Yasallık ve etik değer
Coşkun Özbucak

Yasallık ve etik değer

Bu içerik 2420 kez okundu.
Reklam

İnsanların çeşitli çalışma alanları olur. Özgürlükleri de vardır, istedikleri yere aday da olabilirler. Özellikle de bir yere seçilmek için ortaya çıkıyorsa yasal sorumluluklar yanında etik kurallara da dikkat etmesi gerekiyor.
Ordu Tabipler Birliği Başkanı Enginyurt, AKP’den milletvekili aday adayı oldu. Bu aday adaylık döneminde OTB Başkanlığı’ndan istifa ettiğini biliyorduk. Aday adaylığı adaylığa dönüşmedi ve Ordu Tabipler Birliği’nin bir basın açıklaması okudum gazetelerde. Başkan olarak yine Sayın Enginyurt’un adı geçiyordu.
Seçim kurallarına göre adaylar bulundukları kurum ya da kuruluşlardaki görevlerinden istifa etmesi gerekir. Birlik yeni genel kurul da yapmadı. Nasıl oldu da Sayın Enginyurt yeniden Başkanlığı sürdürebiliyor?
Belki TTB’de bir ayrıcalık vardır, bilmiyorum. Ama ben şaşırdım. Şaşkınlığımı da dile getirmek istedim!
*****
Müjde, fındık fiyatı yükseldi!
Fındık fiyatı yükselmiş! 20 TL’ye fırlamış. Haberlere bakıldığında ‘müjde’ olarak veriliyor. Kimde fındık kaldı ki, artan fiyat üreticiye ve piyasaya yarasın?
Bu yıl nasıl olacak? İhracatçılar yurtdışı pazarlamasını kaç liradan başlattı, bilemiyoruz! Depolarda ne kadar fındık var, bunlar da önemli. En belirleyici olan da piyasanın belirlenme biçimi!
Fındıklar toplanıp kurutulacak. Fiyat tartışmaları sürerken kimi bırakacak yer bulamadığı için, kimi, işçi paralarını ödeyebilmek adına pazara fındık indirmek zorunda kalacak. İhracatçı ve tüccar ilk inen fındıkların zorunluluktan olduğunu bildiği için fiyat konusunda ‘cimri’ davranacak. İhracatçının belirlediği başlangıç fiyatı ‘ana fiyat’ oluyor ve bir aşağı, iki yukarı değişik fiyatlar piyasada duyulmaya başlanıyor. Ama fiyat, üreticiyi düşünerek belirlenmiyor.
*****
Küçük işler!
Bir grup insan ‘küçük işlerle’ uğraşıyor! Akyazı sahilinin betonlaşması ile Öğretmenevi yanındaki arazinin imara açılması ile ilgili sesler yükseliyor. Ben de bu ‘küçük işler’ hakkında yazdım.
Bu kararlar alınırken ses çıkarmayanlara ne demeli bilmiyorum ama ‘küçük işler’ için çırpınan insanların sesini de duyan pek yok. Seçim zamanı belki duyan olur sandım, yanılmışım. Yalnızca Emek Partisi’nin bir açıklamasını okudum.
Sanırım seçim nedeniyle partiler ‘küçük işleri’ önemsemiyorlar, onlar ülkeyi kurtarmaya çalışıyorlar! Yalnız pirince giderken evdeki bulgurdan da olmasınlar…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!