Havaalanı ve sömürü
Coşkun Özbucak

Havaalanı ve sömürü

Bu içerik 2814 kez okundu.
Reklam

Ordu Giresun Havaalanı bir efsane oldu! Sayılı günler kaldı, uçak inecek; yok olmadı bir süre aksayacak denile denile bugüne geldik. Denizi doldurarak gerçekleşen bir mucize!
Efsaneden söz ederken emekçiler görünmez oluyor. Dev binalar yapılır, köprüler, yollar övünç kaynağı olur ama işçiler önemsizdir. Değerleri yaratanlar var mı yok mu belli değil. Ne zaman işçiler ‘biz de varız’ derler iş değişir.
Ordu Giresun Havaalanı’nda çalışan işçilerin ücretleri verilmediği için işçiler yol kapatma eylemi yapmışlar. İşçi mi dedin… Hem de taşeron işçi… Elin kiri bile olamıyorlar!
Yine bir haber. Taşeron işçi sürgünden sonra işinden olmuş… Nedense Türkiye’de moda oldu artık taşeron işçilerin mağduriyeti. İşçi ölümleri yanında işçilerin maaşlarının ödenmemesi de olağan! Övünç kaynağı olan her şeyi yaratanlar mağdur ve gören duyan yok… Bu da Türkiye gerçeği…
Nükleer Santraller
Rusya ile yapılan anlaşma sonucu Akkuyu’ya nükleer santral için temel atma töreni yapıldı. Sinop yolda…
Dışa bağımlılıktan kurtulacakmışız! Dışa bağımlılık, malları dışarıdan almak demek değildir. İçte üretim yapmakla dışa bağımlılıktan kurtulmuş olunmuyor. Hangi malımız yerli ki, dışa bağımlı olmayalım. Her taraf ya yabancı sermayeli ya da ortaklığıyla kurulmuş işletmelerle dolu. Bankaların bu kadar ‘yabancılaşması’ dışa bağımlılığı daha iyi gösteriyor.
Nükleer Santraller yapılınca enerjide dışa bağımlılık yok olacakmış! İnternette girip nükleer santrali olan ülkelerin ne zaman nükleer enerji yatırımlarını sonlandıracağını görebiliriz. Başkaları sonlandırıyor, biz ‘havada’ kapıyoruz! Başkaları tehlikeyi görür ama biz kahramanlık yapıyoruz!
25 Nisan’da Sinop’ta ‘Nükleere Hayır’ mitingi yapılacak. Seçim süreci de var. Hangi parti bu konuda ne düşünüyor, açıkça dile getirmelidir. Yapılan anlaşmalara son verilecek mi, yoksa ne yapalım anlaşma yapılmış, bozamayız ki mi denecek?
Gazete ve yazarlar
Seçimler nedeniyle Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde hangi partiye destek olunacak değerlendirmelerinde görüş farklılıklarının olduğu tartışılıyor. Öncelikle yazarların ‘hakaret’ içermeyen değerlendirmeleriyle kime destek olacağına karışma hakkım yok. Gazeteler içindeki tartışmalara da…
Gazetelerin genel yayın politikaları ile yazar zaman zaman çelişebilir. Ama bu çelişkiyi başkalarının ‘siyasi araç’ olarak kullanması doğru değil. Çünkü Türkiye’nin Cumhuriyet, Birgün, Evrensel gibi gazetelere gereksinimi var.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!