Sahilime dokunma!
Coşkun Özbucak

Sahilime dokunma!

Bu içerik 2777 kez okundu.
Reklam

Kıyı yasası, kıyılardaki yapılaşmanın yıkılması derken yapılaşma da devam ediyor! Ordu Büyükşehir Belediyesi kıyılardaki ‘kaçak’ yerleri ve kıyı yasasını ihlal eden yapıları yıkmaya başlamıştı. Bu yıkımların yeterli olmadığını vurgulayan ‘destek’ yazısı da yazmıştım. (Yıkımlar gelişi güzel, ‘ben yıktım oldu’ anlayışı ile yapılmamalı.)
Ancak kıyılardaki yıkımlar devam ederken yenilerinin yapılmak istenmesi bir çelişki oluşturuyor. Akyazı Mahallesi’nde kıyı düzenlemesinin yapıldığı alanlarda kimi yerler çevrilmiş, işletmeler yapılmaya başlanmış!
Buralar yapılırken ağaçların kesilmesine eleştiri yaparken ‘betonlaşma’ olmaması yönünde yazım da olmuştu. O zamanlar yapılmayan ‘betonlaşma ve özel işletmeler’ şimdi yapılmak isteniyor. Buralar halka açık olarak değerlendirilmelidir. Özellikle yaz sabahları bile boş yer bulma olanağı olmayan buraların işletme alanlarına dönüştürülmesi kabul edilemez.
Kıyıları koruyorum, diyenlerin bu uygulaması çelişkili. Ordu’da ‘paranın’ öne çıkmadığı ve halkın rahatça kullanabileceği yerler çoğaltılması gerekirken halk tarafından ilgi gösterilen yerler birdenbire özel işletmelerin hizmetine sunuluyor.
Belediyecilik, ‘işletme’ mantığıyla uyum halinde olunca kamu çıkarı göz ardı edilebiliyor!
*****
23 Nisan ‘don’u
‘Don’ oldu, olmadı tartışması devam ederken 23 Nisan’da yaşanan ‘yeni kış’ her şeyi altüst etti. Artık ‘don’ oldu, olmadı tartışması yapılmayacak!
Türkiye ekonomisindeki kriz, Ordu’da yaşanan ‘don’ felaketi nedeniyle katlanarak hissedilmişti. Bu yıl ise, Ordu ekonomisinin yüreğine hançer saplanacak… Bu felaketi Ordu halkı kaldırabilir mi? Kesinlikle hayır!
Sorun, seçimin gürültüsüne gitmesin. Seçim nedeniyle daha fazla gün ışığına çıkarılmalı, gelecek için çözüm projeleri tartışılmalıdır. Yeni bir ‘don’u Ordu kaldıramaz.
İşsizliğin yükseldiği ilimizde ‘don’ yeni işsizler yaratacak. Köyden göç etmek zorunda kalanlar da işsizler ordusuna katılacaklar ve geçici işlerle günlerini kurtarma çalışacaklar.
Fındık olmadığında yalnızca üretici değil,  ‘herkes’ zarar görecek. Umarım, ‘don’ korkulduğu gibi olmaz! Toprakla uğraşan bir avuç insan da yollara düşmesin…
Böyle zor bir dönemde ‘kendisini kurtarmaya’ çalışanlar olacak ancak bilinmeli ki, ‘benciller’ çok olursa gemi batar. Kurtulma planı hepimizi kapsarsa anlamlı olur.
Göreceğiz ama temennimiz, yeni dönemin sıkıntı yaşanmadan atlatılması…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!