Saf değiştirenler
Coşkun Özbucak

Saf değiştirenler

Bu içerik 1091 kez okundu.
Reklam

Siyasette ‘saf değiştirmek’ yadırganacak bir durum değildir. Zamanla şartlar değişir ve insanlar bu değişikliklere göre duruşlarını değiştirir. Bunu doğal karşılamak gerekir.
Saf değiştirmek, yanlıştan doğruya, doğrudan yanlışa yönelmeyle de olur. Saf değiştirenleri eleştirebiliriz ama öncelikle kişilerin önceki ve sonraki durumu değerlendirişini iyi incelemek gerekir.
Çokları saf değiştirdi. Seçmenlerin saf değiştirmesi ile ‘önderlerin’ saf değiştirmesi aynı değildir. Örneğin Numan Kurtulmuş, HAS Parti Genel Başkanı iken AKP’ye geçti ve hemen AKP Genel Başkan Yardımcısı oldu. Hatta Başbakan Yardımcısı! HAS Parti kapatılınca Mehmet Bekaroğlu CHP’ye katıldı. Merkez yönetime girdi. AKP kurucusu Dengir Mir Mehmet Fırat ise HDP’den milletvekili adayı oldu. Şimdi bu üç ismi değerlendirmeye alalım.
Kişi olarak üç kişinin de dünyaya ve Türkiye’ye yönelik politikalarını onaylamıyorum. Belki üçüyle ortak noktalarımız da var ama genel değerlendirme üzerinden bakıldığında ortaklığım yok. Neden farklı olduklarını da sorgulamayı kendimde hak görmem. Ancak, siyasette olması gerekenler yaşanmıyorsa eleştiri hakkımı da kullanmayı görev olarak değerlendiriyorum.
Mehmet Bekaroğlu, geçmişini ret etmeden ve mücadele ettiği konularda CHP’de olmanın doğru olacağına inanmış ve orada siyaset yapıyor. Bu saf değiştirme konusunda sorun yok…
AKP kurucusu Dengir Mir Mehmet Fırat’ın HDP’den milletvekili adayı olması da yadırganacak durum değil. Çünkü geçmişini ret etmiyor ve adaylığın gerekçesini de açıklayabiliyor…
Ancak Ordu’dan 1. sıra AKP milletvekili adayı olan Numan Kurtulmuş için aynı değerlendirmeyi yapmam söz konusu değil. Çünkü HAS Parti Genel Başkanı iken AKP’ye ve O zaman Başbakan olan Erdoğan’a söylemediğini bırakmamıştı. “AKP, Amerika’nın mandasıdır. Firavun ve Karun olmayacağız. Kamu kaynaklarını bizimkilere aktarmayacağız. Şefliğe, lider ve adamlarına karşıyız. Amerika hiçbir zaman biz Müslümanları düşünmez, hep kötülüğümüzü ister. NATO sırtımızdaki gavur leşidir.” sözleri Ordu’dan milletvekili adayı olan Numan Kurtuluş’a ait.
Kurtulmuş, 26 Kasım 2011’de gerçekleşen, HAS Parti’nin Büyük Kongresi’nden önce verdiği bir röportajda,“Başbakan’a halef gösteriliyorsunuz. Aynı tabana sesleniyorsunuz. AK Parti’den size geçişler olabileceği konuşuluyor” sorusuna, “Şahsımla ilgili değil, ama biz siyaseten AK Parti’nin alternatifi olan bir siyasal iktidarı inşa etmeye çalışıyoruz. Evet AK Parti’nin alternatifi biziz. Toplum da böyle görüyor bundan rahatsız değilim” diye yanıt vermişti.
Yani Kurtulmuş, istediği partiye gidebilir. Ama geçmişiyle yüzleşerek ve özeleştiri vererek!
Üç kişiden ikisi AKP’yi eleştiren bir yere giderek saf değiştirdi ama Numan Kurtuluş, eleştirdiği yere giderek saf değiştirdi.
Fark bu…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!