Seçim yasakları…
Coşkun Özbucak

Seçim yasakları…

Bu içerik 2401 kez okundu.
Reklam

Seçim süreci, partilerin ülkeyi yönetme konusunda samimiyetini gösterirken, farklılıklara yönelik tutumlarını da yansıtır. Bu seçim de böyle oluyor.
Partilerin eşit yarışı yok. Yasalar buna izin vermiyor. Bir de partilerin yasalardan doğan ‘zorunluluklara’ uyum sağlamalarını göremediğimiz zaman, seçimdeki adaletsizliklerin daha da büyüdüğünü görüyoruz.
Seçim kurallarında partiler, binalarının ve seçim bürolarının önleri dışında hiçbir yere (reklam panoları hariç) bayrak, pankart asamazlar. Caddeler, karayolu, sokaklar parti bayrak ve pankartlarıyla dolu. Ancak görüyoruz ki, başta AKP, CHP ve MHP bu kurallara uymuyorlar. Ancak bu kural tanımamayı AKP başlattı. Onlar yasal olmayan işler yapınca diğerleri de yapmaya başladı.
Şimdi sormak gerekiyor. Seçim yasaklarını çiğneyen partiler seçildiklerinde ‘adaletli’ davranabilecekler mi? Toplumda örnek davranış böyle mi oluyor? Kişinin sözüne değil, yaptıklarına bakmak gerekiyorsa, partilerin de seçim sürecindeki ‘eşitlik’ kurallarına uyup uymadıklarına bakmak gerekir.
Güçlü olan haklı olmuyor. Haklı olan güçlüdür. Kendini ‘merkez’ gören anlayışların bu kural tanımaz tutumları kabul edilemez. Ben yaptım oldu, anlayışı ile hareket eden bir partinin iktidar olduğunda yasaların dışına çıkarak neler yapabileceğini görebiliyoruz.
Sokaklardaki görüntü kirliliğine de neden olan bu kural tanımazlık engellenmelidir.
Yine seçimin bir kuralı da okulların seçim alanı olarak kullanılmamasıdır. Ancak görüyoruz ki, Altınordu Endüstri Meslek Lisesi’nin halı sahasının içinde AKP Milletvekili Oktay Çanak’ın seçim pankartı asılmış. Halı saha özel işletmeye kiralanmış olabilir ama yine de okul bahçesi olarak kullanılan alanda bu tür pankartlar yer alamaz-almamalı. O zaman okul içindeki kantinlere de aday – parti pankartları asılabilmesi gerekir. Okul bahçesi ile içinin yasal olarak bir farkı yok!
Seçim kuralları… Herkes kendince uygulamaya giderse yaşanacaklardan kim sorumlu olacak? Örneğin, yasalara göre asılmaması gereken yerlerdeki bayrak ve pankartları biri indirmeye kalsa ne olacak? Çıkan kargaşadan doğal sonuçtan kim sorumlu olacak?
Seçim, kurallara uyularak yapılır. Yarışta olanakları fazla olan avantaj sağlar. Bu demokratik bir yarışta hoş görülür. Ama yasa – kural tanımazlık işin içine girince işler değişiyor.
Partiler uygulamalarıyla demokratik olup olmadıklarını gösterir!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!