‘Zorunlu’ bağış!
Coşkun Özbucak

‘Zorunlu’ bağış!

Bu içerik 2470 kez okundu.
Reklam

Gazetelerde Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan bir ‘bağış’ kampanyasının TBMM’ ye taşındığı haberi vardı. Bağış kampanyası olur da kurallarına göre…
Emek Partisi bağış kampanyası öncesi basın açıklaması ile bu ‘kampanya’nın zorunlu hale getirildiğiyle duyurmuştu, kimi gazetelerde haber olmuştu. Şimdi de Ordulu olan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel İçişleri Bakanı’nın yanıtlamasını isteyerek Meclis’e soru önergesi verdi. Bunu da yine gazete haberlerinden öğreniyoruz.
Kampanyada yardımın ‘Doğu Afrika’ya yapılacağı yazılı. Neresi oluyor Doğu Afrika? Hangi ülkeleri kapsıyor? … Yine kampanyada herkesten hazırlanan dilekçenin sözlü olarak söylenen oranı yazmaları isteniyor. Mart bordrosunda yardımlar kesilmiş!
Para nereye gönderildi? Hangi hesaba yattı, belli değil!
Bağış kampanyaları çoğu zaman ‘zorunlu’ hale getiriliyor. Bu zorunluluk ya psikolojik baskı ile oluyor ya da yöneticinin doğrudan söylemiyle. Bir zamanlar havaalanı için kampanya yapılmıştı. Adı bağıştı ama ‘zorunlu’ olarak memurlardan 200TL kesilmişti. O zamanda bu ‘zorunluluk’ anlayışına tepki göstermiştim ve para vermemiştim. Ama zorlaması olmayan tüm kampanyalara az çok katkı sunarak katıldım.
Bem Bir Sen’in talebi ile Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı kampanyaya gönüllü katılım olsaydı bu tartışmalar da olmayacaktı.
TBMM’ye verilen soru önergesine ne zaman yanıt verilir bilinmez! Ancak Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ordu kamuoyunu bilgilendirmesi gerekir. Belediyede konuştuğum işçi ve memurlar bu ‘zorunluluktan’ rahatsız olduğunu ifade ettiler. Hatta yerine ulaşması konusunda kuşkulu olduklarını, güvenmediklerini dile getirdiler.
Aslında bu konuda Ordu Valiliğinin de inceleme yapması gerekiyor. Şimdi sonuç olarak ne kadar para toplandı ve hangi hesaba yatırıldı. Böyle bir kampanyanın sonucunu Bem Bir Sen de açıklamalıydı. Herkes suskun!
Bakalım İçişleri Bakanı verilen soru önergesine yanıt verecek mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!