Futbol tarihimize iz bırakanlardan; Komiser Şevket(Görez)
Yavuz Kalyoncu

Futbol tarihimize iz bırakanlardan; Komiser Şevket(Görez)

Bu içerik 259 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun futbol tarihinde iz bırakanlardan Komiser Şevket Görez. Evin tek çocuğu. Babası(Arzuhalci Ahmet Efendinin memuriyet yaptığı yıllarda 1924 yılında, Araklı’da dünyaya geldi.


Arzuhalci Ahmet Efendi, Akçaabat Gümrük muhafaza memurluğundan emekli olunca devlet işlerinden, yazışmalardan edindiği bilgi ile doğduğu Samsun’a değil de, Ordu’ya yerleşip Arzuhalciliğe başladı. O günlerde Arzuhalcilik, geçerli meslek, bir sandalye bir masa, bir daktilo, vatandaş sıraya girip devlete söyleyemediğini arzuhalci Ahmet efendiye söylüyor oda usul-ü lisanla kâğıda aktarıp devletle vatandaş arasında aracılık yaparak evini geçindiriyormuş.

 

Ordu’da Şarkiye mahallesine yerleşiyorlar. Şevket, mahalle arkadaşları ile futbol oynamaya başlıyor. Futbolda dayanıklılığın, hızlı koşmanın önemini çocuk aklıyla değerlendirip. Kendi başına kısa mesafe koşulara başlıyor. Koşularını zamanla daha uzatıp küçük iskele Melet arası yapacak kadar uzak mesafe koşmaya başlıyor. Akranlarına göre daha süratli ve daha dayanıklı hale geliyor. Atletizm yarışmalarında madalyalar kazanıyor. Mahalle aralarında takımlar yapılırken kendinden büyükler arasında oynamaya başlıyor. Orta okul son sınıfta kendinden büyük abilerin antrenmanlarını izlerken, takım çalıştırıcısı, Şevket Görez’i yanına çağırıyor; “Şimdi şut idmanı yaptıracağım, sen, sana atılan toplara basıp gelen topçuya pas vereceksin yapabilir misin” Diyor. “Yaparım” Deyip; verilen görevi en iyi şekilde yapınca her antrenmana onu da çağırmaya başlıyorlar. Öyle ki kulübün eşyalarının konulduğu, futbolcuların soyunup giyindiği odanın anahtarını ve iyi pas yapabilmesi için bir de ayakkabı veriyorlar. O zamana kadar düzgün bir spor ayakkabısı olmayan Şevket Görez; verilen çivili ayakkabıyı iyice temizleyip o gece ayakkabısı ile birlikte yatıyor.

Zamanla çift kale maçlarda oynamaya başlıyor. O yılların efsane futbol sahası: Millet düzünde yapılan maçlarda tekniği ve sürati ile büyükler arasında dikkat çekiyor ve Gençler Yurdu futbol takımında ilk amatör futbol tecrübesi ne başlıyor. Takım arkadaşı, Ekrem Akdeniz’in ifadesi ile “Takımın en küçüğü idi, Şevket pır pırdı, çok süratliydi.” Süratli futbolu ile il karmasına seçiliyor. Yardım sever ve güler yüzlü kişiliği ile arkadaşlar arasında çok seviliyor.

Gençler Yurdu Takımı. Kaleci Keme Dursun-Ekrem Akdeniz (Nato)-Necip Ergen-Tahsin Kargı-Eşşekçi Kemal Poyraz-Osman Nejat-Kamil Kargı-Şevket GÖREZ-Ahmet Kurt. Oturanlar: Yalçın Ergen- Nizam Kurtuluş.

Renkli ve hareketli geçen futbol hayatı sırasında, Millet Düzünün kenarında evleri olan Pastaneci ve lokanta sahibi, Rizeli Ahmet efendinin kızı Huriye ile altı sene bakışıp yedinci senede konuşmaya başlarlar. 1943 yılında Erzurum’a askere gider. Askerde her tür spor faaliyetlerine katılır. Beraber askerlik yaptığı Sıtkı Çebi ile ayni takımda futbol oynarlar. Futbol turnuvalarında ve atletizm yarışmalarındaki başarıları komutanlar tarafından değerlendirilip ödüllendirilir.

Bir yarışma sonrası; 3. Ordu komutanı Kurtcebe Noyan’dan ödül alırken.1946.

Dört yıl süren uzun bir askerlik dönemi sonrası Ordu’ya dönüyor. Gençler Yurdu futbol takımında futbol oynamaya devam ederken; Askerliği yapan her genç gibi arayış içinde iken, bir aile büyüğü, polis olması için ikna ediyor. Müracaat hemen sonuç veriyor. Durumu öğrenen, sporcu arkadaşları bir araya gelip “Sana bir jübile yapalım” Diyorlar. Ellerinde torba torba kireçlerle sahayı çizerlerken günlük güneşlik olan hava bozup bardaktan boşanırcasına yağan yağmurla saha çamur deryası oluyor.
Polislikte ilk görev yeri için Ankara Ulusta Aktaş karakoluna tayini yapılır. Ankara’da Sosyal faaliyetlerde ki başarısı ile kısa sürede göze batarak Emniyet Spor ’da futbol oynamaya başlıyor.

Şevket Görez. Emniyet spor kulübü forması ile alt sağ başta.

Emniyet sporda başarılı futbolu, görevindeki çalışkanlığı ile mesleğinde yükselmeye devam ediyor. Komiserlik sınavına girip kazanıp Komiser oluyor. Trafik şubede görev alıyor. Bu konuda kurslara katılıyor. O sırada Ordu’da gençlik yıllarından beri konuştuğu kız arkadaşı Huriye Hanım ile evlenmek için Ordu’ya gelip düğün yapıyor.

Bu evlilikten İki oğlan bir kız çocukları dünyaya geliyor.
İsmet İnönü’nün koruması
Zamanın Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış büyük devlet adamı: İsmet İnönü 1960 ihtilali sonucunda tekrar Başbakan olunca, parti genel başkanlığı döneminden beri takip ettiği Şevket Görez’i kendisine koruma müdürü olarak alıyor.

İsmet Paşa ile her gittiği yere giden Şevket Görez’in paşa ile anılarını oğlu Erol Görez anlatıyor:
“Babam Başbakanlığa alındıktan sonra, yüzünü daha az görmeye başlamıştık. Ama onunla beraber Başbakanlığa gidip bunu arkadaşlarımıza anlatmak her şeye değiyordu. Babam Anneme anlatırken duymuştum. Paşa, Babamın Ordulu olduğunu öğrenince ‘Muallim Mustafa’yı tanıyor musun? İzne gittiğinde selam söylemeyi unutma’ diye tembih etmiş.(Mustafa Ergen) Yine bir seferinde Pembe köşkün bahçesinde gezerlerken bütün ağaçları tek tek sorup babamı imtihan etmiş. Yine bir CHP kongresi sırasında vatandaş İsmet Paşaya bir kanarya hediye etmiş. Çok öten kanaryayı beğenen İsmet Paşa, ‘Bu çok güzel ve özel bir kuş, özel bakım ister ben buna bakamam’ demiş. Vatandaş ’da ‘Paşam sen koca millete bakıyorsun da minnacık bir kuşamı bakamayacaksın’ deyip kuşu zorla vermiş. Bir seferinde Babam aceleden günlük tıraşını olmadan köşke gidince; İsmet paşa ’Ben cephede bile her gün tıraş oldum, git tıraşını ol öyle yanıma gel’ Demiş.

1965 yılında, Süleyman Demirel’in başkanlığındaki Adalet Partisi çoğunlukla iş başına gelince, Başbakanlığı bırakan İsmet İnönü ile yolları ayrıldı. 1967 yılında Orduspor’un kurulması ile çocukluk arkadaşı Ali Ataoğlu’nun yoğun isteği ile Ordu’ya tayinini yaptırıp. Orduspor’a menajer tayin edildi. Ordu doğumlu olmadığı için tayin olması kolay oldu.

1967 yılında gelip, Orduspor’un menajeri olarak başladığı görevinin yanı sıra her göreve koştu her türlü sosyal faaliyete adını yazdırdı. Transferlerde etkin görevler aldı. Komiser Şevket Görez olarak Orduda Trafik şubeyi kurup büro amirliği yaptı. Futbol saha komiserliği görevini de kimseye bırakmadı. Gelen takımların, hakemlerin ağırlanması saha içindeki asayiş ondan sorulurdu. Tribün gazetesinde düzenli olarak köşe yazıları yazdı. Alano Murat ile yaptığı; Ordu ağzı ile atışmalar çok izleyici toplardı. Ordu ağzı araştırmalarını Doktor Hilmi Memecan’a geliştirmesi için teslim etti.

Bir müsabaka öncesi, kaptan Yener Çeliğe başarılar dilerken.

1974 yılında meslekte yapması mecburi olan doğu hizmeti için bir buçuk yıllığına Diyarbakır’a tayin oldu. Sonra kısa bir dönem Rize, daha sonra İstanbul ve Son olarak’da Giresun’a tayin olup 1983 yılında emekli oldu. Emekli ikramiyesi ile bir Murat 124 taksi alıp Efirli’de trafik eğitim pistinde insanlara özel şöförlük eğitimleri vermeye başladı, ben de bu dönemde babama yardımcı oldum. Daha sonra özel şöför okulları açılınca bu işi bıraktı. Hayatının her döneminde sporla iç içe olan babam Ordusporla yatıp Ordusporla kalkardı. 2002 yılında vefat etti.”
Ordu futbol tarihinde emeği geçen efsaneler arasında unutamadığımız Komiser Şevket Görez’i Futbol geçmişi, sevecen yapısı, görevşinast ve nüktedan kişiliği ve Ordu’ya, Orduszpor’a katkılarıyla şükran ve rahmetle anıyoruz. Toprağı bol mekanı Cennet olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!