Halk oylaması!
Coşkun Özbucak

Halk oylaması!

Bu içerik 2386 kez okundu.
Reklam

Bugünlerde ‘halk oylaması’, ‘milli irade’ kavramlarının içinin boşaldığına tanık oluyoruz. Üniversitelerdeki rektör seçimlerinin sonuçlarının dikkate alınmadığını biliyoruz. Çoğu zaman ise, atanmışların seçilmişlerden önde kabul edildiğini de!
‘Halk oylaması’ sonucu alınan kararların belirleyici olduğu, demokrasi tanımlamasında dile getirilir. Ancak pratikte bunu göremeyebiliyoruz. Perşembe’de ‘halkoylaması’ yapıldı ama halkın verdiği karar uygulanmıyor.
Perşembe Belediyesi bir zamanlar karayolu üzerine yapılan yaya üst geçidin yıkılıp yıkılmamasını halka sordu. Halk da ‘yıkılmalı’ dedi. Ancak oylama yaparak ‘demokrasi’yi uygulamakla övünen Belediye Bakanı Bahtiyar halkın kararını yerine getirmiyor!
Perşembe’de üst geçit yapılırken halk tepki göstermişti. Sakin şehir için gereksiz olan üst geçidin yapılmasını başka nedenlerinin olduğu da tartışıldı. Trafik hareketinin olmadığı, engelli çıkışının yapılmadığı bir üst geçit olsa olsa Perşembe halkına işkence olurdu. Ancak ‘çok bilenler’ gerekli olduğuna karar vermiş ki, yapıldı.
Sormaktan da kendimi alamıyorum. Acaba bu zamana kadar kaç kişi bu üst geçidi kullanmıştır. On kişi oldu mu acaba? Kullanılmayan bir üst geçit! Hem boşuna masraf hem de görüntü kirliliği…
Bu nedenle de soruyorum, Perşembe Belediye Başkanı Bayraktar, halk oylamasından çıkan sonucu uygulayacak mı? Uygulamak istiyor da uygulama olanağı bulamıyorsa açıklamalı. Uygulayamıyorsa da makamını ve yetkisini sorgulamalıdır.
‘Milli irade’ basite alınacak bir kavram değil! ‘Ben kazandığımda milli irade geçerli, kaybettiğimde ise, benim tercihim önemli’ anlayışı kabul dilemez. Eğer Perşembe’de oylamaya katılanların kararı ‘yıkımsa’ yapılması gereken bu karara uymaktır. Ya ‘halk oylaması’ yapılmayacak ya da çıkan karara saygı gösterilecek!
Perşembe’de yapılan ‘halk oylaması’, üniversitelerdeki rektör seçimlerine ve atama biçimine dönüşmesin. Halk oylaması unutulmasın, unutturulmasın!
Bir ‘halk oylaması’ da Mesudiye’de yapılacak. 22 Nisan 2015 günü Mesudiye’de pazarın hangi gün kurulması gerektiği yönünde halk karar verecekmiş. Umarım Mesudiye’deki ‘halk oylaması’ da Perşembe’deki üst geçit oylamasına ve üniversitelerdeki rektör seçimlerine benzemez…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!