Aday mı, parti mi?
Coşkun Özbucak

Aday mı, parti mi?

Bu içerik 2841 kez okundu.
Reklam

Partilerin milletvekili adaylarının kim olacağının kesinleşeceği tarih 7 Nisan. Partiler listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler. Partiler adaylar konusunda kendilerine göre ‘en iyilerini’ sıralamaya çalışıyor!
‘Partimi yoksa adayın kimliğim önemli?’ sorusuna verilecek yanıt sanırım ‘ikisi de önemli’ olacaktır. Ancak ikisi arasında birini öne çıkarmak zorunda olunca ‘parti’ öne çıkarılması gerekiyor. Kişiler ‘parti’ olduğu için etkin olabiliyorlar. Çünkü parti deyince bir irade ve kolektiflik var demektir. Ama milletvekilliğini ‘ayrıcalık’ ve ‘meslek’ olarak görenler de oluyor. Oysa adı üzerinde ‘vekillik’ yapılıyor. Yani halk vekil olarak atıyor. Atıyor ama nedense vekiller asıl oluyor! (Bu da tartışılması gereken konu)
Parti ilkeleriyle, programıyla öne çıkar ama bunu yaşama geçirecek olanlar da ‘becerikli’ olmalıdır. Program iyi olur, yaşama geçirecek insan olmayınca program anlamsızlaşır. O nedenle birbirini tamamlayan ikili oluyor parti ve aday!
Aday adayları yarıştılar, sıralama oldu. 1., 2. sıradaki kişilerin niteliği etkili olabiliyor. Ancak bu kural her partide geçerli değil. Ekip olarak çalışan ve dayanışmayı öne çıkaran partilerde ‘ekip’ anlayışı öne çıktığı için sıralama önemli olmamaktadır.
Parti programının, hedeflerinin önemli olduğunu vurgulayarak, “Bir milletvekili nasıl olmalıdır?” diye sormak yanlış olmaz. Evet, nasıl olmalı milletvekili?
Ordu’yu ele alalım! Ankara’dan gelen bir milletvekili partisinde yaptığı toplantılar dışında sendikalarla, sokakta, köylerde halk toplantıları yaparak sorunları derleyebilmelidir. Bu sorunların çözümü konusunda girişimleri olmalı, Meclis kürsüsünü bu sorunların duyurulması için kullanabilmelidir. Yani yalnızca partililerle değil, kendisine oy vermeyenlerle de toplantılar yapabilmeliler.
Milletvekili sendikalarla toplantı yapıyor ama yalnızca kendinse oy verdiğini düşündüğü kesimle; ilçeleri dolaşıyorlar yine kendi seçmeniyle toplanıyorlar. Oysa seçilen milletvekili, Ordu milletvekili oluyor. Kendisine oy vermeyenlerin de sorunlarına kulak vermek zorunda. Ama böyle olmuyor!
Şimdi yeni süreç başlıyor. Partinin programına oy vereceğiz. Adaylar bu programın yaşama geçmesi için çaba harcayacak. Adayların ‘becerikli’ olmasının partiye katkısı olur. Bu katkının biri de, program olarak birbirine yakın partilerden oy gelmesini sağlayabilmesidir. Yaklaşık olarak aynı program varsa, seçmen o zaman kişilere bakar. Kendine yakın olanı tercih eder.
Yoksa aday ne kadar becerikli olursa olsun, farklı cephenin seçmeninden alabileceği oy bir elin parmaklarını geçmez!
Bu seçim başka atmosferde geçecek, ezberler bozuluyor; seçmenler adaylar kesinleşmeden yönelişlerini belirlemeye başladı bile!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!