Patatese yöneliş!
Coşkun Özbucak

Patatese yöneliş!

Bu içerik 2669 kez okundu.
Reklam

Bir haber! Patates fiyatları arttığı için Ordu’da üreticiler patatese yönelmiş…
Üretimin az olduğu zaman fiyatların yükseldiği biliniyor. Bazen de aracılar stok yaparak piyasayı etkileyebilmekteler. Ancak hangisi olursa olsun, tarım politikaları bu dalgalanmalara göre belirlenemez. Herkes patatese yönelirse, bir tehlike de üreticinin patates üretimine harcadığı parayı alamayabileceğidir.
Ülkede tarım politikaları emperyalizmin yaptığı dizaynla belirlediği için yaşananlar doğaldır. Kendi politikalarını, gereksinimlerini belirleme becerisini gösteremeyen iktidarlardan başkası da beklenemez. Tarım ürünlerine ‘kota’ kondu. Bu nedenle de birçok ürünü dışarıdan almak zorunda kaldık.
Tarım alanı bakımından bırakın Türkiye’yi belki de Türkiye gibi iki ülke insanını da sıkıntı yaşamadan bakabilecek potansiyele sahipken ‘dış’ tarım ürünlerine gereksinim duyar hale getirildik. Bu konuda 13 yıllık AKP hükümetinin eline kimse su dökemez!
Ülkenin hangi ürüne ne kadar gereksinimi olacağını belirlemek bu kadar mı zor? Bu gereksinimin bölgelere göre yapılacak dağıtımla karşılama olanağı yok mu?
Bunlar neden oluyor? İzlenen politika halkın değil, uluslar arası ve yerli sermayenin kazanmasına yönelik olunca böyle bir sonuçla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin dışarıdan buğday, şeker vb. almasını kabul etmenin olanağı var mı? Böyle politikalar olunca…
Halk yoksullaştırılıyor. Ordu’nun nüfusunun 5’er yıllık dilimler biçimde son 40 yıllık gerileme süreci incelendiğinde sorun daha iyi anlaşılacak. Bu sorun yalnızca Ordu’da yok. Belli başlı büyük şehir dışında her taraf göç veriyor. İlinde geçinebilen, mutlu olan insanlar başka şehirlere neden göç etsin ki…
Bir zamanlar çilek, kivi dendi; şimdi sebzecilik (fasulye) ve tavukçuluk başladı. Söylenene göre yumurtalar elde kalmış!
Planlı üretim olmadığı sürece, yıllık dalgalanmalara göre belirlenecek üretimler zarar verir.
Devlet neden vardır? Halkı yönetmek (halkın istek ve gereksinimlerini dikkate almadan) değildir. Halkın yaşamını ve gereksinimlerini bilerek her alanda planlama yapmaktır. Tarımda bir planlama yok. Kotalar dışında kim ne üretirse üretsin mantığı ile tarım güçlenemez.
Tarımda yaşanan dışa bağımlılık ve yoksullaşmanın durdurulması için 7 Haziran bir fırsat. Bu zaman kadar yaşananlar olumsuz olduğuna göre, sorumlu lan iktidara gereken yanıt verilmeli; yoksulluk ve göç kader olmaktan çıkarılmalı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor