Fındık fiyatını kim belirliyor?
Coşkun Özbucak

Fındık fiyatını kim belirliyor?

Bu içerik 2810 kez okundu.
Reklam

Giresun’da Fındık Lisanslı Deposu ve Sport Borsası’nın temel atma töreni yapılmış. Kısa adı Fındık Borsası. Temel atma töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, fındık fiyatını artık Giresun belirleyecek, diyerek müjde vermiş!
Halk arasında fındık fiyatını Hamburg Borsası belirliyor diye söylenirdi. Müjde! Artık fındık fiyatını belirleme ‘yerli malı’ oldu! Canikli’nin açıklamasının bir inandırıcılığı yok. Çünkü fındık fiyatı serbest piyasa kuralına göre belirleniyorsa bunu belirleyen ister Hamburg olsun, ister Türkiye, üretici için değişen bir şey yok.
Fındık fiyatının belirlenmesinde üretici lehine yani maliyet ve geçim standardı üzerinden hesap yapılmadıkça fiyatın kim tarafından ve nerede belirlendiğinin önemi yok. İsterse fiyat Hamburg’ta belirlensin, önemli olan üreticinin mağdur edilmemesi! (Fiyatın Hamburg’ta belirlenmesini savunmuyorum)
Çözüm halkçı tarım politikalarının uygulanmasında…
****
Perşembe Belediye Başkanı ve Protokol!
Perşembe Belediye Meydanı’nın açılış törenine ait internette ve gazete sayfalarında iki fotoğraf yer aldı. Protokolde AKP’nin Ordu milletvekili adayları var ama Perşembe Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar da protokol dışında bir sandalyede oturuyor. Hiç de hoş bir görüntü değil. Bu ‘ayıp’ yine kurdele keserken de yaşanıyor. Perşembe Belediye Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz arasında milletveki adayları Oktay Çanak ile Nilgün Tomakin yer almış!
Etkinlik kapsamında düşünüldüğünde kenara atılmış, önem sırasına göre protokolde yer bulamamış görüntüsü oluşmuş. Oysa Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın yanı Perşembe Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar’a ait olmalıydı. Ama milletvekili aday adayları daha belirleyici olmuş! Acaba buraya diğer partilerin adayları da gelseydi yer bulabilecekler miydi?
Kişiler değil, makamlar önemlidir. Kişiler ezilirken makamlar da eziliyor…
******
İş olanağı!
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gölköy’de bir tekstil atölyesini açarken yeni iş sahası olarak sevindirici haber veriyor! Ancak tekstil atölyelerinde sigortasız ve asgari ücret altında çalışanların olduğunu bilmiyor mu? Tekstil atölyeleri emek sömürüsünün en fazla yaşandığı yerler.
İşsizlik ve yoksulluk işçileri karın tokluğuna çalışmak zorunda bırakıyor ama yöneticiler bu zulmü görmüyor, duymuyor!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı