‘Zapsu’
Coşkun Özbucak

‘Zapsu’

Bu içerik 2839 kez okundu.
Reklam

Zapsu adı fındık üreticileri için yabancı değil. Büyük fındık mitinginde Cumhuriyet Meydanı’nda direğe ‘Zapsu maketi’ asılmıştı! Yani Zapsu denince akla fındık üreticilerinin mağduriyet politikaları geliyor…
Dünyanın her tarafından gelen ‘kuru yemiş’ tekelleri Antalya’da toplandı. Zapsu burada yaptığı konuşmayla yine gündem oldu. Fındık rekoltesini açıkladı. 640 bin ton olacağını söylüyor. İki yıldır fındığın olmaması nedeniyle oluşan fiyatı da eleştiriyor ama fındığı 2-3 TL’ye aldıkları dönemler hakkında değerlendirme yapamıyor!
Fındık fiyatı ne olacak? Yeniden gündem oluyor. İhracatçılar bu yılın acısını çıkarma niyetinde! Rekolte tartışmalarını bu nedenle yapıyorlar. Toplumsal bir algı operasyonu yapılmak isteniyor. Fındık çok olacakmış! Aslında fındık çok olsa da zaman zaman yaşanan ‘don’ olayları nedeniyle stok zorunluluğu var. Şu an stok olmadığı için 2015 ürünü hem sezonu karşılamalı, hem de gelecek yıl için stok sorununu çözmelidir.
Üreticiler bahçeye girdi. Gübresi, temizliği derken heyecanla yeni sezona hazırlanıyorlar. Geçen yıla göre ‘don’dan etkilenen yer daha az. Bu Ordu için de önemli bir mutluluk Yoksa göç daha da hızlanacaktı. Şimdi üreticiler umutlu olarak çalışmayı sürdürüyor.
Ama üretici, Zapsu adını yeniden duyunca mutlaka tedirgin olmuştur. Çünkü, Zapsu döneminde iyi sezon geçiremediler. Fiyatlar çok düşük olmuştu.
Kuru yemişler üzerinden iş yapanlar Antalya’da yeni kararlar almıştır mutlaka. Tabi ki kendi çıkarları doğrultusunda olmuştur kararlar. Alınan kararlar zamanla ortaya çıkacaktır. Üreticinin geleceğini bunlar belirlemeye çalışıyor. Bu zamana kadar böyle oldu… Tek nedeni de üreticilerin örgütsüz oluşu…
Bu yıl ne olacak? Fiyat nasıl belirlenecek? Üretici bahçesinde çalışırken başkası bu soruna kendi çıkarı doğrultusunda çözüm arama başladı! Zapsu, fındık fiyatının çok yükseldiğini söylüyor. Yeni dönem için ‘rahatsızlığını’ dile getiriyor.
Aslında üretici kesimi de rahatsızlığını ve beklentisini dile getirmeli. Seçim süreci fındığı unutturdu. Oysa seçim süreci fındık politikalarıyla biçimlendirilmeliydi. Kim fındık için ne diyor? Seçime biraz da bu sorun üzerinden bakmak gerekiyor…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!