Yollar…
Coşkun Özbucak

Yollar…

Bu içerik 2663 kez okundu.
Reklam

Ordu’da gitmediğim ilçe, belde yok. Köylerin de büyük çoğunluğuna gittim. Özellikle 1990’lı yıllarda başlayan sendikal mücadele süreci ile ayak basmadığım yer kalmadı! O zamandan bu yana yolların serüvenini biliyorum.

Bazen çamur yollardan, bazen asfalt yollardan gittim geldim. Ama yol sorunu hep oldu. Üç gün önce yine yollardaydım. Birkaç yere gittim ama 1980 yılından bu yana çok iyi bildiğim Gürgentepe- Direkli, Direkli- Fatsa Aybastı yoluna çıkış, Direkli- Ahmetli ve Ahmetli- Gölköy, Direkli – Kabataş’ın Belen Mahalleleri arasının yolunda önemli bir ilerleme göremedim.

Güregentepe – Işıktepe yolundan Okçabel, Tepeköy ve Direkli yoluna girdiğimizde şaşkınlığımı gizleyemedim. 1980 yılındaki yol aynı biçimde idi. Toprak yol hala aynı! Okçabel toprak, Tepeköy toprak, Direkli merkeze kadar da toprak yol var. Direkli merkezden Ahmetli yolu da toprak. İki araba arka arkaya gidemiyor. Arkadaki araç toz toprak içinde kalıyor.

Gölköy – Fatsa yolu olarak bilinen ve Ahmetli- Direkli’den geçen yol, anayol başta olmak koşuluyla tüm yollar anayol olarak gözüküyor. Ama çocuğundan mahrum bırakılmış bir ana gibi kalmış yol! Kimse yollarından memnun değil.

Yolları böyle görünce 1983 yılında Direkli’de öğretmenlerin de katılım ile dereden taş toplayarak yol yapımı çalışmamız aklıma geldi. Köylüyle birlikte yolu geçilebilir hale getirmiştik!

1980 yılından bu yana kaç hükümet geldi geçti ama sorun hala yaşanıyor. Önceki yazımda da Ünye-Fatsa tarafındaki yollardan söz etmiştim. Ordu Büyükşehir Belediyesi (Önceleri Özel İdare yetkisindeydi) yol projesinden söz ediyor! Buralar planlamanın neresinde acaba?

Ordu – Gölköy karayolu çalışmaları da ayrı dert. Yolda çalışmalar durmuş!

Asfalt ve beton yol deniyor. Ama insanlar yollarının asfalt ya da beton olarak ne zaman yapılacağını merak ediyor ve soruyor.

Gölköy-Aybastı yolu güzel olmuş ama Gölköy Alanyurt’tan Karahasan yönüne dönünce işler değişiyor.

Umarım başka yerlere gittiğimde güzel yollar görürüm.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor