Yanlıştan dönmek!
Coşkun Özbucak

Yanlıştan dönmek!

Bu içerik 2817 kez okundu.
Reklam

Ordu Belediyesi eski Başkanı Seyit Torun zamanında projelendirilen ve yapılan Akyazı Mahallesi sahil düzenlemesi yeni bir sürece girdi. ‘Sahilime dokunma!’ eylemi başladı.

‘Sahilime dokunma!’ yazımdan sonra bir grup insan kampanya başlattı. Onlar da etkinliğin adını ‘Sahilime dokunma!’ koydu. İki hafta pazar günleri yapılan piknik eylemi sonrası Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı açıklamada betondan vaz geçileceğini ve camlı yapı olacağını belirtti.

Öncelikle Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, projenin betonlu olduğu gerçeği arkasına sığınamaz. Ordu Belediyesi eski Başkanı Seyit Torun da tepki nedeniyle projenin bu bölümünü yapamamıştı. Ama Sayın Yılmaz, ‘yaparım’ dedi ve bugün tepkiler sonunda kararını değiştirdi.

Bu da gösteriyor ki, haklı ve yerinde tepkiler karar değişikliğine neden olabiliyor. Şimdi sıra Altınordu Öğretmenevi yanındaki alanın imara açılma kararını değiştirmek. Daha önce de yazdım. Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezi binalarının da yıkılması planları var. Öğretmenevini Durugöl’de bir yere yapacaklar! Bu bölge de Akyazı sahili gibi önemli. Evet, yıkılması gereken yerler var ama yeni binalar yapmak için değil, yeşil alan olarak kullanmak için!

Bakalım yen süreç nasıl sonuçlanacak?

*****

Bursa’dan gelen ses!

         Metal işçilerinin toplu sözleşmeleri Türk Metal İş ile MEES arasında yapıldı. Birleşik Metal İş işçileri greve gitti. Hükümet iki ay erteledi (yasakladı) Yüksek Hakem Kurulu Birleşik Maden İş sözleşmesini Türk Metal İş’in sözleşmesiyle aynılaştırarak bağıtladı.

İşçiler içinde yükselen hoşnutsuzluk büyüdü, büyüdü ve Bursa’da Renault, TOFAŞ, Coşkunöz gibi fabrikalardaki işçi direnişleri Marmara’ya yayılmaya başladı. Hem hükümete, hem sendika bürokrasisine hem de işverenlere yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. İşçiler, iradeleri dışı imzalanan toplu sözleşmenin yenilenmesini istiyor.

Ordu’da bu sesi duyan var mı? Seçim aşamasında yaşanan bu gerçeklik, ülkenin durumunu da gözler önüne seriyor. İşçiler hem hakları için mücadele ediyor hem de geleceklerini önemli ölçüde etkileyecek olan seçimlere yönelik kararlarını veriyor.

Biliyoruz ki, işçilerin büyük çoğunluğu AKP’ye oy verdi. Yüzde 50 bunu gösteriyor. Şimdi yaşam her şeyi ortaya çıkardı. İşçinin grevini erteleyen hükümet, yaşananların sorumlusu. Bunu işçiler çok iyi biliyor. Tercihlerini değiştirecekler ve geleceklerine sahip çıkacaklar.

Ordu’da da taşeron işçiler çok fazla. Onlar da yıllarca oyalandılar. Şimdi seçim vaadi olarak gündem yapılıyor. 13 yıldır taşeronlaşmayı ana politika yapanların seçimden sonra ‘kadro vereceğiz’ sözünün inandırıcılığı olmaz.

İşçiler ayakta, seçime sayılı günler kaldı!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!