“Asmayalım da besleyelim mi?”
Coşkun Özbucak

“Asmayalım da besleyelim mi?”

Bu içerik 1028 kez okundu.
Reklam

12 Eylül 1980, Türkiye tarihinin en karanlık günlerinin başlangıcı. Askere yönetime el koyduruldu. Bu ülke çok darbe gördü ama 12 Eylül Darbesi başka… Faşizmin en azgın saldırısının tarihi… Tutuklamalar, infazlar, işkenceler, idamlar ve tüm demokratik alanların yok edilmesi…

Faşist darbenin görünen yüzü Kenan Evren’di. Uzun süren yatalaklıktan ‘kurtuldu’. Kurtuldu diyorum, çünkü halkın yargılaması gerçekleşmedi… Burada 12 Eylül Darbecilerinin yargılanacağı ile ilgili Anayasa oylaması sürecine değinmeyeceğim. O bir komediye döndü.

Diktatörlüğün görünür temsilcisi Kenan Evren öldü. Bakalım ‘Devlet töreni’ yapacaklar mı? Şu an yönetenler de dudaklarının ucuyla eleştiriyordu. Kimin samimi olduğu cenaze töreninde belli olacak! Arkasından ’hakkını helal’ eden kimler olacak?

Milyonların ahtı var üzerinde… Milyonların elleri Evren’in yakasında… Kenan Evren’le boy boy fotoğraf çektirenler ‘o zamanlar zorunluluk’ diyorlardı. Şimdi tabutunun arkasında olacaklar mı?

Hukuk ayaklar altındaydı bugünkü gibi! ‘Asmayalım da besleyelim mi?’ , ‘Bir sağdan bir soldan astık’ sözlerinin sahibi olan Kenan Evren öldü de kurtuldu.

Belki bugünün gençleri yaşananları ‘hayal’ bile edemeyecekler. Ama 1980 yılını yaşayanlar biliyor ki, yaşatılanlar unutulmaz… 12 Eylül öncesi Fatsa’da yapılan Nokta Operasyonu ile birlikte ele alındığında işler daha iyi ortaya çıkar. Demirel, Çorum, Maraş katliamları gerçekleşir ve ünlü sözünü kullanır. “Çorum’u, Maraş’ı bırakın, Fatsa’ya bakın!” Bu vurgu 12 Eylül Darbesinin yalnızca Kenan Evren’ e ait olmadığın da gösteriyor. Kenan Evren, görünen yüzdü, ya arkadaki yaptıranlar…

Facebookta, twiterda yazılanlar geçmiş öfkeyi iyi yansıtıyor. Telefonlar susmuyor, herkes birbirini arıyor Kenan Evren öldü diye.

Cumartesi Anneleri hala 12 Eylül Darbesi sürecinde kaybedilen çocuklarını arıyor. 12 Eylül deyinde işkence, yargısız infaz ve idamlar akla geliyor. Özellikle de Erdal Eren. 17 Yaşında hukuk ayaklar altına alınarak, deliller bile yokken yaşı büyütülerek idam edildi.

Kenan Evren’e rahat uyu diyen olmayacak. Bakalım cenazesinin arkasında kimler yürüyecek?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!