Yarın 1 Mayıs…
Coşkun Özbucak

Yarın 1 Mayıs…

Bu içerik 1156 kez okundu.
Reklam

1 Mayıs adı üzerinde işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü… İşçiler ve emekçiler yaşadıkları sorunları dile getirmek, yarınla ilgili istemlerini haykırmak için 1 Mayıs alanların dolduruyor.
Ordu’da yarın iki 1 Mayıs yapılacak. Herkes kendince ‘doğruları’ söylüyor. Birlikte olmanın şartları ‘zorlandı’ ama olmadı. İki 1 Mayıs’ın olmasını kimse doğru bulmuyor. İki 1 Mayıs’ın örgütleyicileri de doğru bulmuyorlar. Tartışmaların içinde yer aldım. Bugünden sonra ‘neden-sonuç’ ilişkilerini tartışmanın anlamı yok. Ancak 1 Mayıs sonrası tartışılmasında yarar var…
İki 1 Mayıs’ın olması ‘katılmama’ gerekçesi olamaz. Taleplerle alana çıkmaksa hesabımız, birinden biri tercih edilir ve alana çıkılır. Ben iki 1 Mayıs’a da katılacağım. Benim gibi düşünenler vardır mutlaka. Bir 1 Mayıs’ı kamu emekçileri yapıyor ve ben de bir kamu emekçisi emeklisiyim. Diğerini TÜRK İŞ yapıyor. Yani işler de bu alanda olacak. 1 Mayıs’a adını veren işçilerse işçilerin yanında olmak da bir görev. Biraz daha fazla yorulacağım ama birlik, mücadele ve dayanışma gününde işçi ve emekçilerle birlikte haykırmak zorundayım.
Belirttiğim gibi, iki 1Mayıs ‘kaçamak’ yapmanın gerekçesi olamaz. Kimin ne derdi varsa bu alanlarda ifade etmeli ve sorunları olanlar birleşerek güç yaratmalılar. Birlikte olmak, güç verir, umutları canlı tutar. İşsizliğin, yoksulluğun arttığı, baskı ve şiddetin belirleyici olduğu günümüzde kenarda durmanın anlamı yok. Kenarda duranların sayısı yükseldikçe yönetenlerin işi kolaylaşıyor!
1 Mayıs tüm işçi ve emekçilerin günüdür. 1 Mayıs için işçi ve emekçileri ‘sağcı-solcu’ diye ayıramayız. Bir işyerinde işçi ya da kamu emekçisi olarak çalışan her insan 1 Mayıs’ta taleplerini haykırabilmelidir.
İşçi ve emekçilerin sorunlarına sahip çıkanlar ‘solcu’ olarak bilindiği için 1Mayıs da ‘solcu’ bayramı olarak nitelendiriliyor. Bu, 1 Mayıs’ın tarihi özelliğiyle çelişmektedir. Çünkü 1 Mayıs tüm işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günüdür.
1 Mayıs’ta sorunlar, talepler dillendirilecek ama gelecekle ilgili planlı mücadelenin de göstergesi ortaya çıkacaktır.
Küsmeden, kızmadan, ötekileştirmeden, işçi ve emekçilerin güçlerinin birleştirilmesi için sorumlulukları olanlar 1 Mayıs’ın güçlü olması için çaba harcayacaktır. Olması gereken de budur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ