Gürgentepe ve çöp
Coşkun Özbucak

Gürgentepe ve çöp

Bu içerik 1629 kez okundu.
Reklam

Ordu’nun en önemli sorunu çöp iken nedense gündemden düşmüş gibi. Durugöl’ün çöplüğü hala devam ediyor…
Büyükşehir Belediyesi çöp konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte planlama yapıyor. Çöp alanı için yerler belirlediler. Bu yerlerden biri de Gürgentepe. Gürgentepe ile Işıktepe arasında çanak biçiminde olan yer, çöp arıtma-depolama alanı olarak belirlenmiş ama yöre insanları ‘HAYIR’ haykırışını sürdürüyor.
Cumartesi günü tepkilerini dile getiren Gürgentepeliler, İstanbul’dan gelen Gürgentepelilerle birlikte fidan dikimi gerçekleştirerek alana sahip çıktılar. Yöreyi iyi bildiğim için bu konuda daha önce de yazmıştım. Cumartesi günü yapılan fidan dikimi eylemine de katıldım. İnsanlar tepkili idi. Gözler yalan söylemez denir ya, Gürgentepelilerin gözlerine bakan ne demek istediklerini, ne istediklerini çok iyi anlar… Gürgentepe bu alana çöp tesisinin kurulmasını istemiyor.
Gürgentepe’de geçim sağlayan tek kaynak fındık. Bunun dışında arıcılık yapanlar var. Diğer gelir getirici işler önemli değil. Zaten zor ayakta duruyorlar. Aslında bu alanda eylemde yapılan fidan dikimi ile ceviz ormanı yaratılabilir ve göçün durdurulmasına katkı sağlanabilir.  Hayvancılık için de önemli bir alan. Ayrıca Gürgentepe’nin mahalleleri (köyleri) için su kaynağı özelliği taşıyor burası. Kışın yağan karlar ve yağmurlar kaynak sularını oluşturuyor. Eğer çöp alanı oluşturulursa kar ve yağmur sularının toprağa işlemesi sonlanacak ve bu da susuzluğa neden olacak. Ama suyu başka yerden (HES’lerden) alarak yurttaşlar müşteri haline getirilmek isteniyorsa iş değişir!
Gürgentepe halkı bir kez daha ‘Çöp alanı olmak istemiyoruz!’ diye kararlarını açıkladılar. Şimdi halk ister istesin, ister istemesin, biz yaparız deniyorsa bu açıkça söylensin.
Seçim aşamasında bunların tartışılması Gürgentepelilerin tavrını da belirleyecek. Çöp alanı olmasını savunanlar ve savunmayanlar ayrımı yaşanacak. Halk tercihini buna göre yapacak.
Ancak seçim sürecinde ‘Gürgentepe çöp alanı olamaz’ diyenlerin hangisinin samimi olduğunu da iyi görmek gerekiyor.
Gürgentepe’nin oylarının rengini ‘çöp alanı tartışmaları’ belirleyecek gibi gözüküyor. 8 Haziran sabahı Gürgentepe için yönelim belli olacak.
Hükümet değişmezse mücadele biraz daha güçlenerek devam edecek, hükümet değişirse Gürgentepe’nin çöpten kurtulması kolaylaşacak…
Seçim bir dönüm noktası olacak…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!