Demiştik!
Coşkun Özbucak

Demiştik!

Bu içerik 1021 kez okundu.
Reklam

Altnordu ve Gülyalı’nın su sorunu 40 yıl için çözülmüş! Verilen ‘güzel’ haberin geçmişine bakalım…

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu olarak, Ordu HES şirketinin bir gazetede “Ordu’nun suyunu biz vereceğiz” diye çıkan ilanı üzerine Ordu Belediyesi yetkililerine sorduk. Aldığımız yanıt ‘Yok öyle bir anlaşma’ olmuştu.

HES’lerin asıl amacının elektrik üretmek olmadığını, suyun kullanım hakkını 49 yıllığına ele geçirerek, şehirlerin, ilçelerin sularını şirketlerin sağlayacağını ısrarla vurguladık. Bunun adının ‘suyun ticarileşmesi’ olduğunu da anlattık, anlattık…

Ordu Büyükşehir Belediyesi (OSKİ) Altınordu ve Gülyalı ilçelerinin suyunu Ordu HES’ten aldıkları suyla karşılamaya başladıklarını ‘müjdelediler’. Yani OSKİ, Melet Irmağı’ndan suyu doğrudan alamıyor. Çünkü suyun kullanım hakkı Ordu HES’e ait. Başka yerlerin suları da başka HES şirketlerinden alınacak.

Köyler, mahalle oldu. Artık evlerin suları OSKİ tarafından sağlanacak. Tabi OSKİ de suyu HES’lerden alacak! Yeni yapılarda su sayaçların ön ödemeli sayaç olduğunu da biliyoruz.

Yani yakın zamanda HES şirketine verilen paranın karşılanması için su faturalarının kabaracağı konusunda hazırlıklı olmak gerekir! Su, ücretsiz olarak karşılanması gereken ‘zorunlu bir gereksinim’ olması gerekirken ticari bir meta haline getirildi.

Sistem tüketilen her şeyi ticarileştiriliyor. İnsanların yaşama hakkı var. Ama bu hak, nefes almak olarak nitelendiriliyor. Oysa yaşam hakkı, sağlıklı beslenme, barınma, ulaşım; sağlık ve eğitim hakkını da içerir. Bunlar ticari meta olduğunda artık insanların ‘yaşam hakkı’ var diyemeyiz. Çünkü paran kadar beslenme, barınma, ulaşım; eğitim ve sağlık hakkına sahip oluyorsunuz!

Sonunda bir HES şirketinin gazeteye verdiği ilan gerçekleşiyor. Başka şirketlerinde verdikleri ilanlar var, broşürlerinde yazdıkları var. Şimdi sıra diğer ilçelerde.

Yarın köy (mahalle) çeşmelerinin, kaynak suların kullanımı da yasaklanacak! Çünkü suların kullanım hakkı HES şirketlerine ait. Dün, bugün gerçekleşenin olacağını söylemiştik. Bugün de çeşmelerin, kaynak sularının isteyenin, istediği gibi kullanamayacağını söylüyoruz. Şimdi, ‘olur mu öyle şey’ diyenler olacaktır. Ama biliyoruz ki, sessiz kalındığı sürece bu da gerçekleşecek.

Su ile seçimin bir ilgisi var mı? Var. Suyun zorunlu bir gereksinim olduğu gerçeğiyle, ‘su, ücretsiz olmalı’ diyenler dikkatle izlenmeli…

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!