Çiseli Şelalesi’nin ipi çekildi!
Coşkun Özbucak

Çiseli Şelalesi’nin ipi çekildi!

Bu içerik 1066 kez okundu.
Reklam

Çiseli Şelalesi turizm konu edildiğinde, Ordu’nun tanıtımı yapıldığında akla ilk gelen yer oluyor. Milli Piyango biletinde yer aldı. Vali Balkanlıoğlu buraya yaptığı ziyarette koruma altına alınması gereken bir yer olarak niteledi. Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu da burası konusunda çalışmalar yaptı ve yapmaya da devam ediyor.
Karaoluk ve Çiseli Şelalesi arasına HES yapılıyor! Bakıldığında şelaleleri dert edinen yalnızca ekoloji-çevre mücadelesi verenler. Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri buranın koruma altına alınması için Samsun Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğüne dilekçe verdi. Dilekçe işleme konuldu ve bir yıl sürecek olan inceleme süreci başlatıldı. Bu arada HES projesi için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı da veridi. Oysa platform bunu bildiği için dilekçe vermişti.
Bu gerçek nedeniyle yine Ordu Valiliğine dilekçe verildi, HES çalışması durdurulsun, bir yıllık inceleme beklenilsin diye! Ancak dilekçeye verilen yanıt ilginç: HES, Çiseli Şelalesi’ne olumsuz etki yapmayacakmış!
HES için su tutulmaya başlandığında şelale ‘tatile çıkacak’… Kuruyacak. Özellikle de suyun az olduğu yaz aylarında su tutulacak. Şelale yaz aylarında gezileceğine göre HES şelaleye nasıl oluyor da ‘zarar vermiyor’ anlaşılır değil.
Resmi makamların bu tür açıklamalarını, değerlendirmelerini çok duyduk. HES’ler neredeyle her derde deva olacak. Hiç zararı yok, yararı ise saymakla bitmiyor yetkili, etki makamlara göre… Sonuçta Çiseli Şelalesi’nin ipi çekildi desek yanlış olmaz!

Rektör kim olacak?
Ordu Üniversitesi’nde rektör seçimi yapıldı. Seçim sonucu Tarık Yarılgaç, Turan Karadeniz, Ali Ayyıldız, Tayfun Aşkın, Yavuz Ünal, İsmail Doğan biçiminde sıralama gerçekleşti.
Rektörlük seçimlerinin sonuçlarının önemli olmadığını diğer üniversitelerdeki seçimlerden ve atamalardan biliyoruz. Çok oy almak atanmaya yetmiyor! Aslında yapılan seçim değil, bir komedi…
YÖK nasıl bir sıralama yapacak; Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın takdiri ne olacak göreceğiz! Adaylar hakkında yorum yapmayacağım. Eğer üniversiteler bilim yuvasıysa bırakın tercihlerine saygı gösterin.
Rektörlük seçimi hakkında daha önce de yazmıştım. Bakalım en çok oy atanmadığında az oy alanlar ne yapacak? Seçim öncesi bir protokolün yapılmasını önermiştim. En çok oy alan atanmazsa diğer adaylar görev kabul etmemeli diye… Anlayış, rektör olalım da seçimle mi olacak, atamayla mı önemli değil biçiminde olunca adaylar, seçenlerden çok atayanlara yanaşıyor!
Seçilen seçildi de bakalım kim atanacak…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!