Seçim gerginliği
Coşkun Özbucak

Seçim gerginliği

Bu içerik 2777 kez okundu.
Reklam

Korkulanlar olmaya başladı. Özellikle HDP’ye yapılan kimi saldırılar dikkat çekiyordu ama ‘geçiştirilecek!’ konumdaydı. Ama Adana ve Mersin’de yaşanan bombalı saldırı bardağı taşırdı.
Ağrı olayı sonrası illerde yaşanan ‘kimi’ saldırılar vardı. Büyümemesi için çaba harcanıyordu. Ama kürsülerden yükselen ‘hedef göstermeye’ yönelik konuşmalar sonucu bombalar da patlatıldı. Seçim partilerin – adayların halka kendini anlatabilme zamanıdır. Bunu engellemek, hem de şiddet yolu ile engellemek kabul edilemez.
Bombaya kadar her şey eksikliklerine karşın iyi gidiyordu. İşi rayından çıkarmaya çalışıyorlar. Şiddetin arttığı ortamın sonu ‘karanlıktır’. Bundan zarar görmeyen olmaz. İşi karanlığa götürmeye çalışan da zarar görür.
Seçim ve ölüm! Nasıl yan yana getirilebiliyor? Herkes iktidara gelmek için kendini ifade ediyor. İktidar kimsenin malı değil. Halk destekler ya da destelemez; sonucuna razı olmak zorundayız.
Şiddetle bugünü kurtaranlara sormak gerekir. Korku ve şiddetle ne kadar ‘egemenlik’ sürdürme olanağı bulabileceksiniz? Tarih örneklerle dolu. Baskı ve şiddet yapanlar kendi sonlarını hazırlarlar.
Bu gerçeklikleri bilerek hareket etmek zorundayız. Halk adına düşünmek, karar vermek kimsenin hakkı değil. Halk ne karar verirse o olur! Yeter ki, halkın karar vermesinin olanakları sağlıklı olsun.
Şiddet, korkakların işi. Düşüncelerinin doğru olduğunu bilen kendinden emindir. Halka yönelir ve kazanır.
******
‘İdam!’
Mısır’da verilen bir idam kararı ile niyetler ortaya çıktı. Evet, Mısır’daki idam kararı doğru değil. Ama buradan yola çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi üzerinden söylemlerde bulunması uygun bir davranış hiç değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi için idam kararı da verilebileceğini ima ediyor ve korkmadığını söylüyor. Ne ilgisi varsa…
İdam üzerinden de politika yapıyor. Kimi idamlara karşı çıkarken kimini görmüyor bile. İran’da neredeyse her gün idamlar gerçekleşiyor! Avrupa’ya seslenirken kendisi bunları görmüyor…
‘İdam’ yargı sisteminden çıkmalıdır. Cezalandırma kapsamında idamın olması ‘vahşet’ olarak görülmeli. Suçların karşılığı farklı cezalandırmalarla olur. Özellikle de ‘siyasi’ konuda ‘doğruluk’ geçicidir. Dün idam edilen bugün, bugün idam edilenler yarın kahraman olabiliyor. O nedenle idam tümden ret edilmeli…
Menderes’in idamını yerenler, Denizlerin, Erdalların idamını diline alamıyor. Oysa idamların tümü lanetlenmeli…
Bunu yapabiliyor muyuz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!