Hala yasalar çiğneniyor
Coşkun Özbucak

Hala yasalar çiğneniyor

Bu içerik 1835 kez okundu.
Reklam

Sokakların ‘seçim yasaları’ gereği partiler tarafından flama, bayrak ve pankartlarla donatmalarının yanlışlığı, kural tanımazlıkları üzerine yazmıştım. Altınordu ilçesinde HDP ve DSP’nin Seçim Kurulu’na verdikleri dilekçe sonrası sokaklar temizlendi!

Altınordu’da kimi temizlikler yapılsa da yine çeşitli sokaklarda ve özellikle karayolu üzerindeki üstgeçitlerde bulunan pankartlar nedense indirilemiyor! Oysa şoförlerin dikkatini dağıtıyor dile karayolları kuralı gereği buralara da pankart asılmaması can güvenliği bakımından önemli.

Altınordu’da kısmi temizlik yapılsa da diğer ilçelerde kural tanımazlık sürüyor. Geçen hafta Ulubey, Gürgentepe, Aybastı, Kabataş, Çatalpınar, Fatsa, Ünye, Perşembe ilçelerine gittim. Bu ilçelere giderken eski beldelere de uğradım. Tümümde seçim yasaları çiğnenmiş. Caddeler, sokaklar, karayolları partilerin flama ve pankartlarıyla dolu. Oysa parti ve seçim büroları önünden başka yerler kullanılamaz.

‘Seçim yasaklarını’ Vali, kaymakam ve tüm seçim kurulları biliyor! Bu kirliliğin ve eşitsizliğin önlenmesi için bir partinin itiraz dilekçesi vermesini beklemek mi gerekiyor? Yasaları bilen ve uygulamakla yükümlü olanlar neden ‘yasaklara’ uymayanları uyarmıyor?

Yasalar güçler dengesine göre değişiyor demek ki… Bir zamanlar ‘yetkililer’ Emek Partisi’ne gelerek parti önündeki bayrakların binanın sınırını aştığını söyleyerek ‘taşanların’ toplanmasını istemişti! Bu ‘duyarlı’ yetkililer şimdi neredeler?

Şu anki kural tanımazlık binanın sınırını aşmayı bırakın ‘okyanusu’ aşmış!

Demokrasi, eşitlik deniyor da en önce bunu ‘diyenler’ demokrasiyi, eşitliği yok ediyorlar…

Seçimde son günler yaklaştıkça, yasa, kural tanımazlık çoğalacak gibi. Özellikle de ‘umduğunu’ bulamayacaklar ‘her olanağı’ kullanmaya çalışacak! Kimilerine yasalar, kurallar anımsatılacak, uygulanacak; kimileri için de ‘tamam, ilgileneceğiz’ diyecekler ve sessizliklerini sürdürecekler…

7 Haziran Türkiye için dönüm noktası. 1975 yılından bu yana gündemlerle ilgilenmeye çalışıyorum. Benim yaşadığım en önemli seçimlerden birisi bu. Çünkü diğer seçimler yarınla ilgili büyük değişikliklerin ‘habercisi’ olmadılar. Bu seçim, çok partili son seçim olabilir. Çünkü Başkanlık sisteminde iki partili uygulama egemen olacak. Herkes de biliyor ki, bu tehlikeyi savuşturacak anahtar da HDP. HDP barajı aşarsa karanlığa gidişe ‘dur’ denebilecek.

Halk, bu gerçeği bilerek 7 Haziran’da oyunu kullanacak.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!