Geçim mi seçim mi?
Coşkun Özbucak

Geçim mi seçim mi?

Bu içerik 2853 kez okundu.
Reklam

“Geçim mi seçim mi?” başlığını bir konuya vurgu yapmak için seçtim. Yoksa birbirinin karşıtı değiller; hatta birbirine o kadar bağlılar ki, etkilenme olasılıkları çok yüksek…
Seçim sürecinde yaşanan ‘yeni don’, geçen yılın şokunu atlatamadan yeniden günden oldu. 4 Nisan Ordu için ‘kara gün’ olarak ilan edilecek neredeyse! Yaşanan 4 Nisan ‘don’ olayının bir benzeri bu yılın 4-5 Nisan’ında yaşanıyor. Haberler hiç de iyi değil. Yükseklerden ‘don’ haberleri gelmeye başladı!
Üst üste yaşanan ‘don’ Ordu’yu yok edecek. Hükümet patronlara yönelik teşvik yasasını çıkarırken üreticiyi ‘özel sigorta şirketlerine’ yönlendiriyor. Parası olana devlet desteği, emeği ve ürünü sayesinde ayakta durmak zorunda olanlar da Allah’a havale ediliyor!
Hükümet bu durum karşısında ‘adayları’ aracılığıyla yeni ‘umutlar’ yaymaya çalışacak. ‘Bizi seçin sahip çıkalım’ diyecekler. Oysa seçimden sonraya gerek yok, bugün yasal değişiklik yapabilirler. Gerekirse KHK ile… Buna 4572 sayılı birlikler yasasını değiştirmeyle başlayabilirler. Yani üreticilere ve kooperatiflere devlet desteğini güvence altına alacak yasa değişikliği yaparak.
Geçmiş deneyimler de gösteriyor ki, fındık üreticilerini zor günler bekliyor. Dün rekolte belirlemesi yapıp, fındık çok olacak diyenler ne tür açıklama yapacaklar göreceğiz. Utanabilecekler mi?
Fındık üreticileri yaşadıkları gerçeklerle seçime gidiyor. Adaylar bugün netleşti. (24 Nisan’da değişiklik yapılabilir) Partilerin seçim bildirgeleri kaleme alınacak. Her şey hazır olduğunda da ‘seçmene’ yani üreticilere oy-destek istenmeye gidilecek. Kim, ne diyecek bakacağız!
Geçmişten kalan ‘don’ paraları hala ödenmedi. Buna ‘paranın üzerine yatıldı’ da denir! Tarım sigortası, ilaç olarak sunulmaya devam ediliyor! Sigorta ‘don zararları’ için… Ya fındık fiyatını belirleyen piyasaya yönelik üreticiler nasıl korunacak? Bu yıl fındık fiyatlarının yükselmesi ‘olağan’ seyirde olmadı. Fındığın olmamasından alıcının başka seçeneği yoktu. İşte asıl sorun fındığın normal olduğu dönemlerdeki fiyatlarının ‘kontrol’ edilebilmesidir. Fiyat düşüklüğüne izin verilmemesidir. Bu yıl fiyatın yüksek olması genel anlamda üreticileri yakından ilgilendirmiyor. Çünkü fındığı olan üreticinin sayısı çok az.
Şimdi yeniden ‘seçim mi geçim mi’ diyelim! Kimse bu ikiliyi birbirinden ayıramaz! Fındık politikası seçimin sonucuna da etkileyecek.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!