Ordu’daki taşeronlar!
Coşkun Özbucak

Ordu’daki taşeronlar!

Bu içerik 2336 kez okundu.
Reklam

Seçim hatırına taşeronlar yeniden anımsandı! Hükümet, seçim sonrası için ‘umutlar’ dağıtırken, milletvekilleri adayları da kendi cephesinden ‘etkileme’ çabası içindeler
Taşeronluk sistemine karşı çıkmak, kapitalizmin yeni biçimine de karşı çıkmak anlamına geliyor. Ama taşeronluk sistemine eleştiri yapanlar kapitalizme bağlı olanlar olunca inandırıcılıkları kalmıyor. Taşeronluk ‘modern kölelik’ diyenleri dikkate almak gerekiyor.
Taşeronluk sisteminin ilk adresi belediyeler oldu. Bugün taşeronluk sistemine karşı olmanın göstergelerinden biri de belediyelerdeki taşeronluk sistemine yönelik alınan tutumdur. Hangi parti ya da milletvekili adayı bu konuda işçiden yana tavır geliştirdi incelenmeli.
Ordu’da belediyelerde, hastanelerde, üniversitede ve diğer kurumlardaki taşeronların durumundaki olumsuzluk biliniyor. Fazla mesailer, ücret düşüklüğü, işten atılma tehdidi belirleyici dertler. Bu dertlerin giderilmesinin bir yolu tabiî ki demokratik bir iktidardan geçer ama iktidar olmayı beklemeden de yapılacaklar var.
Seçim nedeniyle işçilerin sorunlarıyla ilgilenenler, işçilerin sendikalaşması için bir çaba harcadı mı? Seçim dönemi dışında işçilere bir dertlerinin olup olmadığı soruldu mu? Yani taşeron işçiler, adayların derdi olmuş muydu?
Yakından tanıdığım taşeron işçiler var. Bir ‘Ah!’ çektiklerinde yer, gök inliyor… Çalışma yerlerinde yaşadıkları sorunlar o kadar çok ki, sıkıntıların bir de hediyesi varmış, o da hakaret! Küfür, aşağılama; seç seç al!
Çalışma Bakanı ekrana çıkmış seçimden yararlanmak istiyor. Ama bu seçim tarihi bir özelliğe sahip. ‘Modern köleler’ gelecekleri için bilerek tercih yapacaklar. 13 yıldır büyüyerek devam eden sorunlardan sorumlu olan başta iktidara, sonra milletvekili ve belediye başkanlarına gereken yanıtı verecektir. Taşeron işçilerin başka da seçenekleri yok…
İş güvencesi olmayan taşeronluk sisteminin yok edilmesinin birkaç yolu var. Taşeronlar önce başkasından bekleyen değil; sorunlarının giderilmesinde kendisinin belirleyici olduğunun bilincinde olmaları gerekir…
Ordu’da yıllardır taşeron işçilerin sorunlarıyla ilgilendim. Onlarla iç içe oldum ama bu süre içinde ne hükümetten ne de muhalefetten bir milletvekili ve kendilerini ‘büyük’ gören patilerin il temsilcilerini gördüm. Nedense şimdi herkes ‘taşeron karşıtı’ olmuş; taşeron işçilerle ilgilenmeye başlamışlar!
Sözleşmeleri yenilenmedi diye ODÜ’de çalışan taşeron işçiler 3-4 aydır 400-500TL’ye çalıştırılıyorlar. Haklarını isteyenler işten atılıyor. Buna müdahale eden yok!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!