Partiyi neden kurdun?
Coşkun Özbucak

Partiyi neden kurdun?

Bu içerik 2391 kez okundu.
Reklam

Partiler siyasi yaşamın vazgeçilmez araçlarından biridir. Hem de en önemlilerinden! Yani parti kurmanın bakkal açmakla benzerliği yok. İş olmadığında bakkalı kapatabilirsiniz ama partiyi kapatamazsınız…
Dünyada ülke yönetimlerinde yer almak, egemen olmak için partilerin dışında bir araç bulunamadı. O nedenle parti ile örgütleniliyor!
Partiler içinde krizler olur. Sert tartışmalar yaşanır. İlke ayrılıkları da olur.  Ayrılıp bir parti kurabilirsiniz ama iyi düşünerek… Partilerin giderleri var. Hiç çalışma yapmasanız da ‘demirbaş giderler’ olur. Kira, elektrik, su, telefon gibi. Bunu Türkiye genelinde ele aldığınızda ‘seçime girmek hakkı’ olan bir partiyi yaşatmak hiç de kolay değil. Bir partiden ayrılıp başka bir parti kuran bu konuda bilgisiz olamaz!
Son günlerde parti kurmak moda oldu! Bir de Genel Başkanların kurdukları partisinden istifalarına tanık olduk. AKP’den ayrılan iki milletvekili kendi patisini kurdu. Önce İdris Bal, şimdi de İdris Naim Şahin kurduğu partiden istifa etti. Ne umuyorlardı da olmadı, istifa ettiler?
Kişisel hırs ve hayalle parti kurulmaz. Siyaset ciddi ve sorumluk gerektiren bir uğraş olduğu için kişisel hırs işin içine girdiğinde kirlenme gecikmez!
Bir partinin yaşayabilmesi için ideolojisi ve programı olmalıdır. Bir araya gelenler birbirine akraba ya da arkadaş olduğu için değil, idealleri için bir araya gelmeli ki, o parti yaşayabilsin. Kimi partiler açılmasıyla kapanması bir oluyor. Kimileri iktidardan düşünce yok oluyorlar. Kimileri de yıllarca ‘küçük’ kalmasına karşın yaşamaya devam ediyor. Böyle bir farklılığın nedenlerini görmek zor değil.
İdris Naim Şahin, ittifakla yeniden milletvekili olamayacağını anlayınca ‘siyasete veda’ etti. Bundan sonra hangi partiye giderse o parti yok olur. İdris Naim Şahin siyasi olarak kendini bitirdi.
Nereden nereye? Bir zamanlar etrafında ‘ordu’ dolaşırdı, şimdi yalnızları oynuyor! Siyaset, kaprislere, kişisel hırslara, başkalarının desteğiyle ‘büyük’ olmaya izin vermiyor.  Düştün mü kötü düşersin… Belki selam verecek ya da alacak bir kişiyi bile bulamazsın!
Parti kurmak, çocukların evcilik oyununa benzemez. Ben oynamıyorum, deme hakkın yok! Dersen yok olursun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!