Yalnızlık ve yoksulluk
Coşkun Özbucak

Yalnızlık ve yoksulluk

Bu içerik 2855 kez okundu.
Reklam

Gazete ve televizyonlarda yoksulluk, sahipsizlik haberleri eksik olmuyor. Gazete ve televizyonların gerçekleri gün ışığına çıkarmaları önemli. Ancak biliyoruz ki, gazete ve televizyona yansımayanlar çok fazla.
Zaman zaman Kaymakamlıkların girişimlerini okuyoruz, izliyoruz. Yetkililerin ‘mağdurlara’ el uzatmaları sevindirici. Toplumsal duyarlılık için de önemli örnekler oluşturuyorlar. Yeterli mi? Yalnızlık ve yoksulluk toplumsal bir yara haline gelmiş.
Devletin ‘şefkatli kolları’ gazete ve televizyonlara çıkabilen yalnızları ve yoksulları sarıyor. Binlercesi gözlerden uzak, kendi yalnızlıklarıyla, yoksulluklarıyla yaşıyorlar.
‘Sosyal devlet’ Anayasa’nın ‘maddelerinde’ yer alıyor ama yaşamın gerçekliğinde arayasın da bulasın! Uygulamada sosyal devlet çoktan yok olmuş. Hem İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde hem de Anayasa’da devlet, insanların iş, barınma, sağlık ve eğitim alanındaki sorunlarını çözmek zorunda. Devlet, yurttaşa ‘çalış da kazan’ diyemez. İş olanağını ve insanca yaşayabileceği ücreti almasını sağlayacak ki, insanlar gereksinimlerini karşılayabilsin. Yoksa ‘sosyal devlet’ olarak, gazete ve televizyona çıkabilenlere sahip çıkmaya devam eder.
Mahallelerde ‘sessiz’ insanlar var. Aç ve açık… Kişilerin yardımlarıyla yaşamlarını sürdürmeleri kısıtlı. Yani taşıma suyla değirmen dönmüyor. Bir gün, bir hafta mahallenin insanları sıcak çorba götürebilir. Ama ne kadar devam eder? Sağlık ve en önemlisi de yalnızlık! Yoksulun ‘komşusu da’ olmuyor!
Yaşlılıktan ya da yoksulluktan kaynaklanan yalnızlığı giderecek olan ‘devlet’ olmalıdır. Devletin yaptırım gücü her derdi çözer. Ancak, devlet kutsallaştırılmadığında… Öyle bir anlayışı egemen hale getirdiler ki, yurttaşlar devlet için var gibi…
Artık gazete ve televizyonlardaki haberlerden öğrenilenle yetinilmemelidir. Muhtarların belirlediği (belirleyebileceği) gereksinimi olanlar ‘devlet güvencesine’ alınmalıdır.
Yurttaşın üzerinde gözüken bir dönümlük arazi, (çoğu da hisseli) yoksulun ve yalnızın destek almasına engel olabilmektedir. Böyle bir ‘ölçü’ yoksullara ve yalnızlara ulaşmayı da engelliyor.
Sosyal devlet, kağıt üzerinde kaldığı sürece yoksul ve yalnızlar sürekli sıkıntı içinde boğuşur durur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!