Rektör seçimi!
Coşkun Özbucak

Rektör seçimi!

Bu içerik 2433 kez okundu.
Reklam

12 Eylül Anayasası ve sonrası yapılan değişikliklerle üniversiteler ‘işleyiş ve haklar bakımından’ liseleştirildi! Özgür üniversite yerine, disiplin kuralları ve rektör kararlarıyla yönetilen ‘üniversitelere’ dönüştürüldüler.
Bu kurallarla üniversitelerde rektör seçimleri yapılıyor. Nasıl seçimse… Yıllardır yapılan seçimler sonucu sayısı konusunda bilgi veremeyeceğim ama neredeyse birinciler hiç atanamadı.
İstanbul Üniversitesi’nde birinci gelen (300 oy farkı ile) Prof. Dr. Raşit Tükel değil de ikinci gelen Prof. Dr. Mahmut Ak atandı. O zaman seçim neden yapıldı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan sürekli ‘milli irade’den söz ediyor ama İstanbul Üniversitesi’nin ‘milli iradesini’ tanımayarak kendi iradesine göre atama yapıyor. Demokrasi ‘sözle’ değil, uygulamalarla gösterilir. Bu da Türkiye demokrasinin bir yansıması.
Ordu Üniversitesi’nde de 20 Nisan’da seçim yapılacak deniyor. Seçim yapılacak ama belki de sonuç şimdiden bellidir. Çünkü birinci seçilenin atanma şartı yok! Adaylar içinden kimin atanacağına ‘atayacaklar’ karar vermiştir bile. Bu da demokrasi oluyor!
Üniversiteler bilim yuvası olmalı. Öğrenciler ve öğretim görevlileri özgür iradeleri ile tartışıp karar verebilme haklarını sonuna kadar kullanabilmeliler. Yoksa üniversiteler ‘cezaevine’ dönüşür. Yönetenler gibi düşünmek zorunda olan üniversite rektörleriyle bir yere gidilir ki, o da itaatkar toplum yaratmaya hizmet eder!
Böyle bir rektör seçiminden rahatsız olanlar kimler? Çıkarılan sesler hangi taraftan geliyorsa demokrasi isteyenler de onlardır. Genel Seçim döneminde yapılan rektör seçimleri aslında iyi oldu. Nasıl bir üniversite istendiğinin de tartışıldığı bir seçim süreci yaşanacak.
Türkiye’nin gündemine uzak durmaması gereken üniversite bileşenleri asıl olarak özerk, bilimsel üniversite talebini de yükseltmesi gerekir. ‘Siyasetin’ tam da içinde yer alınması gereken zaman. Tercihlerini de bu gerçekliğe göre yapmak zorundalar. Öğrenciler de ülkenin her sorunu hakkında kafa yormalılar ama içinde yaşadıkları kurumun demokratikleşmesi talebine sahip çıkamadıkları sürece bir yanları eksik kalmış olur.
Sonuç olarak anti demokratik olan rektör atama hakkının kullanılması iptal edilmeli, üniversitenin ‘milli iradesine’ saygı gösterilmelidir.
Bakalım Ordu Üniversitesi’nde ne olacak? ODÜ Rektör adayları kendi aralarında protokol imzalayıp, birinci gelen atanmadığında atananlar görevi kabul etmeyip istifa edecek mi?
Seçilen atanamadığına göre üniversiteden oy istemeye gerek yok. AKP, YÖK ve Cumhurbaşkanı ile iyi ilişkiler yeter!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!