Hastaneler işletme!
Coşkun Özbucak

Hastaneler işletme!

Bu içerik 2832 kez okundu.
Reklam

Cumartesi günü Sağlık Emekçileri Sendikası Ordu Şubesi TTB Genel Başkanı Bayazıt İlhan ve TTB Konseyi eski üyesi Dr. Osman Öztürk’ün katılım ile ‘2015 seçimine gidersen sağlık’ konulu bir panel düzenledi. Genel olarak bildiğim konulardı ama önemli belgelerle yapılan sunumlardan yeni bilgiler öğrendim.

Özellikle ‘hastanelerin işletme’ haline getirilmesi politikaları Sağlık Bakanlığı’nın resmi yazışlarıyla ortaya kondu. Ayrıca ‘algı operasyonuna da’ değinildi. AKP’nin seçim afişlerindeki ‘istediğim hastaneye gidebiliyorum’ vurgusunun değiştirilmesi gerektiği söylendi. Bu vurgu aslında ‘Parası olan istediği hastaneye gidebilir’ şeklinde olmalıydı.

Devlet sağlığa her yıl daha az pay ayırarak özel hastanelerin yaygınlaşmasını teşvik etti. Özel hastaneler hastayı ‘müşteri’ olarak gören ‘işletme’ olarak işlev görürken devlet hastaneleri de Sağlık Bakanlığı’nın planlamasına göre ‘işletme’ haline dönüştürülerek hastaları ‘müşteri’ haline getiriyor. Panelde Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastanelerine gönderdiği bir yazı belge olarak sunuldu. Bu belgede devlet hastanelerinin giderlerini kendi gelirleriyle karşılamanın hazırlığını yapması istenmekte. Bu yazı, devletin de hastaları ‘müşteri’ olarak gördüğünü kanıtlıyor.

AKP iktidarı döneminde devlet hastaneleri yerine özel hastaneler çoğaldı. Hastanelere giden sayı da arttı. Hastaneye elini veren kolunu da kurtaramaz oldu. İlaca katkı, hastaneye katkı derken hastanedeki her adım ek ücretlendirmeye bağlandı.

Zamanla kimi tedaviler, ilaçlar kapsam dışı bırakıldı. Hatta televizyonlarda bir reklam var. Hastaneye giden aile için korkmaması söyleniyor. Bir koşulla, ek özel sigorta yaptırarak! Yani Türkiye’de sağlık bir hak olmaktan çıkarak yeni rant kapısı oldu.

Panelde ‘paran kadar sağlık hizmeti’ anlayışının sistemli olarak uygulamaya başlandığı belgelerle ortaya kondu.

Sağlıklı yaşamak her insanın hakkı olduğu gibi, bunu sağlamak da devletin görevidir. Ama 1980 sonrası başlayan süreç, AKP Hükümeti döneminde oldukça hızlanan sağlıkta özelleştirme girişimi bugün son aşamaya geldi. Sağlık Bakanı’nın resmi yazısında belirttiği gibi devlet hastaneleri işletme gibi çalışmalarını sürdürecek. İşletme varsa ‘müşteri’ de vardır. Bu ‘müşteriler’ ise, hastalardan başkası değil!

Bu gidiş durdurulabilir mi? Evet, halkçı, demokratik bir iktidarla durdurulabilir. Böyle bir umut da var…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!