Nükleer seçeneği!
Coşkun Özbucak

Nükleer seçeneği!

Bu içerik 2010 kez okundu.
Reklam

Yarın Sinop’ta ‘’Nükleer Santrale Hayır’ yürüyüşü gerçekleştirilecek. Bazı durumlar vardır ki, iyi araştırarak karar verilmeli. Bilmeden, körü körüne taraf olmak geleceğimize zarar veriyor.
Bu konuda nükleer enerji de bu kapsamda. Hükümet elinde bulunan olanaklar nedeniyle kamuoyunu yönlendirme konusunda etkili oluyor. Örneğin Türkiye genelinde (Ordu’da da var) reklam panolarını kaplayan nükleer santral ilanlarına verilen para başka kuruluşlarda yok. Televizyon ve gazetelerde verilen reklamlar da öyle. Nükleer santrallerin zararlı olduğunu söyleyen insanları ve benim gibilerin kamuoyu yaratma konusundaki olanakları ise gazete köşelerinden ileri gidemiyor. Böyle gazeteler de bir elin parmaklarını geçmiyor!
Hükümet nedense ‘lobi’ hayali görüyor! Neye karşı çıkılsa bir başka ‘lobi’ türetiyor. Özellikle de ‘dışa bağımlılık’ üzerinden politika yapmaya çalışıyor. Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulacakmışız! Türkiye dışa (emperyalizme) göbekten bağımlı. Nükleer enerji de bu nedenle uluslararası sermayenin dayatmasıyla yapılıyor. Emperyalist-kapitalist ülkeler nükleere son verme tarihlerini açıklarken bizim başlamamızın bir anlamı da dışa bağımlılık değil mi?
Akkuyu’da temel atıldı. Hükümet inadını sürdürüyor. Yenisi Sinop’ta yapılmak isteniyor. Sinop halkının yıllardır verdiği mücadele geciktirmeyi sağladı. Ama süreç devam ediyor. Yarın ben de Sinop’ta olacağım. Ordu Doğa ve Yaşma Alanlarını Koruma Platformu olarak gidiyoruz. Başka kurum ve kuruluşlar da gidiyor. Sinop’un direnmesine katkı sunmaya çalışacağız.
Nükleer Santraller panolardaki gibi değil. Gülen çocuklar yok nükleer santralde. Ölüm var, yıkım var. Sömürü var, uluslararası sermayenin pazarı olmak var.
Seçim sürecinde nükleer santral sözleşmesi imzalayıp temel atma töreni yapanlar için önemli an geliyor. Bakalım halk bu konuda ne diyecek? Ancak önemli olan, nükleer santrale karşı çıkanların nedenleriyle konuyu halka anlatabilmesidir.
Geleceğimizin en büyük tehdidi engellenmeli…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı