Seçim bildirgeleri
Coşkun Özbucak

Seçim bildirgeleri

Bu içerik 2732 kez okundu.
Reklam

Seçime yaklaştıkça artan heyecan seçmene de geçmesi için seçim bildirgelerinin önemi büyük.  Kim, Türkiye’nin geleceği için nasıl çözümler öneriyor? Seçmen buna göre tercih yapacak…
Ordu Hayat gazetesinde Tek Gıda İş Ordu Şube Başkanı Ali Öner’in sitemi vardı. Bildirgelerde ‘işçinin olmadığını’ vurguluyordu. Tüm partiler bu açıklama yapıldığında bildirgelerini kamuoyuyla paylaşmamıştı. Ancak açıklayanlar belli ki, Öner’i memnun etmemiş. Her kurum ve kişi, kendini ilgilendiren bölümler var mı yok mu diye bildirgeleri iyi incelemeli ve Başkan Ali Öner gibi eleştirilerini de yapmalıdır.
Bildirgeler iyi incelenmeli. İşçi lehine diye açıklanan projelerin işçilerin aleyhine olduğu gerçeğiyle çok karşılaştık. Üretici için güzel uygulamalar olacak denip fındık üreticilerinin neler yaşadığını görüyoruz.
Bildirgeler, geleceğimizin ip uçlarını veriyor. Kıdem tazminatı hakkında söylenen süslü sözlerin arkasında kıdem tazminatının kaldırılmasın olduğunu herkes anladı. İşten atmalar o kadar kolaylaştı ki, bırakın tazminat almayı, içerde alacaklı olarak işten atılanlar oluyor!
Taşeronluk sistemi ne olacak? Seçim bildirgelerinin hangisinde kaldırılacağı konusunda söz veriş var? Sendika hakkı ana sütü gibi helal diyen kim olacak? Sendikasız işyeri olmayacak diyen var mı? Say sayabildiğin kadar…
Seçim bildirgelerinde ekonomi yanında demokrasi için neler söyleniyor? Farklılıklar yok mu sayılacak yoksa herkes farklılıklarıyla bir arada yaşabilme mutluluğunu yakalayabilecek mi?
Tüm partilerin seçim bildirgelerinde ‘güzel ‘ projeler bulunuyor. Böyle olması doğal. Tümüyle halkın çıkarlarıyla çelişen bildirge yazmazlar zaten. Ancak bildirgenin bütününe ve sorunlara yaklaşımına bakmak gerekiyor.
Demokrasi bakımından iktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Başkanlık sistemini’ temel politika olarak görüyor. Başkanlık sistemin içeriği ve nasıl olacağı tartışılmadan halktan onay istemek bile niyetleri gösteriyor.
Bildirgelerdeki olumlu ve olumsuzluklar karşı karşıya getirilerek seçmen olarak karar vereceğiz. Bu nedenle de olumsuzluğun önüne geçmek nasıl sağlanacaksa o yöndeki tercih önem kazanıyor.
Başkanlık sistemine karşı olanlar bakımından değerlendirildiğinde AKP’nin umduğunu bulamaması gerekir. Bu konuda anahtar parti HDP. HDP anti demokratik yüzde 10 barajını aştığında AKP’nin başkanlık sistemi hayali bitecek.
Seçime az zaman kaldı ama Türkiye için 24 saat bile uzun bir süreç. Bir günde Türkiye’nin gündemi altüst olabiliyor.
Demokratik ortamda, seçim ve sandık güvencesinin sağlandığı bir seçim sürecini tamamlamak dileğiyle…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!