’nde futbol oynamaya başladım. O sene Havagücü Ankara amatör kulüpler şampiyonu oldu.

1967-68 Ankara amatör Lig şampiyonu Hava Gücü takımı. Ayakta soldan beşinci, Höllük Mehmet-altta, sondan üçüncü Rıfkı Gümüş.

Askerlik bitince Konya’da Köy hizmetlerinde işe başladım. Konya İdmanyurdu’ndan ciddi bir transfer teklifi aldım, kabul etmedim. Ankara’ya tayin yaptırdım. Bir buçuk yıl Ankara’da kaldıktan sonra, Ali Rıza Aydos vasıtasıyla Ordu’ya tayin yaptırıp; Ordu Köy Hizmetlerinde göreve başladım. Köy hizmetlerinin amatör futbol takımı vardı. Eski futbolcu arkadaşlarım da takımda idi. Futbol aşkı ağır bastı.

 

Yolaç Spor Kulübü: Osman Yılmaz-Arap Güner-Keçiköylü P. İhsan-Kaleci-Rıfkı Gümüş-Bacıno Hikmet-Yankafa İbrahim. Oturanlar: Kahraman Sönmez- Yek Nevzat-Burhan-Rafet-Bızdırık Çoşkun.

 

Futbolu her bırakanın yaptığı gibi antrenörlük kursuna katılıp. Antrenörlük belgesi aldım.

 

Yolaç’ta bir müddet Futbol oynadıktan sonra futbolu bıraktım. 1994 yılında memuriyetten emekli oldum.

Emekli olup boş oturmak bana göre değildi. İnşaat sektörüne girdim. Halen inşaatçılığa devam ediyorum. Bir kızım, bir oğlum. İki de torun var. İnşaatlar, torunlar ve eski güzel yılların anıları ile 73 seneyi geride bıraktım. Tekrar dünyaya gelsem yine futbolla iç içe olmayı isterim güzel günlerdi, arkadaşlık dostluk dolu güzel günler.”

Havasından mı suyundan mı nedendir bilinmez ama Ordu için bir zamanlar futbolcu fabrikası diyen zamanın spor yazarı Veli Necdet Arığ az bile demiş.

İşte bir iz bırakan futbolcu büyüğümüzü daha tanıttık.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!