Seçim atmosferi!
Coşkun Özbucak

Seçim atmosferi!

Bu içerik 809 kez okundu.
Reklam

7 Haziran yaklaştıkça, partilerin başarı seviyeleri yavaş yavaş ortaya çıktıkça kılıçlar yetmez oldu!
Seçim rekabeti olağan. Önemli olan 8 Haziran’da toplumsal kopuşun yaşanmamasıdır. İnsanların ‘düşmanlaştırılması’ kimsenin işine yaramaz. Ancak 13 yıldır iktidar olan gücün ‘güçsüzlüğü’ netleşmeye başlayınca kullanılan dil projelerden çok ‘hakaretlere- suçlamalara’ yönelik oluyor.
Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘seçim meydanına’ çıkması ve elinde Kuran bulundurması kabul edilemez. Kendisini ‘inanç ölçümü’ yetkisinde görerek ‘suç-günah’ işliyor. Liderlerin inanç seviyelerinin ne kadar olduğuna karar veriyor! Dini siyasetin aracı olarak kullandığı için aslında dine zarar veriyor!
İnançlar arasında ayrımcılık, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre de yanlıştır. Hak ihlaline girer.
Ya da bir liderin söylemediğini söylemiş gibi konuşmak da aslında siyasi olarak yaşanan sıkıntıyı kanıtlamakta. Seçimde kendini rahat hisseden, hedefine ulaşmada sorun görmeyenler başkalarına yönelik ‘karalama’ yapacağına kendi projesini anlatır. Ama söylenecek bir şeyi kalmayanlar ‘suçlama ve karalama’ huyundan vaz geçmez.
Bu seçim tartışmalarında kamuoyunun beğenisini kazanan HDP Eş Başkanı Demirtaş oldu. Seçim meydanlarındaki konuşmalar yanda hangi programa çıktıysa soru yönelten gazeteciler de ikna olduklarını gizleyemiyorlar. Sorulara verdiği yanıtlarda samimi olduğunu herkese gösterdi. Sokakta kimle konuşulursa konuşulsun Demirtaş’tan memnun olmayan yok.
Demirtaş aslında, kullandığı dille, projelerini anlatma yöntemi ile bir farklılık yarattı. Kızmıyor, bağırmıyor, düşmanlaştırmıyor. ‘Suçlamalara’ bile kızmadan, bağırmadan yanıt veriyor. Yani konuşmalarında, ses tonunda şiddet yok. Ama diğer liderler, kızıyor, bağırıyor… Ellerine geçirseler neredeyse tokat da atabilecekler. Kiminle görüşsem hemen hemen bunları söylüyor.
Seçim, ülkenin, halkın çıkarına mı yoksa bir azınlığın çıkarına mı hizmet edecek? Bu konuda karar vermek gerekiyor. 13 yıldır süren bir ekonomik, siyasi yaşam var. Bu süreç yarının da nasıl olacağının işaretini veriyor. Ne yapmalı? Nasıl tutum almalıyız? Hakaretlere varan tartışmaları nasıl yorumlayacağız? Bu sorulara verilecek yanıt, yarınımızı belirleyecek.
Kişisel çıkar için zaten anti demokratik olan seçim yarışını içinden çıkılmaz hale getirmek isteyenlere pirim vermemek gerekiyor. Bağırarak, kızarak ‘oy toplamak’ mahkum edilmeli.

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
YENİ ORDUSPOR EVİNE DÖNÜYOR
"İYİ BİR EKİBİMİZ VAR"