Şimdi de RES!
Coşkun Özbucak

Şimdi de RES!

Bu içerik 1878 kez okundu.
Reklam

Perşembe’de Rüzgar Elektrik Santrali kurulacakmış! Bu konuda bilgilenmek istediler. Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri Gül Ersan, Ertuğrul Gönül, Ünal Özyurt’la birlikte Perşembe’ye gittik.
Perşembe’de Mükerrem Türe, Ferda Türe, Eyüp Şen’le buluşarak minibüsle yola çıktık. Önce Şenyurt’a uğradık. Kahve önünde bilgilendirmeyi Gül Ersan yaptı. Hazırladığımız iki sayfalık bilgilendirme yazısını dağıttık. Burada RES’i istemediklerini dile getirenlere çağırdıklarında yeniden gelebileceğimizi söyleyerek ayrıldık.
Asıl hedefimiz Anaç ve Ortatepe mahallerinin ortak kullandıkları merkezdi. Yarım saatlik yolculuğumuzda birkaç mevsimi yaşadık. Güneşli hava birdenbire yağmurla ve karla yer değiştiriyordu.  RES için ölçüm aletinin yerleştirildiği ve sisten uç noktası gözükmeyen direği inceledik ve fotoğraf çekilerek yola devam ettik.
Anaç ve Ortatepe mahallelerinin topraklarını ikiye bölen yoldan ortak meydana (cami ve kahve yanı) geldik. Toplantıyı Cuma namazının bitiminden sonra yapacaktık. İlginç olan bir yön daha vardı ki, toplantı yapılacak kahvenin sahibinin RES’e destek veren (ölçüm aletinin konulduğu yerin sahibi) kişi olmasıydı!
Buradaki toplantıda ben sunum yaptım. Kahvehanenin sahibi geleceğimizi bildiği için kendine göre birkaç kişilik hazırlık yapmıştı. Verdiğimiz bilgiyi ilgiyle dinlediler. RES’e destek verenlerin iddiaları ve soruları planlı olduklarını gösteriyordu. Soruların birkaçı şöyleydi. “Denizdeki balık çiftliklerine neden tepki göstermiyorsunuz?” , “Sakarat’taki televizyon vericine neden karşı çıkmadınız?”, “Perşembe’deki baz istasyonlarını neden engellemediniz?”, Kaçak elektriğe yönelik neden bir şey yapmıyorsunuz?”, “Rüzgar enerjisini diğer elektrik üreten çevreler isteniyor:”, “Yapılsın elektriği bedava kullanacağız.”  RES şirketiyle işbirliği yapanların bulunduğu yerde toplantı yapılması yararlı oldu. Şirket lehine söyleyebileceklerini söylediler ama çoğunluk tarafından ciddiye alınmadılar.
RES şirketi lehine konuşanların platform hakkındaki iddiaları ise anlamsızdı. Başkalarının yönlendirdiği belli oluyordu. Çünkü platform, balık çiftliklerinden baz istasyonuna kadar her konuda Perşembe’de ses verdi. Toplantıda bunları söyleyenlerin planlanmış kişiler olduğu kolayca anlaşılıyordu. Ama sonuçta, kahvehanede bulunanların büyük çoğunluğu ‘zararların’ farkındaydı.  RES yapılacak yer, tarım alanlarının içinde olduğu gibi yerleşim yerleriyle de bitişik konumda…
RES, Ordu için yabancı. HES’leri yakından bilen halk, RES’e yönelik ne yapacağını öğrenmeye başladı. RES’e rest çekenler de çoğalacak… RES’ler  rüzgar olan yerlere yapılmak isteniyor da burada yaşayanlar dikkate alınmıyor.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!