Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL
Yavuz Kalyoncu

Ordu Futbol tarihinde iz bırakanlardan; Nihat ÖZEL

Bu içerik 154 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun Millet Düzü’nde başlayan amatör futbolculuğu sonrası, Orduspor’un kurulmasındaki gayretleri, başarılı yöneticiliği ve zamanın YSE Müdürlüğündeki idareciliği ile tanınan; 1936 doğumlu Nihat Özel; Burhanettin İlkokulu’nda öğrencilik hayatına başladı. Köyde kendi yaşında çok arkadaşı vardı. Her evin harmanı da yeterince büyük olduğu için bolca futbol oynayarak boş zamanlarını değerlendiriyorlardı.
Futbolculuk geçmişini anlattırdığım Sevgili dayım Nihat Özel, Orduspor’un düştüğü bugünkü durumun üzüntüsü içinde futbol dolu günlerini anlatmaya başladı;
“Bizim gençliğimizin en sevilen oyunu futboldu. Burhanettin İlk Okulunda, okulun önü futbol oynamaya çok müsaitti, öğretmenimiz tek olduğu için hepimize yetişemiyordu. Her sınıfa farklı konular işletiyor, konuyu bitirip, diğer sınıfların başına en büyük öğrenciye sorumluluk verip bahçede futbol oynamamıza izin veriyordu. Biz de bezden, kâğıttan, bulabilirsek lastik toplarla futbol oynuyorduk.
İlkokul bitince sınava girip Ordu’ya Erkek Sanat Okuluna kayıt yaptırdım. Orada sınıflar arası maçlarda oynamaya başladım.

Okulumuz sportif olarak faal bir okuldu, kendimi hemen her etkinliğin içinde buldum. İzci lideri seçilip bayramlarda törenlerde en önde yürürdüm. O zamanlarda izci ekibi ayni zamanda bando ekibini oluşturuyordu. Futbol takımı da iyiydi. Hemen seçmelere katıldım, seçildim. Okulda futbol takımında; Gevşek Kenan, Kuru Kenan, Yusuf Katırcıoğlu, Dansöz Aydın, Makas Nizam(Kurtuluş), Osman Nejat, gibi iyi futbolcular vardı. Ordu’yu temsilen il dışına giden liselerarası okullar karması ile grup maçlarına katıldım. Okulda futbol oynayan arkadaşlarım Gençler Birliği takımında amatör olarak oynuyorlardı. Söylemişler. İdareciler de gelsin demişler. Gittim. Lisans çıkarttılar. Amatör futbol hayatım başlamış oldu. O yıllarda Millet Düzü’nde kıran kırana maçlar yapılıyordu. Maçları kadınlı erkekli kalabalık seyirci kitlesi izlerdi. Bu günkü büyük takımların taraftarları gibi tezahürat yapan fanatik seyirciler vardı. ‘Bir baba hindi’ en çok duyulan tezahüratlar arasındaydı.

1954-55. Gençlerbirliği ve spor yıldızı takımları müsabaka öncesi bir arada. Altta sol baştan dördüncü Nihat Özel.

Hiçbir karşılık almadan yağmurda karda, çamurlu sahada oynardık. Toplara kafa atan sarsıntı geçirirdi. Genelde yağmurlu havalarda oynadığımız maçlarda yağan yağmur suyunu emen meşin top, yuvarlanarak çamurla kaplanınca sert, kaygan ve üç-beş misli daha ağır bir gülle halini alırdı. Çok iddialı bir İdman Yurdu maçı, ablamın düğününe denk gelmişti. Ben evdekilerden gizli maça gittim. Babam beni arayıp bulamayınca maça gittiğimi öğrenmiş. Atıyla maça gelip izlemeye başlamış. Bizim kaleye gelen bir sert bir şutu engellemek için ceza sahası içinde topa uçarak kafa attım. Yere düştüm. Sersemlemiştim, yerden kalkmakta zorlandım. Güç bela kalktım döndüm, döndüm gene düştüm. Babam öylesine kızmıştı ki; ‘bir daha bu b.ku oynamayacaksın’ demişti.

Erkek Sanat Okulunda arkadaşlarıyla. Yakup Çebi-?Cemal-Bahri Zavalsız- Nihat Özel. Oturanlar: Tuncay-Kenan Poyraz.
Ocak Kulübü’nün başkanı olan İbrahim Alper’e kulüp başkanlığı seçiminde rakipleri madik atıp Hamdi Maden’i başkan yapınca, İbrahim Alper, Torik Necmi ve birkaç arkadaş Ordu Gücü’nü kurmuşlardı. Ben de Ordu Gücü’ne geçip orada futbol oynamaya devam ettim. Sezon sonu okul bitince hayalini kurduğum yüksekokul için; Ankara’ya Yüksek Teknik Okulu İnşaat bölümüne kayıt yaptırdım. Yüksek Okul günlerim başladı. Okul sosyal faaliyetlerini ve her türlü aktiviteleri yöneten öğrenci derneği başkanlığına seçildim.

Öğrenci derneği Yönetim kurulu.

Yüksek Okul’u bitirip, 30.09.1958’de Ordu Belediyesi teknisyeni olarak göreve başladım. Altı Ay sonra Fen işleri müdürü olarak göreve devam ettim. Bu arada, Sevgili Eşim Güldoğan Kurtuluş ile tanıştım. Amcamın oğlu sevgili ağabeyim Hamdi Özel’in yüzük taktığı bir törenle nişanlandık.

1961.Eski Ordu Spor Başkanlarından Hamdi Özel nişan yüzüklerini takarken.
3.10.1960 ‘da ayrılarak; Isparta’ya yedek subay asker Öğretmen olarak tayin edildim.

Isparta da Yedek Subay Öğretmenlik yılları 1961.
O yıllarda genç nesil e bir şeyler öğretmenin mutluluğunu yaşadım. Isparta çok sosyal bir şehirdi ve ben her etkinliğe katılırdım. Askerlik şubesi başkanı ve eski Ünye Belediye Başkanı Sami Soysal’la sıkça bir araya geliyorduk.
Eğitim’ in çok önemli olduğunun farkındaydım. Büyük sorumluluk almıştım. Çocuklara Atatürk’ün bu ülkeyi nasıl kurtardığını, kurtuluş savaşında verilen mücadeleleri anlatırken gözlerim doluyordu.

Isparta’nın kurtuluş günü kutlamalarında.
Ordu’da futbolcu olduğumu öğrenen arkadaşlar beni bırakmadılar, kurumlar arası futbol maçlarına çıktım. Futbol, hayatımın her döneminde benimle oldu.

Isparta kurumlar arası futbol maçları Milli Eğitim Takımı. Ayakta Ortada. Nihat Özel.

Yine bir askerlik takım fotoğrafı.

Orduya dönüp Köy Hizmetlerinde işe başlayıp. 1962 yılında evlendim.

Düğün töreninde çekilen bir aile fotoğrafı.

Köy hizmetlerinde işe başladığımda, Ordu’nun köy yolları yok denecek kadar azdı. Ankara ile iyi ilişkiler kurarak önce köy hizmetleri araç parkına her türlü aracın alınmasını sağladım, sonra köylümüz ile birlikte çalışmalara başladım. Kısa zamanda çoğu yolların bitirilmesi karşısında. Ankara’da genel müdürlükte olanlar yapılanlara inanmamışlardı. Ordu’ya kontrole geldiler.”

Ankara’dan gelen bürokratlar ve yerel yöneticiler. Mehmet Koçak- Nihat Özel-Bölge md-Vali. Ayakta ortada Cemal Cengiz(Kayabaşı köyü muhtarı)

“Köy hizmetleri bünyesinde amatör bir takım kurduk. Adını Yolaç koyduk. O sıralarda Orduspor’un kurulması ve 2. Lig’de temsil edilmesi için benim de içinde olduğum bir ekip çalışmalara başladık” diye devam eden Nihat Özel, oyılların heyecanını yeniden yaşıyordu. Gelen çaydan bir yudum içtikten sonra, ayni heyecanla anlatmaya devam etti;
“Kurulmasına vesile olanlardan biri olmaktan her zaman gurur duyduğum Orduspor’un ne şartlarda kurulduğunu kimseye anlatamazsın, Birilerinden bir şey istemek zordur. Çevre illerin baskısı, siyasi baskı, farklı lobiler, hepsi ile mücadele ettik. Bıkmadık yılmadık.
Duygusal bir yapım var. Kara Ali, Nedim abi, Faik İbrişim’le Ankara’da Kamil Ocak’ın odasında kendimi tutamayıp ağlayıp koltuğun arkasına saklanmışım. Beni çıkartıp başkana gösterdiler; ‘işte başkanım eserin’ Dediler. Kimsenin hakkını yememek lazım. Herkes heyecanlı ve istekliydi.

1967. Kemal Ergöknil, Nihat Özel, Rıza Şimşek, İbrahim Köksal, Orhan Şeref Apak, Nedim Abi, Orhan Aslan, Hasan Akınoğlu.
Kurulduğu 1967 yılından, 1974 yılına kadar Orduspor’un yöneticisi idim. Ankara’ya tayinim çıkıp gittikten sonra bile iki yıl yöneticilik yaptım. Yöneticilik yaptığım yıllarda altı ay valizim elimde eve uğramadığımı bilirim. Takımın peşinde, antranör ve futbolcu transferi için dolaştım. İlk transferlerden biri Killing Mehmet’tir. Yusuf’a teklif götürdük. ‘Takımın bana çok ihtiyacı var, söz verdim şimdi gelemem’ deyip Killing Mehmet’in ismini verdi. ‘Benim kadar iyidir’ dedi.
Gerçekten Mehmet bizi mahcup etmedi. Uzun yıllar Orduspor’da forma giydi. Yöneticiliği bıraktıktan sonrada takıma desteğim hep devam etti. Her zaman ve her şartta Orduspor’un ve yönetenlerinin yanında oldum. Ankara üzerinden gittikleri ve galip geldikleri maçlarda takım bana uğrardı, otuz kişiyi alıp birlikte Başkent gazinosuna gider, galibiyeti orada kutlardık. Futbolcular halen yanıma gelip anlatırlar. Fotoğrafları gösterirler. O yıllarda Tamer Güney’in yardımlarını unutamam. Onunla yaptığımız çalışmalar takım için çok önemli meyveler verdi.
Uzun hikâye, idarecilik kolay iş değil, televizyona, gazeteye demeç verip, tribünde Show yapıp maç izlemek değil idarecilik. Futbolculuk geçmişi olmalı idarecinin, futbolcunun maça nasıl hazırlandığını, nelere ihtiyaç duyduğunu bilmeli iyi bir idareci. Ayni heyecanı yaşamalı, kendisini futbolcunun yerine koyabilmeli. Biz önemli maçları heyecandan izleyemez Mustafa Furtun’la beraber Boztepe’ye çıkar oradan seyircinin sesine göre maça yorum yapardık.

Rahmetli Yusuf Katırcıoğlu’nun jübilesi.
BİR ARABA, BİR ZARF, BİR ADAM
YSE’nin 1967’de Ordu’da ilk kuruluşunda Yol Su İşleri Müdürlüğü yaptım.1974 yılına kadar görevimin başındaydım. Hiç politik olmadım. Devletin varlığını her yerde eşit olarak hissettirmeye çalıştım. Ordu’nun yol ihtiyacı vardı. Devlet imkânları ile vatandaş desteğini birleştirip gönül seferberliği ile çalışıp; Ordu’nun % 70 Yolunu yaptık. Bu arada Çamsan’ın kuruluşuna önderlik yaptım. Kuruluş ve kredi aşamalarından sonra kızıp bıraktım.
Vilayet Ankara ve halk memnundu çalışmalarımdan. Buna rağmen, siyasi dönem yine il içi anlaşmazlıklar yüzünden, Ankara’dan bir adamla zarfla bir tayin emri geldi. Bir araba, bir zarf, bir adam. Tayin yeri Siirt. Birlikte çalıştığım personel tayinime çok üzülmüşlerdi. Benim bilgim dışında Ankara’ya otobüs kaldırıp, Köy İşleri Bakanı ile görüşmüşler. Tayinimi önce Çorum’a, sonra Samsun’a, daha sonra da Giresun’a aldılar. Zamanın Valisi Ali Rıza Aydos’a gidip istifa dilekçemi verdim. Vali şaşırdı, dilekçemi kabul etmedi ve yırttı. “Sana iki ay izin veriyorum. Git işlerini hallet” dedi.
O yıllarda Valiler siyasi irade karşısında dik duruş sergileyebiliyorlardı. Orsan kurulmuştu Orsan’ın Genel Müdürlüğünü teklif etti. Ben kafama koymuştum ayrıldım. Ankara’da müteahhitlik günlerim başladı. Şansım yaver gitti. İnşaat tecrübelerimle çok büyük projelere imza attım. Ayni anda dört ayrı ilde inşaat yaptığım oldu. Ankara Beşevler’deki Konservatuar inşaatı, Eskişehir Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Türkiye’nin farklı yerlerinde sanayi siteleri, İçme suyu ve kanalizasyon şebekeleri, Yatılı Bölge Okulları, Askeri binalar, Afet evleri derken, uzun bir maraton sonucunda doğduğum Şehire Ordu’ya döndüm. Efirli’de kendime bir ev yaptıktan sonra kızıma da bir kız yurdu açtım emekliliğin,tadını çıkartıyorum.”
Ordu futbol tarihinde aktif futbol yaşantısı ve yöneticiliği ile iz bırakanlardan, sevecen, güler yüzlü, mütevazı kişiliği ile hakkında kitap yazılacak insan sevgili; Nihat Özel’i bu satırlara sığdırmaya çalıştım.
Hayatının her döneminde iş hayatının içinde başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken dayıma nice başarılı çalışmalar, sağlıklı mutlu yıllar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
ORDUSPOR YENİDEN DİRİLİYOR!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!
RÜSUMAT'IN HAKKARİ ŞANSSIZLIĞI!