Fikri… Halit… Deniz…
Coşkun Özbucak

Fikri… Halit… Deniz…

Bu içerik 2700 kez okundu.
Reklam

5 Mayıs Fikri Sönmez ve Halit Çelenk’in, 6 Mayıs da Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın ölüm yıldönümü. Ölüm, doğal bir olay. Ancak hak ve özgürlükler kapsamında yaşanan ölümler doğallığa sığmıyor.
1979 yılında halkın örgütlü gücü yeni ekolün simgesi olan Fikri Sönmez’i belediye başkanı yapar. Sisteme ağır gelir ve yok edilmesi için yapılmayan kalmaz. Nokta Operasyonu bunlardan biri. Yetmedi 12 Eylül 1980 darbesi ile tüm örgütlülükler yok edilirken Fatsa’da infazlar başladı. Halkın seçtiği başkan, işkencelere maruz kaldı. Cezaevinde kaldı. Koşulların hasta ettiği Fikri Sönmez 5 Mayıs’ta öldü.
Halit Çelenk, Denizlerin avukatı, ağabeyi… Bir örnek yaşam da Halit Çelenk’te. Karşılık beklemeden davadan davaya koşuyor, devrimci gençleri savunuyor. 5 Mayıs’ta vefat etti, 6 Mayıs’ta ‘çocuklarının’ yanında toprağa verildi.
68 gençliğinin en dinamik ve kararlı olanlarından Üç Fidan 6 Mayıs’ta darağacında can verdi. Üniversitelerin demokratikleşmesi mücadelesinden işçilerin, köylülerin mücadelesine, oradan ülkenin bağımsızlığı ve sosyalizm mücadelesi devam etti. Bir avuç gencin halkla bütünleşmesini gören sistem 12 Mart darbesiyle yeni süreci başlattı. Gençlerin mücadelesi idam sehpasında da devam etti.
Ölüm, kabul edilemez. Hele gençlerin ölümleri. Yaşamın baharında ve hayallerini gerçekleştiremeden ölmek… Mücadelenin seyri kimi zaman böyle sonuçlanıyor. Gençlere örnek olabilmek de önemli. Fikri, Halit ve Denizler bugün önemli örneklerdir. Halka inanmanın, insanlara güvenmenin ve dayanışmanın adları oldular.
Aslında bugün yaşanan ‘çıkarcılık’ anlayışı ile karşıtlık oluşturuyor Fikri, Halit ve Denizler. Kimi yazılarda farklı örgütlerin önderleri, kadrolarının birbiriyle ilişkilerini okuduğumuzda dayanışmayı çok iyi görebiliyoruz. Farklı örgütten olmamalarına karşın dostlukları ve paylaşımları sürekliliğin koruyor. Bu nedenle Fikri, Halit ve Denizler denildiğinde dayanışma akla geliyor.
Yaşamın her alanına yönelik saldırıların arttığı günümüzde mağdurların farklılıkları ayrışmaya neden olmamalı. Geçmiş bu tür birliğin ve dayanışmanın örnekleriyle dolu. Yeniden neden başarılmasın?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor